Opis ksiązki
Kup Teraz

Przypadek Adolfa H.

Ocena ( 19 osób )
5.1
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-0885-8
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Przypadek Adolfa H.

Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych?

W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć…

Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę – i lepiej o tym nie zapominać.

„Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło – pisze w posłowiu sam autor. – Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2011-03-01, Na półkach: Przeczytałem,Eric-Emmanuel Schmitt,

W powieściach „Oskar i Pani Róża", „Dziecko Noego" czy „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" Eric-Emmanuel Schmitt pokazuje, jak różne drogi mogą prowadzić do Boga. Zarysowuje przeróżne sytuacje, momenty, często odległe w czasie i historii, by pokazać, że poszukiwanie dobra staje się celem życia bohaterów jego książek. Jednak autor postanowił zmienić tematykę swoich dzieł i po Chrystusie pod lupę wziął Adolfa Hitlera.

 

W książce „Przypadek Adolfa H." kreśli więc podwójny portret Adolfa Hitlera: Adolfa-artystę malarza i Adolfa-dyktatora

dAMIAN_gAJDA Linia koment
Na półkach:

Jak wyglądałaby współczesna Europa, gdyby Adolf Hitler ukończył wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych? Z pewnością inaczej, ale czy aby na pewno lepiej? Czy druga wojna światowa miałaby rację bytu? I w końcu – czy w naszej świadomości znalazłby swoje miejsce niejaki Adolf Hitler? Na te pytania stara się odpowiedzieć Eric Emanuell Schmitt – autor szeregu głośnych, znanych polskiemu czytelnikowi publikacji, w książce „Przypadek Adolfa H."

 

Rzecz ta wyrosła z zainteresowań autora postacią propagatora idei nazizmu

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
Jest to alternatywna historia, książka, którą można albo lubić, albo nienawidzić, nie chcę iść w żadną stronę, ja nie mogłam jej czytać inaczej, niż wybiórczo, za którymś razem udało mi się dotrzeć do końca. wyłowiłam z tego nieco myśli i tyle.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Jestem rozczarowana. Muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś lepszego. Jak dla mnie w tej powieści było zbyt dużo wątków nie wznoszących nic do fabuły, przez to czytanie książki stawało się uciążliwe. A po kilkunastu rozdziałach fragmenty dotyczące 'prawdziwego' Hitlera zaczęły mnie nudzić, chyba przez to, że wszystkie były do siebie bardzo podobne, a przemyślenia głównego bohatera wręcz identyczne.
Jednak druga część książki, opowiadająca o losach Hitlera i całego świata w sytuacji, gdy ten dostałby się na Akademię była bardzo interesująca. O wiele bardziej podobała mi się niż pierwsza część książki. We fragmentach dotyczących życia Hitlera, który doprowadził do II Wojny Światowej ciekawe było tylko kilka pierwszych rozdziałów ukazujących wydarzenia, które doprowadziły do ukształtowania się w nim takiego a nie innego charakteru.
Eric Emmanuel Schmitt świetnie pokazał jak z pozoru błahe wydarzenia, mające miejsce z reguły na skutek przypadku mogą zdecydować o naszym życiu.
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,
Wspaniała powieść o znanej, a może nie tak do końca nam znanej?.. postaci znaczącej wiele w historii Europy. Warto przeczytać.
Mamalea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Jeśli chodzi o język i styl, to już się zdążyłam przyzwyczaić, że u tego autora nie są one "najwyższych lotów", zdarzają się irytujące sformułowania, ale z czasem przestałam na to zwracać uwagę, dlatego oceniam tę książkę na 6. Uwielbiam alternatywne wersje historii w stylu "co by było gdyby", więc "Przypadek Adolfa H." musiał przypaść mi do gustu. Schmitt dowodzi, jak niewiele potrzeba, by z człowieka stał się potwór - i na odwrót - wystarczy trochę popracować nad sobą, by do narodzin tego potwora nie dopuścić. Jest to filozofia niemal identyczna z zawartą w "Efekcie Lucyfera" Zimbardo, tylko, że tu mamy do czynienia z beletrystyką, a tam z pracą naukową z psychologii, podpartą dowodami. Wnioski są jednak bardzo podobne: człowieka determinują w dużym stopniu okoliczności, jednak mamy wpływ na wybory, jakich dokonujemy i, jeśli będziemy wystarczająco świadomi siebie, a także empatyczni, to w razie czego w odpowiednim czasie zdążymy zauważyć i właściwie zareagować, gdy zaczniemy zamieniać się w Hitlera. W książce rozdźwięk między dwoma równoległymi życiami jest gigantyczny, a punktem decydującym o tym i zapoczątkowującym nową, zdrową osobowość, wydaje się być sesja u Zygmunta Freuda, co brzmi trochę naiwnie - zapewne odniosłabym inne wrażenie, gdyby ten wątek został rozbudowany, jednak, niestety, za namową wydawcy, Schmitt skrócił te fragmenty.
Tindomerel plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytałam!
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wciągająca i ciekawa opowieść. Bardzo mi się podobała.
Na zachętę cytat z tej książki:
"Przyjaźń to rzecz dziwna. Podczas gdy w miłości mówimy o miłości, między prawdziwymi przyjaciółmi nie mówi się o przyjaźni. Przyjaźń czynimy, nie nazywając jej ani jej nie komentując. Jest silna i cicha. Jest skromna."
Kto nie czytał koniecznie niech sięgnie po tą pozycję Schmitta.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,powieści,
Pomysł na powieść arcy ciekawy i całość wydźwięku książki również. Niewielu już dziś mówi o tym, że nasze decyzje mają wpływ na życie innych. Tak bardzo promujemy naszą indywidualność i wolność, że zapominamy, że ich granicą jest wolność drugiego. Przypadek Adolfa H. utrzymany jest w założeniach psychologii egzystencjalnej, każdy może podejmować własne decyzje i ich wybór zależy tylko od niego.
Schmit opowiada nam dwie równoległe historie Adolfa, tą którą zapisała historia i alternatywną w której główny bohater zostaje adeptem Akademii Sztuk Pięknych i wszystkie uczucia i trudności w nim nagromadzone ujawniają się w jego sztuce i tam są sublimowane. Poznajemy więc Adolfa jako najbardziej wrażliwego wśród swoich kolegów. Jako potrafiącego bronić wartości nawet podczas wojny, potrafiącego zaakceptować inność, gdy jego przyjaciel mówi o swoich homoseksualnych skłonnościach. I potrafiącego kochać i wchodzić w relacje z kobietą, chronić swoją córkę.
Powieść skłania do refleksji jakie ja podejmuje decyzje i jaki one mają wpływ na innych! Polecam!
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - literatura faktu,
Chyba najlepsza książka Schmitta. Przewrotnie opowiedziana historia Hitlera takim jakim był przeplatana historią Adolfa H., który Hitlerem nie został, bo w przeciwieństwie do tego rzeczywistego, dostał się na ASP. Poruszające studium dwóch identycznych, a zarazem kompletnie innych przypadków. Daje do myślenia i uderza prawdziwością. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam.
pies Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Czytam,Mam,
nieidentyczna Linia koment
Przeczytane:2015-06-09, Na półkach: Przeczytałem,
nikikate Linia koment
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
LadyM Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
white_swan Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Eric-Emmanuel Schmitt,Moja biblioteczka,
kasjopea Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2009,
arsula Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oszosz Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Natalia_Katarzyn Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów