Przygody Baltazara Gąbki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-11-01
ISBN: 978-83-08-04814-6
Dodał/a książkę:zuzankawes
Carramba! Kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego po raz pierwszy wydane w jednym tomie. W twardej oprawie i z oryginalnymi, kolorowymi ilustracjami Alfreda Ledwiga.

Cykl stworzony przez Stanisława Pagaczewskiego składa się z trzech powieści: "Porwanie Baltazara Gąbki", "Misja profesora Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze". Autor w mistrzowski sposób połączył elementy powieści przygodowej i szpiegowskiej z dużą dawką niezwykle oryginalnego humoru, zdobywając w efekcie rzesze oddanych czytelników, którzy do dziś recytują z pamięci fragmenty książek o Smoku i jego przyjaciołach.

Na przygodach Baltazara Gąbki wychowało się kilka pokoleń Polaków, choć szpiedzy z Krainy Deszczowców robili wszystko, aby w tym przeszkodzić.

Zapraszamy dzieci i rodziców na stronę http://www.baltazar-gabka.pl/ Stanisław Pagaczewski (1916-1984), poeta, prozaik, reportażysta i autor przewodników krajoznawczych. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie okupacji uczestniczył w tajnym nauczaniu. Po wojnie był dziennikarzem i działaczem organizacji turystyczno-krajoznawczych. Autor książek, które na trwałe weszły do klasyki literatury dziecięcej, kawaler Orderu Uśmiechu.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,Mam,
Całość oczywiście polecam. Myślę, że warto zaopatrzyć się w to obszerne tomisko i dawkować je sobie na poprawę humoru, jak też zapoznawać z tymi kultowymi bohaterami kolejne pokolenie. Nie jest to tylko i wyłącznie książka, którą należy czytać w okresie dziecięcym, myślę, że to lektura idealna dla osoby w każdym wieku, dla babci, mamy, córki, dziadka, taty i syna, bez względu na płeć czy poglądy, z tą publikacja nie sposób się nudzić. Ilustracje również budzą w nas sentyment, znajdziemy tu rysunki kolorowe i dowcipne, stworzone przez Alfreda Ledwiga.
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 Książki - 2014 rok,Mam,

Uwielbiam Baltazara Gąbkę, odkąd dziecięciem byłam. Z wypiekami na twarzy oglądałam kreskówkę o przygodach dzielnej ekipy przyjaciół, która szła na ratunek szlachetnemu profesorowi Gąbce. Niestety, choć jestem zwierzęciem bardziej ceniącym literaturę niż film, nie miałam wcześniej okazji przeczytać żadnej książki Stanisława Pagaczewskiego. Na szczęście jak to w życiu bywa, nic straconego. Jeśli naprawiać błędy młodości, to hurtem od razu. I w ten oto prosty sposób, przeczytałam od razu całą trylogię. Nie Sienkiewicza, Pagaczewskiego rzecz jasna.

Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia, to uczta dla tych, którzy kochają czytać. Ta zadziwiająca opowieść o Szpiegach z Krainy Deszczowców, Smoku Wawelskim, Kraku i Baltazarze Gąbce od wielu już lat działa na wyobraźnię młodych ludzi (do sławetnego i jakże niecnego Porwania Baltazara Gąbki doszło w roku 1965, kontakt z latającymi talerzami nastąpił w roku 1977 - Gąbka i Latające Talerze, zaś Misja Profesora Gąbki odbyła się w roku 1974).

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto choćby nie słyszał raz o przygodach tej sławetnej ekipy, która przeżyła ze sobą niejedno i z niejednego kubka kakao wypiła. Jeśli tak, to jest to duża strata dla niego.

To ten rodzaj bajki, którą przeczytać bezwzględnie trzeba. To cudowna podróż po krainie fantazji i wyobraźni. Mnóstwo przygód i barwne postacie, które pokocha każdy czytelnik - mały, duży, młody, stary, chudy, gruby... To także opowieści, przy których uśmiechnie się niejeden raz i dziecko i rodzic, słuchając historii, w których skrzy się od humoru i dobrej zabawy. I która gwarantuje, że świat na chwilę stanie się piękniejszy.

Jej siła i moc tkwią w oryginalności. Łączy ze sobą humor z tradycją, legendy i podania z nowoczesnością, które zaserwowano w fantastyczny sposób. Na tyle fantastyczny, że choć o przygodach Baltazara Gąbki i spółki napisano ponad 40 lat temu, książka nie traci na aktualności...

Jest dreszczyk emocji (wszak afera goni tu aferę), jest olbrzymia przygoda i odkrywanie świata (chociażby poznawanie obyczajów mypingów). Nie dziwi więc, że każda z przygód sławetnej ekipy wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i wzięciem wśród czytelników, a książki doczekały się mnóstwa wznowień.

Nie samym tekstem człowiek żyje, stąd pochwalić należy przepiękne wydanie trylogii. Twarda oprawa, z mnóstwem kolorowych, wspaniałych ilustracji Alfreda Ledwiga. Jestem szczerze zachwycona książką, która jest prawdziwą ozdobą biblioteczki. Jest podwójnie smaczna - smacznie napisana i smacznie wydana.

Musicie to przeczytać! Karramba!

emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,