Opis ksiązki
Kup Teraz

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2013-05-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62574-94-0
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:czytam
"Przyjdzie Mordor i nas zje" Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.

"Przyjdzie Mordor i nas zje" jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.

Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowowschodniej uznać można za coś wyjątkowego.

Ziemowit Szczerek otrzymał za tę książkę "Paszport Polityki" 2013 w kategorii literatury.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Węzeł gordyjski upleciony z ironiczno- gorzkich słów. Perełki językowe, plecakowe włóczenie się po Ukrainie, próba definicji czym jest. Można i się zaśmiać, i ze zgrozą bądź wstydem zazgrzytać zębami.
AnnaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Na półkach: Przeczytałem,

We wrześniu ubiegłego roku zabrałam się za reportaż Ziemowita Szczerka w podróży, ale po paru rozdziałach przerwałam. Od tego czasu książka wisiała rozgrzebana na czytniku, robiąc mi milczące wyrzuty. Kiedy parę dni temu znów do niej zajrzałam, nie potrafiłam się od niej oderwać.


Na tę książkę składają się pozornie niezwiązane ze sobą rozdziały opisujące podróż autora po Ukrainie. Szczerek przemierza ten pełen absurdów kraj, w poszukiwaniu kwintesencji ukraińskości, ducha Słowian. Próbuje zbliżyć się do tego wyjątkowego stanu umysłu, tej wschodniej egzotyki, do której Polaków z jednej strony bardzo ciągnie, a z drugiej jednak trochę się jej boją. Bo oglądanie z dystansu, przejazdem, jako obcokrajowiec, turysta - to niegroźna zabawa, lekki flirt z przyjaciółką z dawnych lat. Zostać tam na stałe czy na dłuższy czas - nie każdy temu sprosta (jak Amerykańskie małżeństwo, opisane w jednym z rozdziałów). 


"A dalej już była pustka po kres kresów, tu w zasadzie zaczynała się wszechświatowa próżnia aż po Urana, Neptuna i pas Kuipera. Nie ma nic bardziej przerażającego niż próżnia."


Prawdziwa Ukraina jest trochę dzika i nieokrzesana, ale też tęskniąca za stabilnością. Życzliwy i serdeczny, ale też niezwykle pamiętliwy naród, rozdzierany od wieków wewnętrznymi konfliktami, daje się poznać Szczerkowi i czytelnikom z najlepszych i zarazem najgorszych stron. Każdy radzi sobie jak może, nie zawsze uczciwie, często osobliwie, ale zwykle dosyć skutecznie. Alkohol i narkotyki zniekształcają ale i też wyostrzają obraz i tak już powykręcany dla niejednego zachodniego przybysza. Ale właśnie w to "hardkorowe" nieznane każdy koniecznie chce się wybrać. Zła sława tego kraju na świecie tylko przysparza mu kolejnych ciekawskich odwiedzających. 


"Słowem - robili to samo, co ja. Robili z Ukrainy burdel na kółkach. Tyle że się do tego nie przyznawali."


Szczerek pisze, jak się nazywa. Szczerze, bez ubierania w ładne słówka. Nie rozczula się tam, gdzie nie potrzeba, dlatego też te nieliczne momenty, kiedy coś go porusza, równie mocno wpływają na czytelnika. Poza tym, nie patyczkuje się z rzeczywistością, nie maluje jej ani nie obchodzi. Bierze świat "na klatę". Może to nie każdemu się spodoba w stylu autora, ale dla mnie takie pisanie jak najbardziej wydaje się przekonujące i godne polecenia. 


Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Velstruna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Są różne podróże...Takie, kiedy chcesz wygodnie i smacznie poznać miejsce, o którym marzyłeś albo takie, gdy pcha cię gdzieś z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu i czujesz, że musisz poznać prawdę. Jaki cel przyświecał podróży na Ukrainę autorowi "Przyjdzie Mordor i nas zje"? Być może chciał "Kości przodków wycałować", poczuć dreszczyk przygody i pobawić się w wagabundę, a może coś więcej? Sam stawia wielokrotnie w książce to pytanie wszystkim przyjeżdżającym tu Polakom i ustami jednego z bohaterów podaje jedną z możliwych odpowiedzi: "bo w innych krajach się z was śmieją. I mają was za za to, za co wy macie nas: za zacofane zadupie, z którego można się ponabijać. I wobec którego można poczuć wyższość." Odwiedzając kolejne znane chociażby z literatury i z historii miejsca, Szczerek obala mity, stereotypy, obnaża prawdziwą twarz wschodniej części Galicji, jej mieszkańców oraz polskich turystów. Z pomocą mocnych słów, jaskrawych barw, tworząc reportaż w męskim wydaniu, wyprawa na wschód uczy szacunku do sąsiadów tym bardziej, że "nie znałem innego kraju tak podobnego do Polski jak zachodnia Ukraina." I my również "musimy tę rzeczywistość jakoś polubić, żeby nie zwariować."
Świetna robota, Panie Autorze!
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Soczysta, bardzo naturalnie napisana, melodyjna, z dużym wyczuciem dźwięku. Bez owijania w bawełnę pokazująca Polaków i ich stosunek do Ukraińców, elementach łączących i dzielących Słowian, o perspektywie Ukraińców na temat Polaków. Smutna w swojej wymowie. Prawdziwa, choć w kontekście "spowiedzi" autora na temat publikowanych wcześniej artykułach o Ukrainie, które były naciągane, podkoloryzowane, czasem przekłamane, aby osiągnąć większe zainteresowanie czytelników, może prowokować do postawienia pytania, na ile uczciwie i zgodnie z prawdą autor tym razem przedstawił Ukrainę. Dobrze się czyta.
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Szorstkim językiem autor opisał twardy realizm dnia codziennego na terenach naszych wschodnich sąsiadów. Ukazał sposoby jakimi media przekłamują wizerunek tych państw, jak znany nam stereotyp różni się od realnego "wschodniego" świata. Jak my Polacy próbujemy leczyć nasze kompleksy młodej demokracji kosztem sąsiadów będących w jeszcze gorszej kondycji nie tylko gospodarczej.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
slk Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Czytam z Legimi ,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów