Przyjaźnie chomika Hubercika

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2014-09-10
ISBN: 9788328011908
Dodał/a książkę:elibri

Hubercik to wspaniała, porywająca, czworonożna postać. Jest bystry i twórczy; w tym małym ciele kryje się wielkie serce. Doskonała zabawa i wspaniała lektura, od której nie można się oderwać. ,,Możesz się wiele dowiedzieć o życiu, obserwując zachowanie innych gatunków zwierząt".,,Hubercik ma poczucie humoru i wielkie serce. Czyta się to po prostu świetnie".

Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Przyjaźnie chomika Hubercika" to drugi tom świetnej serii dla dzieci pt "Świat chomika Hubercika" autorstwa Betty G. Birney. Część pierwsza - "Ulubieniec całej klasy" - udowodniła, że nasz tytułowy gryzoń jest niezwykle mądrym, sprytnym oraz pomocnym zwierzątkiem. Natomiast teraz będzie miał okazję dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy na temat przyjaźni. Historia zaczyna się tuż po przerwie świątecznej, której znaczną część Hubercik spędził w domu państwa Brymskich. W drodze do szkoły pani Brymska uprzedziła go, aby przygotował się na zmiany, które zaszły w sali nr 26. Okazało się, że nie tylko klasa wygląda zupełnie inaczej, ale że dołączyła do niej nowa uczennica - Tosia, nieśmiała dziewczynka nierozstająca się ze swoim małym zabawkowym misiem. Jednak to nie koniec niespodzianek. Pojawił się ON - on czyli Og, żaba pospolita, a wraz z nią akwarium, które odtąd miało stać obok klatki Hubercika. A że nasz chomik z natury jest przyjacielski, bardzo chciał zaprzyjaźnić się z nowym kolegą. Okazało się to jednak trudniejsze niż początkowo przypuszczał, gdyż Og w ogóle nie zwraca na niego uwagi. Na domiar złego wszystko wygląda na to, że uczniowie są bardziej zainteresowani nowym mieszkańcem klasy, niż starym dobrym Hubercikiem. Czy Og i Hubercik zostaną przyjaciółmi? Czy też może przyjaźń pomiędzy żabą a chomikiem z góry skazana jest na niepowodzenie?

Głównym wątkiem opowieści jest próba zaprzyjaźnienia się Hubercika z Ogiem. Ale nie tylko. Pozostałe historie przedstawione w książeczce również traktują o przyjaźni. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału zamieszczone zostały cytaty autorstwa sławnych ludzi (pisarzy, poetów, filozofów, prezydentów) mówiące o przyjaźni. Poza tym w książce poruszone zostały tematy i problemy związane z okresem dzieciństwa jak np pojawienie się w klasie nowego ucznia, strach i próba poradzenia sobie ze szkolnym tyranem dokuczającym młodszym dzieciom, kłótnie pomiędzy dotychczasowymi przyjaciółmi czy też próba znalezienia odpowiedzi na bardzo ważne pytanie, czy możliwa jest przyjaźń pomiędzy chłopcami a dziewczynkami. Dzięki takiej a nie innej tematyce książka ta stanie się bliska niejednemu dziecku, które w historiach poszczególnych uczniów odnajdzie cząstkę siebie.

Ze względu na to, że książka ta jest dosyć gruba, a użyta w niej czcionka drobna, jej lekturę polecam nieco starszym dzieciom. Młodszym niech książeczkę poczytają rodzice bądź starsze rodzeństwo. Na uwagę zasługują ilustracje autorstwa Oli Makowskiej. Sympatyczne, bardzo zabawne, niewyszukane, doskonale współgrają z czytanym tekstem. A dzięki temu, że są czarno-białe nie będą zbytnio rozpraszać uwagi dziecka.

Jestem pewna, że chomik Hubercik zdoła oczarować każdego, kto sięgnie po tę książkę i przeczyta o jego przygodach. To mądra, wartościowa lektura, którą polecam uwadze każdego rodzica. Traktuje o tym, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze - przyjaźni. Bez niej trudno byłoby nam kroczyć przez życie. Dzięki tej książce dzieci zrozumieją, że przyjaźń ma różne oblicza, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i nawet pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się kłótnie. Ważne jest jednak to, aby o nią walczyć i nie poddawać się, mimo trudności, które napotkamy po drodze.

Moja ocena: 5/6
AMAF12 Linia koment