Opis ksiązki
Kup Teraz

Przystanek Kostaryka

Ocena ( 3 osoby )
3.7
Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2013-07-03
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788362247264
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:iwona-w
Recenzja - Przystanek Kostaryka

Grażyna i Jacek Obrąpalscy zamieszkali w kostarykańskim Atenas w 2007 roku, opuścili je w 2010. Kupili działkę, zbudowali dom, założyli i pielęgnowali ogród. Zaprzyjaźnili się z sąsiadami. W nowych realiach uczyli się życia skutecznego. Nie tylko podziwiali Kordyliery z tarasu swego domu, ale też na śmierć i życie walczyli z prawami tropikalnej natury, wpadali w pułapki codzienności, doświadczyli, czym w praktyce jest pura vida.

 

Relacja Obrąpalskiej jest opowieścią bez złudzeń. Przedstawiając również migawki z wyjazdów do Nikaragui i Panamy, autorka posługuje się wyrazistą kreską, odkrywa wzajemne związki między sąsiadami – polityczne, ekonomiczne, kulturowe. Pisze jak ktoś, kto wie, że nie tak blisko do raju.

 

„Przystanek Kostaryka” to pierwsza pozycja wydawnictwa JanKa z serii książek-relacji, pisanych nie przez podróżników czy reporterów, lecz przez ludzi, którzy próbują żyć jak tubylcy, doświadczyć tego, co opisują.

 

Autorka o książce: 

To jest książka o podróży, która stała się książką o przyjaźni. Nie o zaliczaniu krajów, chociaż zobaczyłam ich sporo. Lecz o tym, jak my zmieniamy świat i jak świat zmienia nas. Nie ma już naszego domu w Kostaryce, ale są w niej ciągle nasi przyjaciele. I to do nich wracam.

 

Grażyna Martenka-Obrąpalska urodziła się w Szczecinie, przeważającą większość życie spędziła, podróżując po świecie. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wydała dwa tomy wierszy, jedną powieść, sporo drobiazgów literackich. Obecnie mieszka w USA, w Północnej Karolinie.

 

 

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Kostarykańska przygoda

 

Każda podróż ma swoje sekretne przeznaczenie i sekretny cel, o którym najczęściej nie wiemy – pisał filozof Martin Buber. Niekiedy trzeba wyruszyć w podróż, by poznać samego siebie, swoje ograniczenia i możliwości. Niekiedy wędrówka przynosi prawdziwe wyzwania, niekiedy - niespodzianki, musimy się również liczyć z tym, że trafią nam się także chwile zwątpienia i rezygnacji

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iankark plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
O Kostaryce i egzotyce - bez mitologizowania. To całkiem inny świat niż u Cejrowskiego.
jenny777 plusminus Linia koment
Grażyna Obrąpalska przekroczyła pewną granicę swojego życia. Po latach spokojnego bycia w Stanach Zjednoczonych, postanawia wraz z mężem Jackiem wyruszyć w świat. Nie wyrusza w niego jak Marta Owczarek i Bartek Skowroński czy Kinga Choszcz i Radosław Siuda. Nie przemierza dżungli niczym Cejrowski czy Pawlikowska, nie wyrusza na poznawanie ciekawych historii niczym Wojciechowska. Po prostu zmienia miejsce zamieszkania. Od początku wspomina, że Kostaryka to tylko przystanek w jej życiu. Ale jednocześnie ma odwagę na budowanie domu w tym innym świecie, wśród ludzi z inną mentalnością, posiadającymi inne wymagania od życia. Tym samym rytm książki wyznacza powstawanie domu (i wcześniejsze próby zakupu nieruchomości).

Początkowo nie rozumiałam niskich opinii o książce. Wsiąknęłam w nią, fascynowały mnie opisy kultury. Nawet podobały mi się opisy piętrzących się problemów, gdy przyszło stawiać dom - na przekór radom. Książka niestety szybko straciła ten polot. Autorka ciekawie opisuje odkrywanie kultury kostarykańskiej, wsiąkanie w kulinaria i życie codzienne. Wspomni także nieco o historii. Nie tylko Kostaryki. Bowiem wraz z państwem Obrąpalskich można także poznać m.in. Panamę. W tym tytule znajdzie się miejsce na ciekawe opowieści rodem z Ameryki Środkowej, absurdy życia w tym regionie i parę innych spraw. Pojawi się kilka ciekawych fotografii. Jednak gdy przyjdzie czas na kolejne opisy problemów z kupowaniem domu, a później z budowaniem go, książka staje się nieco mniej ciekawa. Opisując ją jednym słowem można powiedzieć, że jest ona nierówna.
"Przystanek Kostaryka to początek serii relacji z wypraw napisanych przez ludzi, którzy próbują żyć jak tubylcy. Serii, która nie jest pisana przez reporterów czy podróżników, lecz opowiadającej o codziennym życiu w tym kraju." Zatem jeżeli tylko jesteście na odbiór nastawieni dokładnie w taki sposób, "Przystanek Kostaryka" może przypaść Wam do gustu.
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Noelka Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,
Habina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Przystanek Kostaryka Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel
Okładka - Przystanek Kostaryka Akrobaci
Zofia Mossakowska
Okładka - Przystanek Kostaryka Winda
Magdalena Knedler
Okładka - Przystanek Kostaryka Przystanek Londyn
Jacek Wąsowicz
Okładka - Przystanek Kostaryka Jesień w Brukseli
Katarzyna Targosz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów