Okładka - Psychologia stresu

Data wydania: 2008
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-60-50149-8
Dodał/a książkę:szczepanik
Podręcznik dla studentów psychologii, którzy stykają się z problematyką stresu w ramach przedmiotów podstawowych (psychopatologia) i specjalizacyjnych (psychologia: kliniczna, zdrowia, sądowa). Będzie też pomocą dla studentów innych kierunków humanistycznych: pedagogiki, socjologii, filozofii, prawa, a także dla studentów medycyny. Układ książki opiera się na podstawowych pytaniach dotyczących stresu, jego natury, uwarunkowań i konsekwencji. Autor dokonuje obszernej prezentacji bardzo różnorodnego i bogatego dorobku badawczego i teoretycznego w tej dziedzinie. Przedstawia nie tylko psychologiczne ujęcie stresu, lecz także, ze względu na charakter problemu, odwołuje się do dorobku nauk biologicznych, psychologii porównawczej i ewolucyjnej. Dr hab. Władysław Łosiak, psycholog kliniczny, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; prowadzi zespół badawczy zajmujący się zjawiskiem stresu. Autor podręcznika akademickiego "Psychologia emocji", monografii "Natura stresu. Spojrzenie z perspektywy ewolucyjnej" oraz "Dynamika emocji i radzenia sobie w stresie psychologicznym", artykułów empirycznych z dziedziny stresu i emocji, współredaktor oraz współautor pierwszej polskiej monografii dotyczącej psychologii chorych onkologicznie. Członek Stress and Anxiety Research Society. "...Przedłożona do recenzji [praca] jest wyczerpującym i wszechstronnym przeglądem koncepcji i wyników badań nad stresem, opartym na aktualnej literaturze przedmiotu. Jest dobrze udokumentowana oraz zaopatrzona w materiał ilustracyjny ułatwiający rozumienie przedstawionych koncepcji. [...] Można sądzić, że ukazanie się tej pozycji na rynku przyczyni się do dalszych dyskusji nad naturą stresu i wzbogaci praktykę walki z tym wszechobecnym zjawiskiem, towarzyszącym współczesnym ludziom w każdej niemal godzinie ich życia." Z recenzji prof. dr hab. Zofii Ratajczak, Uniwersytet Śląski
RaQ Linia koment