Przeszłość kończy się dzisiaj

Powieść o przeszłości i teraźniejszości, w którą wplecione jest życie czterech sióstr. Pewnego dnia list od przypadkowej osoby ujawnia istnienie nieznanego członka rodziny. Od tej chwili życie nabiera innego wymiaru, pewne zachowania stają się zrozumiałe, a inne jeszcze bardziej zagmatwane. Okazuje się, że to dopiero początek odkrywania przeszłości. Można byłoby postawić pytanie: czy i na ile historia najnowsza ma wpływ na nas dzisiaj? Powieść może być odczytana w trzech płaszczyznach. Pierwsza, najbardziej widoczna – dotyczy ludzkich uczuć, a dokładniej: miłości, wierności, uczciwości i czystości. Druga z cech pokazana jest przez antonim, czyli zdradę. Co do czwartej, wiadomo, że we współczesnym świecie nie ma dobrej „prasy” – jest traktowana często jako teoria bez zastosowania w praktyce, a tymczasem może być rozwiązaniem życiowych problemów. Wszyscy, młodsi i starsi, pragną miłości, prawdziwej, najlepiej jednej na całe życie. Na drodze do niej stają różnorodne trudności wynikające z historii naszej i naszych rodzin, a także ze skomplikowanej codzienności. Rzadko bywa tak, jak chcielibyśmy, ale tęsknimy za wyjątkowym uczuciem. Co zrobić, aby uczucie się nie wypaliło? Jak nie „zepsuć” miłości? Jak budować mosty ponad rwącą rzeką podziałów? Jak burzyć mury dzielące nas od innych? Jak nie stracić nadziei na harmonię w sobie i wokół? Czy różnice naprawdę muszą dzielić? Czy warto udawać kogoś, kim się nie jest? Czy szczerość prowadzi donikąd? Czy prawda jest ważna? Druga warstwa powieści to życie osoby praktykującej z całym rytuałem zachowań, specyfiki myślenia, radzenia sobie z trudnościami, a także historia takiego porządkowania rzeczywistości, które w efekcie doprowadza do Absolutu. Trzecia płaszczyzna – życie społeczne, czyli tematy, które przewijają się w rozmowach w tysiącach polskich rodzinach: różnice poglądów (konserwatyzm i liberalizm, a także stanowisko człowieka wobec tych nurtów) prowadzące do podziałów, utrata pracy, emigracja i jej konsekwencje, nałogi, wybory do władz państwowych, kłopoty finansowe rodzin, podział dóbr społecznych itp... Powieści nadano nowoczesną formę, przedstawiono problem przenoszenia kontaktów międzyludzkich w sferę telefonów i Internetu, dużo w niej dialogów, a akcja jest bardzo wartka. Przyprawiono ją szczyptą humoru – główna bohaterka jest osobą dość chaotyczną, zbyt prostolinijną, pełną lęków, emocjonalnie biorącą rzeczywistość, a jednocześnie trwającą przy wartościach. Banalne zdarzenia czy stwierdzenia ocierające się o kicz czy baśń, przeplatają się z tematami „śmiertelnie” poważnymi. Książka zapewne bardziej spodoba się kobietom o tradycyjnym podejściu dożycia. Zachęcamy do lektury i poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy historia kończy się wczoraj, czy może jednak dzisiaj?

Książki kupisz tutaj:

Informacje dodatkowe o Przeszłość kończy się dzisiaj :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-12-14
ISBN: 978-83-946318-1-9
Ilustracje:brak

Kup książkę Przeszłość kończy się dzisiaj

Przeszłość kończy się dzisiaj - opinie o książce

Avatar użytkownika - Beatus
Beatus
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka jest dostępna: http://www.czterdziestolatki.pl/sklep-ksiazki/592-gdzie-mozna-kupic-ksiazke-przeszlosc-konczy-sie-dzisiaj

Dopiero teraz, przy pisaniu tej recenzji, zobaczyłam, iż książka wydało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, przez co trochę lepiej zrozumiałam niektóre wątki w powieści. Wcześniej też je rozumiałam, tylko wydawały mi się dziwne (a równocześnie interesujące) w literaturze romantycznej.

Główną bohaterką jest Alicja. Samotna dziewczyna, która już trochę przeszła w życiu. Między innymi zostawił ją narzeczony przed ślubem, gdy zachorowała. Ale Alicja ma też siostry, z którymi się świetnie dogaduje i dobrą pracę. Prowadzi zwykłe życie, w którym jest miejsce na sprawy duchowe, ale też i na codzienne trudy.

Jak dla mnie była to opowieść obyczajowe z romantycznym, miłosnym wątkiem w tle. Alicja jest zwykłą dziewczyną, którą wciąż gnębi przeszłość, choć ona sama nie chce się do tego przyznać. Jej siostry natomiast borykają się z problemami teraźniejszymi.

W książce znajdziemy odniesienia do Boga, religii. Główna bohatera jest osobą religijną, więc często odnosi się do religijnych aspektów życia. Nie jest to uciążliwe, przeszkadzające. A nawet jej religijność jest kolejnym punktem, który lepiej ukazuje bohaterkę. To nie jest też taka, że Alicja od początku głęboko wierzyła. Choć religia w jej rodzinnym domu była ważna (do pewnego stopnia) Ona sama opowiada o swojej religijności. Religijność ta zaś jest ważnym elementem jej życia, bez którego Alicja, którą możemy poznać nie byłaby tą Alicją.

Równie ważnym elementem powieści jest przeszłość. Nie tylko przeszłość Alicji (nieszczęśliwa miłość), ale też i przeszłość rodziny Alicji. W książce poznajemy historię rodziny Alicji, która okazuje się ważna nie tylko dla głównej bohaterki, lecz też i dla innych bohaterów.

Chyba to moja pierwsza obyczajowa książka, książka o miłości, w której bohaterka jest głęboko wierzącą osobą. Interesujące....

Powieść cudownie się czytało. Nie było w niej elementów irytujących. Nie było w niej nudnych wątków. Była to zwykła obyczajowa powieść, którą się dobrze czyta. Podczas poznawania historii Alicji, czułam się tak, jakbym poznawała historię jakiejś randomowej mojej znajomej. Fajne uczucie.

Pojawiają się też elementy filozoficzne. Są one wplecione w dialogi między Alicją a jedną z sióstr, w których bohaterki patrzą na różne sprawy z różnych punktów widzenia. Nie ma tu czegoś takiego, że "ja mam rację", czy "to jest prawda". Po prostu mamy elegancką, asertywną rozmowę między siostrami, podczas której mogą poruszać trudne tematy nie obrażając się na siebie. Z tego warto brać przykład. :)

Jednym z wątków też jest katastrofa smoleńska. Raczej jest to wątek poboczny, który lepiej pomaga umiejscowić fabułę. Po prostu akcja książki rozgrywa się mniej więcej w czasie katastrofy lotniczej. Przez co wiadomo, że czasem pojawia się rozmowa na ten temat (jak pewnie się pojawiała w wielu rozmowach przy rodzinnych stołach w tamtym okresie).

W powieści pojawiają się bohaterowie w różnym wieku. Są dzieci, dorośli, dziadkowie. Każdy z nich coś wnosi do książki. I to coś innego. Czy to historie o dawnych, minionych latach, czy plany na przyszłość, marzenia, czy też określony charakter. Tak jak w naszym życiu - każdy się liczy, każdy ma coś do powiedzenia, każdy ma swoją historię do przekazania.

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2018-03-30, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Wygrane - 26 książek,
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska0
Okładka ksiązki - Ktosiek 2.0

Barwna, zagadkowa, tchnąca optymizmem opowieść o chłopcu, który musi odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji i w nieznanym, zadziwiającym miejscu...

Ktosiek
Beata Piliszek-Słowińska0
Okładka ksiązki - Ktosiek

Pełna uroku lektura dla dzieci i… dorosłych czytających dzieciom! Do starego domu w małym mieście sprowadza się kilkuletni chłopiec, który...