Przystupa

Powieść łotrzykowska o młodziutkiej Polce, która w poszukiwaniu pracy wyrusza w świat. Los rzuca ją najpierw do Warszawy, potem do Sztokholmu, gdzie wplątana w bójkę portową, podejrzana o zabójstwo i ścigana listem gończym przez niedoszłą kochankę obserwuje życie ludzi, u których zatrudnia się jako sprzątaczka. Milcząca obecność tytułowej bohaterki uruchamia lawinę wydarzeń, wydobywa na jaw mroczne tajemnice, uwalnia skrajne emocje, które w końcu doprowadzają do zbrodni. Oczami tej dziewczyny oglądamy życie polskich katolików, szwedzkich protestantów, ateistów, miłośników natury, zdeklarowanych kosmopolitów i beznarodowców szukających korzeni i tradycji. Z perspektywy kosza na śmieci przyglądamy się zwyczajom i nietypowym ciągotom seksualnym, przemocy i namiętnościom, pragnieniu władzy i obsesji robienia kariery, wzlotom i upadkom ludzi zarówno sławnych, jak i zwyczajnych, temu, co w typowych domach skrywa się pod powierzchnią normalności. Przygody sprzątaczki pakującej się w życiowe tarapaty po obu stronach Bałtyku to opowiedziana z ironicznym dystansem pikareska, która doprowadzi bohaterkę do samej siebie.Ja w pisaniu i czytaniu wierzę ciału i kiedy czytam coś dobrego, to wzbudza to we mnie dreszcz. A o dreszcze w literaturze chodzi.Grażyna PlebanekZ recenzji poprzednich powieści:Dziewczyny z Portofino to przykład kobiecego realizmu. To opowieść o dorastaniu i współczesności, osadzona w polskich realiach, przedstawiona przy pomocy naszkicowanych mocną kreską postaci.Jarosław Lipszyc, Życie WarszawyPlebanek stworzyła wciągającą, poruszającą opowieść i wypełniła ją galerią intrygujących postaci. Tym jednak, co w tej powieści zachwyca, jest przede wszystkim jej socjologiczne tło. Szóstka za autentyzm.Marta Mizuro, ZwierciadłoRozbudzając zapomniane emocje i tęsknoty, ta książka nie zostawia czytelnika obojętnym, i to jest piękne. Ona zostawia go bezradnym, bo nie wiadomo, co dalej robić z przypomnianymi na nowo uczuciami.Joanna Krawczyk, LampaGrażyna Plebanek (ur. 1967). ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i Gazety Wyborczej. Mieszka w Brukseli. Autorka powieści Pudełko ze szpilkami (W.A.B. 2006), wydanej po raz pierwszy w roku 2002, nagrodzonej w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka Dziennik polskiej Bridget Jones, i bestsellerowych Dziewczyn z Portofino (W.A.B. 2005). Przystupa to jej najnowsza powieść.

Informacje dodatkowe o Przystupa:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d

