Przygody Alexa w krainie liczb

Świat matematyki może wydawać się niepojęty, nieistotny i - spójrzmy prawdzie w oczy - nudny. Ta nowatorska książka pokazuje, że matematyka jest nie tylko dla matematyków. Idee matematyczne leżą u podstaw chyba wszystkiego w naszym życiu: od prostego liczenia owiec do wykorzystania teorii prawdopodobieństwa, by wygrać majątek w kasynie.

W poszukiwaniu dziwnych i cudownych zjawisk matematycznych Alex Bellos podróżuje po całej kuli ziemskiej, spotykając najszybszych na świecie rachmistrzów pamięciowych w Niemczech i zadziwiająco biegłego w liczeniu szympansa w Japonii. Pełne fascynujących, otwierających oczy anegdot Przygody Alexa w Krainie Liczb to porywający koktajl historii, reportażu i dowodów matematycznych , który pozostawi czytelnika wręcz oniemiałego z wrażenia.

Książka skierowana jest do czytelnika bez wiedzy matematycznej - obejmuje materiał od poziomu szkoły podstawowej do pojęć nauczanych dopiero pod koniec studiów. Autor pokazuje w niej radość i zachwyt towarzyszące odkrywaniu matematyki (także to, że matematycy nierzadko bywają zabawni). Pokazuje, że jest dziedziną inspirującą , przystępną, a nade wszystko fantastycznie twórczą. Nie bez powodu abstrakcyjne myślenie matematyczne uważa się za jedno z największych osiągnięć rasy ludzkiej, za podstawę wszelkiego postępu.

Informacje dodatkowe o Przygody Alexa w krainie liczb:

Przygody Alexa w krainie liczb - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Dzięki tej książce wszyscy, także ci niezbyt lubiący przedmiot, mogą się przekonać, że matematyka bywa fascynująca, że liczenie na liczydłach ma zdecydowanie lepszy wpływ na różne umiejętności niż obsługa kalkulatora, że sudoku i kostka Rubika to jedynie dwa sposoby na rozrywkę, w której także wykorzystuje się matematykę. Bo nawet hazard jest niezwykle matematyczny. To nie tylko wiedza matematyczna, ale także historie konkretnych osób, które w matematyce się zakochały i straciły dla niej głowę.
Avatar użytkownika - moniczyta
moniczyta
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie wiem jak było w Waszym przypadku, ale jeżeli chodzi o moją skromną osobę to przez cały okres nauki matematyka była dla mnie gehenną. Nie to, że nie rozumiałam. Zarówno matematyka jak i fizyka mnie nudziły, Nie potrafiłam znaleźć w nich nic co mogłoby mnie zainteresować. W efekcie do dziś słowo matematyka było dla mnie jednoznaczne ze słowem trauma ;) Kiedy podjęłam się przeczytania "Przygód Alexa w Krainie Liczb" zrobiłam to trochę z przekory, a trochę traktując to jako wyzwanie. Bądźmy szczerzy, cóż może zafascynować mnie w matematyce... Ujrzawszy książkę po raz pierwszy trochę się przestraszyłam. Mamusiu! Ponad 500 stron o matematyce... Jednak już wstęp utwierdził mnie w przekonaniu, że nie jest to zwykła książka. We wstępie czytamy "Kieruję tę książkę do czytelnika bez wiedzy matematycznej, obejmuje ona materiał od poziomu szkoły podstawowej do pojęć nauczanych dopiero pod koniec studiów. [...] Kraina Liczb to miejsce niezwykłe.Warto się tam wybrać." Raz kozie śmierć pomyślałam i wyruszyłam na spotkanie z liczbami. Wierzcie mi spotkanie to było co najmniej niezwykłe. Przemknęło mi nawet przez myśl, że gdyby ktoś taki jak Alex Bellos uczył mnie matematyki być może byłabym dziś wielbicielką nauk ścisłych. Autor to pasjonat i widać to w każdym zdaniu książki. Mało tego, całą swoją miłość do matematyki pragnie przekazać czytelnikowi i to sprawia, że "Przygody Alexa..." to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć. Jest to jedna z niewielu książek, o której z czystym sumieniem można powiedzieć - po lekturze jestem mądrzejsza. Czy ta pozycja mnie zafascynowała? Bynajmniej. Zainteresowała to chyba lepsze słowo. Tego jednego nie można jej zarzucić - nie jest nudna, a żeby jeszcze bardziej Was zachęcić to dodam, że bywa nawet dowcipna :) Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały poświęcony "magicznej" liczbie φ i ciągowi Fibonacciego oraz łamigłówkom, ale w każdym z rozdziałów można znaleźć wiele ciekawostek, które potrafią zadziwić. Po lekturze nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja. Po 12 latach szkolnej matematyki (i kilku semestrach statystyki, która o matematykę zahacza) nie nauczyłam się tak wiele jak podczas lektury "Przygód Alexa...". W dodatku nie byłam zmuszana do wykuwania wzorów czy powtarzania tych samych schematów w obliczeniach. Wręcz przeciwnie - wiedza, którą starał się przekazać autor zaszczepiła się we mnie jakoś mimochodem. Nie będę ukrywała, że jest nie jest to lekka lektura. Trzeba ją czytać uważnie jednak to owocuje. To wszystko o czym napisałam sprawi, że "Przygody Alexa w Krainie Liczb" to pozycja, którą szczerze polecam. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto miał do czynienia z matematyką, a szczególnie dla osób, dl których większość matematycznych zagadnień była niezrozumiała. Dzięki autorowi mamy szansę zmienić swoje spojrzenie na matematykę.
Alex Bellos0
Okładka ksiązki - Alex po drugiej stronie lustra. Jak liczby odzierciedlają życie,a życie odzwierciedla liczby

Matematyka jest niczym dowcip. Całkiem poważnie! Każdy dowcip trzeba załapać i podobnie trzeba załapać rozumowanie matematyczne. I tu, i tu mamy do czynienia...

Czy rozwiążesz moje problemy?
Alex Bellos0
Okładka ksiązki - Czy rozwiążesz moje problemy?

Czy jesteś tak bystry, jak singapurscy dziesięciolatkowie? Czy potrafisz pokonać Sherlocka Holmesa? Jeśli myślisz, że odpowiedź brzmi tak - rzucam ci...