Okładka - Pszczela korporacja

Pszczela korporacja

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2011-01-28
Dodał/a książkę:helion

Obserwacja świata przyrody może dostarczyć nam rozwiązania wielu problemów w różnych dziedzinach życia. Takie podejście reprezentował 25 wieków temu Sun Tzu, tworząc podwaliny sztuki prowadzenia wojny, zachęcali do tego również filozofowie przyrody. Współcześni ekonomiści, analizując zachowania zwierząt, utworzyli w ekonomii nurt zwany ekonomią behawioralną.
Ekonomia behawioralna staje się coraz bardziej popularna, dzięki kreowaniu propozycji skutecznych rozwiązań dla biznesu, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

Książka Pszczela korporacja doskonale wpisuje się w ten nurt. Pokazuje, w jaki  sposób, dzięki podpatrywaniu życia owadów społecznych, rozwiązywać różne problemy pojawiające się w biznesie. Bazując na badaniach zachowań pszczół miodnych, od 30 milionów lat skutecznie 'podbijających świat', książka przedstawia mechanizmy stosowane w roju, które mogą być wykorzystywane w codziennej praktyce prowadzenia firmy.
Pszczeli rój jest organizacją, której członkowie potrafią pogodzić indywidualną chęć prokreacji, sprzedawania egoistycznego genu, z postawą altruistyczną - całkowitego poświęcenia się dla dobra swojej społeczności. Połączenie tych postaw tworzy kulturę organizacyjną, która promuje uczenie się, wymianę informacji i podejmowanie ryzyka - eksperymentowanie oraz dążenie do poprawy efektywności działania. Dzięki dobremu przepływowi informacji wewnątrz ula, stymulowaniu wymiany pomysłów, zapewnieniu możliwości ,,dialogu" powstaje w ,,pszczelej korporacji" atmosfera sprzyjająca rozwojowi procesów samouczenia się i samoodnowy.

Nie spotkaliśmy jednej rzeczywistej organizacji biznesowej, która realizowałaby wszystkie pszczele recepty na sukces w biznesie. Udało się nam jednak znaleźć i opisać przykłady stosowania znacznej większości tych mechanizmów w różnych organizacjach. Pokazaliśmy ich wpływ na osiąganie przewagi konkurencyjnej firm, które stosują je w swojej codziennej działalności.

Książka zawiera sześć istotnych wskazań, które w praktyce polskich firm są możliwe do zrealizowania. Są to przesłania 'przekazywane' przez  pszczoły miodne dla tych, którzy chcą odnosić sukcesy w biznesie. Oto one:
o rozwijaj współpracę i wymianę informacji,
o staraj się, aby jak największa liczba Twoich współpracowników utożsamiała się
ze wspólnym celem, który jest najważniejszy dla Twojej firmy,
o koncentruj się na tych informacjach, które są niezbędne do osiągnięcia celu,
o wypracowuj skuteczne sposoby samouczenia się Twojej organizacji,
o dbaj o różnorodność członków Twojego zespołu i zachęcaj ich do konstruktywnej konfrontacji,
o twórz mechanizmy samoodnowy w Twojej firmie.

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na pytania,  jak poradzić sobie z tymi i wieloma innymi wyzwaniami, a także dowiedzieć się, jak pszczele sposoby rozwiązywania problemów wykorzystywane są w polskich firmach, to zachęcam do przeczytania tej książki.

Sławomir Turek Warszawa 15 września 2010