Opis ksiązki
Kup Teraz

Przewodnik po świecie duchów i demonów

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-05-09
Kategoria: Wiedza ezoteryczna
ISBN: 9788311126725
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:elibri

Wiara w życie po fizycznej śmierci towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie cywilizacje i kultury światowe, od kiedy tylko zaczęto utrwalać idee i czynić z nich tradycje; miały przynajmniej pewne ;oficjalne, wyobrażenie o tym, co dzieje się po zakończeniu ziemskiej wędrówki człowieka, a nierzadko wyobrażenia te rozrastały się w wizje obejmujące światy nawet rozleglejsze niż ziemski i zaludnione przez istoty na ogół znacznie potężniejsze od człowieka, przejmujące władanie nad nim na drugim brzegu życia.

Autor przedstawia zarówno główne kulturoznawcze motywy, jak i występujące we wszystkich kulturach świata popularne poglądy na temat wszystkiego tego, co związane z życiem po śmierci. W swoim leksykonie prezentuje wiele wątków tej tematyki od prymitywnych przekazów plemiennych i mitów starożytnych ludów po bogactwo wciąż żywych religii.

Znajdziemy w tej publikacji nie tylko bliskie nam tematy powtarzające się we wszystkich trzech wielkich religiach świata, chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, takie jak choćby demony Poznamy także zgoła nieznane lub zapomniane zagadnienia dotyczące świata pogranicznego, na styku życia i śmierci, a także zaświatów, obecne niezliczonych lokalnych wierzeniach.

Niewątpliwą wartością publikacji jest to, że nie skupia się ona wyłącznie na kulturze europejskiej, grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej. Znajdziemy więc w Encyklopedii duchów, demonów zła między innymi wątki afrykańskie i azjatyckie, bliskowschodnie i mezoamerykańskie czy nawet polinezyjskie i eskimoskie. Poszczególne hasła kierują nas do nieistniejącej mitologii Celtów, Azteków czy Babilończyków, ale też do wciąż żywych wierzeń kultywowanych w najbardziej odciętych od świata miejscach, jak np. na Grenlandii. Tematyka książki obejmuje przy tym zarówno sprawy błahe, jak opisy pomniejszych duszków, jak również ważkie i wciąż żywe tematy, jak choćby scenariusze zagłady ziemskiego świata.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów