Przygody Sherlocka Holmesa

Postać detektywa z Baker Street od lat niezmiennie fascynuje wielbicieli opowieści z dreszczykiem. Jaki w istocie jest Sherlock Holmes, w którego ręce trafiają najbardziej niezwykłe i skomplikowane zagadki kryminalne? Bez wątpienia dostrzega szczegóły, które umykają uwadze innych. Dzięki wyjątkowej umiejętności dedukcji potrafi stworzyć całościowy obraz sytuacji, splatając ze sobą wątki pozornie niezwiązane z prowadzonym śledztwem. Na pierwszy rzut oka chłodny i cyniczny Holmes potrafi bez reszty zaangażować się w dochodzenie, nie wahając się użyć środków niedostępnych dla postępujących zgodnie z literą prawa inspektorów Scotland Yardu. Żadna ze spraw, których się podejmuje, nie pozostaje nierozwiązana. Niezwykłą postać Sherlocka Holmesa przybliża czytelnikowi jego najbliższy współpracownik, a zarazem przyjaciel - doktor Watson. Jego pasjonujące relacje ze wspólnej pracy tworzą niezwykle barwną kronikę dokonań najznamienitszego z detektywów, jednocześnie ukazując obraz Anglii przełomu XIX i XX wieku. W niniejszym tomie zostały zawarte najciekawsze opowiadania detektywistyczne.

Informacje dodatkowe o Przygody Sherlocka Holmesa:

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-7437-139-1

Kup książkę Przygody Sherlocka Holmesa

Przygody Sherlocka Holmesa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Zbiór kilku krótszych opowiadań o znanym detektywie Sherlocku Holmesie i jego towarzyszu dr. Watsonie. Zawiera on takie historie jak "Liga rudzielców" lub "Pięć pestek pomarańczy", a jest tego dużo więcej. Wszystko jak zwykle jest zawarte z "widoku" dr Watsona. Często w ten sposób nie wiemy w jaki sposób rozumuje Holmes, ani nie znamy wszystkich ważnych elementów zagadek. Właśnie to dodaje tajemniczego klimatu. Praktycznie zawsze musimy czekać do końca, aż zagadka się rozwiąże, mimo iż Sherlock już wszystko wie przed połową opowieści. Oczywiście możemy próbować odnaleźć sprawce samemu, ale jest to naprawdę trudne. Przygody zapisane w tej książce przypadły mi do gustu. Raz czy dwa zdołałem zgadnąć kto jest winny zbrodni. Naprawdę wciąga.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,

"Przygody Sherlocka Holmesa" Arhura Conana Doyle'a to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika opowieści z dreszczykiem. Wydana została przez Wydawnictwo Skrzat w oprawie twardej z ilustracjami autorstwa Surena Vardaniana.

Sherlock Holmes jest postacią wyjątkową i niepowtarzalną. To genialny detektyw. Odznacza się doskonałym umysłem. Przez wielu uważany jest za wirtuoza analitycznego rozumowania. Potrafi dostrzec każdy najdrobniejszy szczegół, a dzięki umiejętności dedukcji łączyć z pozoru niepowiązane ze sobą fakty w jedną logiczną całość. Ma swoje własne, unikalne sposoby prowadzenia śledztwa, które nie zawsze idą w zgodzie z literą prawa. Nie ma zagadki czy zbrodni, której by nie rozwiązał. I mimo tego, że ma awersję do rozgłosu i często odsuwa się w cień pozwalając innym osobom zebrać laury za rozwikłanie danej sprawy, jego nazwisko budzi respekt i postrach wśród całego społeczeństwa.

Lektura książki pozwala przeżyć siedem niezwykłych przygód z udziałem tego słynnego angielskiego detektywa z Baker Street. Każda z historii jest inna, ale wszystkie łączy jedno - są ciekawe, posiadają wartką akcję, barwnych bohaterów i interesujące zagadki do rozwiązania. O każdej z nich opowiada nam doktor Watson, jego najbliższy współpracownik, a zarazem najlepszy przyjaciel. Sherlock będzie miał pełne ręce roboty. W "Tajemniczym pacjencie" czeka na niego wyjaśnienie zagadkowego zachowania pana Blessingtona i powodu jego samobójstwa. Wielbicieli wątków paranormalnych z pewnością zainteresuje opowiadanie "Wampirzyca z hrabstwa Sussex", w którym to Holmes będzie starał się znaleźć odpowiedź na to, czy żona Fergusona faktycznie jest wampirem. "Sherlock Holmes i historia sekretnych planów" zadowoli wielbicieli historii spiskowych. Mamy tu i zagadkową śmierć, i kradzież ważnych dokumentów mających znaczenie nie tylko gospodarcze, ale również wojskowe. Z kolei "Sześć popiersi Napoleona" to prawdziwa zagadka, a zarazem jedna z trudniejszych spraw, jakie dane było rozwiązywać naszemu bohaterowi. Będzie on musiał wyjaśnić, dlaczego ktoś kradnie, a następnie niszczy popiersia z wizerunkiem Napoleona. Następna historia pt "Tragedia w Dartmoor" przenosi nas do tytułowej miejscowości, a dokładniej do stajni King's Pyland, będącej własnością pułkownika Rossa. Sherlock będzie musiał zająć się sprawą dotyczącą zniknięcia Silver Blaze'a - faworyta w wyścigach konnych będącego chlubą właściciela stajni, a także wyjaśnieniem śmierci jego trenera, Johna Strakera. Przedostatnie opowiadanie - "Diabelska stopa" rozgrywa się w małej osadzie Tredannick Wollas na Półwyspie Kornwalijskim. Problem, z którym ma tu do czynienia Holmes, jest o wiele bardziej tajemniczy, niż wszystkie te, które dotychczas zmusiły jego oraz Watsona do opuszczenia Londynu i udania się w teren. Oto bowiem przy karcianym stole znaleziono trzy osoby, z których jedna była martwa, a dwie pozostałe popadły w obłęd. Jak do tego doszło? To zadanie w sam raz dla naszego bohatera! Ostatnia historia "Trzech Garridebów" to dowód na to, jak łatwo można oszukać drugiego człowieka. Oto bowiem pewnego dnia do biura przy Baker Street przybywa nijaki John Garrideb i opowiada Sherlockowi o testamencie pozostawionym przez bogatego człowieka, Aleksandra Hamiltona Garrideba. Zgodnie z jego postanowieniami John musi odnaleźć jeszcze dwóch dorosłych mężczyzn o nazwisku Garrideb. Jeśli mu się to uda, każdy z nich otrzyma po pięć milionów. Jak widać stawka jest wysoka. Prosi więc Holmes'a o pomoc w poszukiwaniach.

Przyjemnie spędziłam czas podczas lektury książki. Uwielbiam Sherlocka Holmes'a. O jego przygodach mogłabym czytać i czytać, i czytać... Cieszę się więc, że posiadam własny egzemplarz "Przygód Sherlocka Holmesa", bo dzięki temu mam pewność, że będę mogła powracać do tych historii, kiedy tylko najdzie mnie na to ochota. Jeśli i Wy podzielacie moje zamiłowanie i fascynację do tegoż bohatera, polecam Wam książkę, którą dziś Wam przedstawiłam.

Moja ocena: 5/6

recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/przygody-sherlocka-holmesa-arthur-conan-doyle-recenzja-414/

Bardzo przyjemny powrót do klasyki kryminału. Uwielbiam styl tamtych czasów. Znakomite opowiadania. Mam wrażenie, że główny bohater stał się inspiracją do powstania serialu, którego bohaterem był ekscentryczny detektyw Monk. Z pewnością wrócę jeszcze do detektywa Holmesa.

Skandal w Czechach. Sherlock Holmes
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Skandal w Czechach. Sherlock Holmes

Skandal w Czechach był pierwszym z 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie opublikowanych w The Strand Magazine. Tym razem detektywa odwiedza tajemniczy gość...

Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa

Zbiór dziewięciu wcześniej po polsku niepublikowanych opowiadań o genialnym angielskim detektywie, wśród których znajdują się: "Trzej Garridebowie", "Sprawa...