Przystanek Moskwa

Wspomnienia doktora Heinricha Haape są unikalnym zapisem doświadczeń lekarza na froncie wschodnim II wojny światowej. To relacja ze świata gdzie przebiega cienka linia między życiem i śmiercią, odwagą i tchórzostwem, i gdzie przysięgę Hipokratesa brutalnie weryfikuje koszmar wojny. To opowieść człowieka wrażliwego, dla którego ludzkie cierpienie nie ma narodowości ani koloru munduru. Niezwykle barwny opis wojennych losów autora jest nie tylko relacją dokonań lekarza, ale i opowieścią żołnierza, który po dziesięciu miesiącach walk znalazł się wśród dwudziestu ośmiu ostatnich, pozostałych przy życiu ludzi swojego batalionu – z ośmiuset, którzy przekroczyli Bug w czerwcu 1941 roku. „Przystanek Moskwa” to jedna z najbardziej dramatycznych relacji z drugiej wojny światowej, która stała się klasyką tego typu gatunku literackiego.

Informacje dodatkowe o Przystanek Moskwa :

Przystanek Moskwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
,,Jedyną właściwą szkołą chirurga jest wojna" mawiał Hipokrates. Słowa ojca medycyny potwierdza wstrząsająca relacja niemieckiego lekarza Heinricha Haape, który brał udział w walkach na froncie wschodnim. Heinirch Haape (1910-1976) rozpoczął swoją epopeję wojenną wraz z atakiem III Rzeszy na Związek Radziecki w ramach operacji ,,Barbarossa". Pełnił stanowisko lekarza sztabowego w 3 batalionie 18 pułku piechoty 6 Westfalskiej Dywizji Piechoty. Od 22 czerwca 1941 r. aż do kwietnia 1942 r. stale przebywał na Ostfroncie, pomagając rannym kolegom ze swojej jednostki. Batalion, w którym służył Haape brał udział w przełamaniu Linii Stalina, bitwie o Moskwę oraz Rżew. Z 800 ludzi, którzy wraz z nim przekraczali Bug w czerwcu 1941 roku, przy życiu pozostało raptem dwudziestu paru. ,,Przystanek Moskwa" choć opisuje wydarzenia, które miały miejsce na całym froncie, skupia się przede wszystkim na historii 3 batalionu w latach 1941-1942, widzianej oczami lekarza, który w ten sposób składa hołd poległym towarzyszom broni. ,,Przystanek Moskwa" ukazał się po raz pierwszy po angielsku w 1957 roku nakładem wydawnictwa ,,Collins". Co ciekawe, książka została przetłumaczona na język niemiecki dopiero w latach 80 XX wieku, już po śmierci autora. Teraz, dzięki wydawnictwu Finna, polscy czytelnicy mają okazję zapoznać się ze wspomnieniami Henricha Haape, które zostały wydane w ramach ,,czerwonej serii", w której w zamierzeniu wydawnictwa będą ,,publikowane najlepsze wspomnienia i opracowania dotyczące II wojny światowej". Więcej na http://histmag.org/heinrich-haape-przystanek-moskwa-recenzja-12759