Kup książkę Przystupa

Przystupa - opinie o książce

Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2017-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Tytułowa Przystupa to dziewczyna ze wsi na Lubelszczyźnie. Nie wiadomo dlaczego (a może wiadomo? Gospodyni zaraz po urodzeniu nie położyła jej przy piecu) ciągnie Przystupę w świat. Zamiast skończyć zawodówkę krawiecką, pakuje się pewnego dnia i wyjeżdża do Warszawy. Tam - przypadkowo - załapała się do sprzątania w domu "Gwiazdy". I tak sprząta Przystupa, czyści sztućce, przypadkiem uczy się angielskiego (podsłuchując lekcje, jakich udziela "Gwieździe" angielski aktor) i obserwuje życie polskich celebrytów. To przez "Gwiazdę" Przystupa porzuca dotychczasowe miejsce pracy i wsiada na prom, płynący do Szwecji. I znów dziewczyna trafia do kościoła, i znów w ten sposób znajduje pracę - u Polaków, "Hyrów". To nie jest przyjemna rodzina - Przystupa ma pełne ręce roboty, musi zajmować się też dzieckiem Hyrów, a to wszystko za niewielkie pieniądze. Do tego pani Hyra ciągle pomiata dziewczyną. W końcu Przystupa odchodzi od tej rodziny i - nie mając co z sobą zrobić - zatrudnia się u pani "Słabej", mieszkającej od lat w Szwecji Polki. Pani Słaba płaci Przystupie jeszcze mniej, bo nie ma swoich pieniędzy, a jej mąż (Fin) bardzo niechętnie dzieli się swoją wypłatą. Mimo to właśnie tu Przystupa czuje się dobrze, z panią "Słabą" i jej dziećmi. I właśnie tu nastąpi najbardziej dramatyczne wydarzenie w trakcie pobytu Przystupy w Szwecji - w chwili desperacji pani "Słaba" zabija swojego męża. Przez wiele lat znosiła jego wybryki, przemoc z jego strony. Jednak czara goryczy przelała się, gdy Fin podniósł rękę na dzieci pani "Słabej". Dla Przystupy oznaczało to następną zmianę, bo przecież nie mogła zostać w opuszczonym domu... Wtedy zaczęła sprzątać w bogatych dzielnicach, poznając międzynarodowe towarzystwo różnych "popaprańców". Przystupę w zasadzie nic nie dziwi, wykonuje swoją robotę i już. Rzadko pozwala sobie na chwile przyjemności, jak chociażby wizytę w kościele. Przystupa "zalicza" jeszcze pracę u Szwedki Gun, znajomej pani "Słabej", by zdecydować się na powrót do Polski, by skończyć szkołę i zdążyć pożegnać umierającego ojca. "Przystupa" to gorzki obraz sytuacji kobiet, nie tylko w Polsce. To opis różnych kobiecych sposobów na przetrwanie w małżeństwie: bezwolna, poddająca się pomysłom męża "Gwiazda", dominująca "Hyra", depresyjna i poniewierana przez męża pani "Słaba" po wyrachowaną Gun. Każda z tych kobiet ma inne priorytety, inne cele w życiu; jedna chce pracować, na co nie zgadza się jej mąż, inna wręcz przeciwnie - nie chce iść do pracy i żeby tego uniknąć zachodzi w ciążę. Na tle tych niby życiowo ustawionych kobiet, Przystupa wydaje się być ostoją wolności, bo nieobciążona mężem i rodziną jest naprawdę wolna. Książka powoli się rozkręca, ale z czasem wciąga. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to ciągłe wzruszanie ramionami Przystupy - po którymś z kolei wzruszeniu ramionami poczułam bóle niemalże fantomowe;)
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ciekawa, niebanalna powieść napisana z humorem ale nie pozbawiona powagi. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką ale raczej nie ostatnie

Świetnie ukazane polskie "bagienko" czyli  nasze  życie od podszewki. Autorka za pomocą pozornie nierozgarniętej, nieporadnej  dziewczyny  z lubelskiej wsi  pokazała nasze życie jakie jest naprawdę. I to zarówno  to prowadzone  w ojczystym kraju, jak i to na  obczyźnie.

Ciemnotę, biedę  i zacofanie jakie nadal panują  w wielu regionach naszego kraju oraz skrajne bogactwo, prostactwo  i pychę, których nie brak  większości dorobkiewiczów.

Avatar użytkownika - zuza30rebus
Przeczytane:2011-05-26, Przeczytałam,
Bruksela. Zwierzęcość w mieście
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Bruksela. Zwierzęcość w mieście

Nowa the capital of Europe. Zadeptywana przez urzędników Parlamentu Europejskiego, zamieszkiwana przez stare, bardzo bogate rodziny rentierów...

Nielegalne związki
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Nielegalne związki

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających...