Opis ksiązki
Kup Teraz

Przypadki Lenza Buchmanna

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-05-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-05537-3
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:edytka222
Portugalski Kafka, mistrz języka i architekt świata niepodobnego do innych. O Tavaresie José Saramago napisał: … za trzydzieści lat, jeśli nie wcześniej, on otrzyma Nagrodę Nobla. Jestem tego pewien. Jaka szkoda, że wtedy mnie już nie będzie i nie będę mógł go uściskać. W nowej powieści, której akcja toczy się w bliżej nieokreślonym mieście i czasie, portugalski pisarz podejmuje wątek antybohatera. Lenz Buchmann jest wybitnym chirurgiem, który pewnego dnia postanawia zająć się polityką. W dniu, gdy zostaje wybrany szefem Partii, zostaje u niego wykryty nowotwór. O żadnym współczuciu ze strony czytelnika nie może być mowy - Lenz to osobowość patologiczna, morderca pozbawiony sumienia, nietzscheański nadczłowiek. Jego historia to kolejny pretekst dla Tavaresa, by pochylić się nad zagadnieniem zła i człowieka nim owładniętego.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Nie do końca wiadomo w jakim mieście i o jakim czasie Lenz Buchmann pracuje jako chirurg. Leczy pacjentów czysto mechanicznie. Bez najmniejszego współczucia. Wkrótce ambicja popycha go do porzucenia medycyny i wstąpienia w szeregi rządzącej partii. I obserwujemy go do chwili, w której ten prawdopodobnie przyszły prezydent staje się jednak ofiarą...


To mrożąca krew w żyłach historia o granicach ludzkich doświadczeń, tworzeniu i mapowaniu następstw rozpadu człowieka. O uczeniu się dostosowywania w świecie, w którym nie można już dominować. To portret socjopatycznego człowiek. Amoralnego. Sposób ukazania zła przypomina mi trochę "Listy starego diabła do młodego" C.S. Lewisa. Autor bada tu głębię ambicji, władzy i zdolności człowieka do okrucieństwa. Rolę nauki, nieśmiertelności, życia wewnętrznego i zewnętrznego wobec relacji rodzinnych, braku autentyczności w czasach zdominowanych przez technologię i polityczną przemoc. Dzięki tej lekturze można zidentyfikować zło zarówno w sobie a także w świecie. Mimo że autor sugeruje, że prawdopodobnie zło nigdy nie zostanie przezwyciężone daje nam jednak nadzieję, że nie wszystko jest jeszcze stracone.


Gdy wczytałam się w lekturę okazało się, że akcja rozgrywa się w okresie pokoju, który posiada jednak żywą pamięć o czasie walki. A imiona i nazwiska bohaterów pozwoliły mi umiejscowić akcję w którymś z krajów niemieckojęzycznym. Lenz Buchmann jest tu przykładem homo faber ery technicznej. Napotkałam tu fragmenty o tym jak mózg rozpoznaje formę i funkcję różnych przedmiotów, które powodują nieodwracalne zmiany w harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą. Jako antybohater główna postać tego utworu wyciąga najbardziej ekstremalne, bezosobowe i jednocześnie logiczne wnioski wypływające z konsekwencji zmian cywilizacyjnych.


Całość sprawia wrażenie szeregu esejów, w których obserwowałam życie głównego bohatera. Trzy sekcje książki są jak części cyklu ludzkiego życia: siła, choroba i śmierć. Krótkie rozdziały zostały napisane w stylu jednocześnie trzeźwym i ponurym. Każdy z nich ma swoją własną historię. Styl jest eklektyczny i oszczędny w wykorzystaniu środków stylistycznych. Język Tavaresa jest wręcz precyzyjny, kliniczny. Słowa zostały tu starannie dobrane. Ton powieści jest indywidualny i bezpretensjonalny. Narrator jest tu wszechwiedzący i wszechobecny. Z utworu bije absurd. Można tu napotkać także aforyzmy. Dodatkowo autor unika krytyki kultury. Dlatego lektura przywodzi na myśl skojarzenia z prozą Franza Kafki i Witolda Gombrowicza...

Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów