Opis ksiązki
Kup Teraz

Ptaki ciernistych krzewów

Ocena ( 12 osób )
5.4
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2008-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324711178
Liczba stron: 607
Dodał/a książkę:dona
W ciągu 7 lat sprzedano na świecie 17 milionów egzemplarzy tej książki. Nakręcono według niej słynny serial telewizyjny, płacąc za prawo do sfilmowania najwyższą cenę w historii tego rodzaju transakcji. Jest to epicka opowieść rodzinna z lat 1915-1969, wkomponowana w tło egzotycznych obrazów Nowej Zelandii i Australii. Główną jej bohaterką jest Meggie, jedyna dziewczynka wśród dziewięciorga dzieci w rodzinie Clearych. Poznajemy dzieciństwo Meggie, dorastanie, małżeństwo, dzieci, wreszcie największą, najbardziej dramatyczną sprawę jej życia - miłość, której obiektem jest ksiądz - mądry, ambitny, urodziwy Ralph de Bricassart. Jest on najpierw opiekunem i przyjacielem samotnego, wrażliwego dziecka, potem jedynym marzeniem dziewczyny i nieszczęśliwej w małżeństwie kobiety. Miłość jest w pełni wzajemna, toteż ksiądz Ralph staje przed wyborem: szukać spełnienia u boku ukochanej czy w powołaniu i karierze w Watykanie? [Świat Książki]
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
millawia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Romans,
,,Ptaki ciernistych krzewów" to wspaniała saga rodzinna i doskonała powieść społeczno-obyczajowa, której fabuła rozgrywa się w latach 1915-1969 w Nowej Zelandii, Australii i Europie. Jest to niezwykle barwna i wzruszająca opowieść o zakazanej namiętności, skomplikowanych relacjach rodzinnych i międzyludzkich oraz trudach życia w surowym, australijskim klimacie.

Główną bohaterką powieści Coleen McCullough jest Meggie Cleary. Poznajemy ją jako zaledwie czteroletnią dziewczynkę, aby towarzyszyć jej i jej rodzinie przez kolejne 54 lata. Meggie to jedyna dziewczynka w zdominowanej przez mężczyzn rodzinie. Chwile bliskości i rodzinnego ciepła zdarzają się w jej życiu rzadko. Zapracowana, zmęczona kolejnymi porodami matka nie ma dla niej czasu, ojciec i bracia pracują, albo wybierają zabawy we własnym towarzystwie. Sytuacja zmienia się, kiedy rodzina przenosi się z Nowej Zelandii do Australii. Zamożna siostra Paddy'ego Cleary, Mary Carson, sprowadza brata wraz z rodziną do swej posiadłości Droghedy. Właśnie tam dziesięcioletnia Maggie spotyka mężczyznę, który na zawsze zmieni jej życie.

Dwudziestoośmioletni ksiądz Ralpha de Bricassart od pierwszej chwili ulega urokowi dziewczynki. Mężczyzna staje się przyjacielem i powiernikiem zaniedbywanej przez bliskich Meggie. Między dwójką wywiązuje się szczególna więź. Ksiądz kocha swą podopieczną, ale nie jest to romantyczne uczucie mężczyzny do kobiety - przynajmniej na początku. Ambitny de Bricassart nie zamierza zrezygnować z funkcji kapłana, nie wacha się również zdradzić rodziny Clearych, kiedy otrzymuje możliwość zrealizowania swych ambicji zostania kardynałem...

Uczucie Meggie i Ralpha, ich skomplikowane relacje są wątkiem, który powraca do fabuły co jakiś czas. Powieść nie koncentruje się jednak na tych bohaterach. Autorka skupiła się na ukazaniu codziennego życia Meggie i jej rodziny. Czytelnik obserwuje malownicze, ale często bardzo surowe Australijskie pejzaże. Śledzi ciężką pracę miejscowej ludności, której sukces lub porażka są nierozerwalnie związane z kaprysami pogody. McCullough poświęciła wiele miejsca na analizę uczuć bohaterów, rozważania natury religijnej. Pojawił się wątek II wojny światowej. Pisarka bardzo zgrabnie połączyła wszystkie występujące w utworze motywy, tworząc naprawdę niezwykłą opowieść o blaskach i cieniach życia.

,,Ptaki ciernistych krzewów" to niebanalna, wielowątkowa powieść, którą czytałam z wypiekami na twarzy. Wiem, że ta piękna i wzruszająca historia na długo pozostanie w mej pamięci.
tymbarkowax3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Przyznam szczerze, że książka ta leżała na mojej półce blisko 2 lata nim zdecydowałam się na przeczytanie jej.
Żałuje jedynie tego, że nie zabrałam się za nią wcześniej! Jak mogłam pominąć taką perełkę? Historia opisana przez autorkę jest przepiękna. I nie jest to żaden mdły, cukierkowaty romans...
To książka o życiu, ludzkim cierpieniu, codzienności, rodzinie, a dopiero później o wielkiej, zakazanej miłości. POLECAM!
barwinka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-04, Na półkach: Przeczytałem,Ebook,Mam,

Klasyki mają to do siebie, że ciężko się za nie zabrać. Myśląc o tytułach, które w jakiś sposób trafiły do kanonu literatury czuję obawę, czy moje odczucia będą adekwatne, czy odbiorę je pozytywnie, a jeśli nie to co jest nie tak z moim gustem. Być może problemem był odbiór lektur szkolnych, gdzie tytuły uznawane przez społeczeństwo za godne ja odbierałam zupełnie inaczej, dla mnie były nudne, ciężko się je czytało i robiłam wszystko, żeby tylko przez nie przebrnąć. Jednak prawdą jest też to, że wraz z wiekiem człowiek dojrzewa do niektórych decyzji, między innymi do takich, żeby poznawać klasyków. Dlatego też nie mogłam się powstrzymać przed lekturą, kiedy pojawiła się okazja po sięgnięcie po "Ptaki ciernistych krzewów". Jednak obawa pozostała, przynajmniej w chwili, kiedy brałam do ręki ten tytuł. "Ptaki ciernistych krzewów" to książka, która bardzo szybko zyskała miano bestselleru, dziś z czystym sumieniem można nazwać ją klasykiem literatury. Na pewno lektura dużo zawdzięcza ekranizacji z niezapominaną rolą Richarda Chamberlain'a, jednak gdyby nie sama historia, nikt by nie zdecydował się na stworzenie filmu. Colleen McCullough ma wspaniały dar, który sprawia, że ta historia wciąga od pierwszych stron. Wielkim plusem jest język, dzięki któremu razem z bohaterami przebywałam w ich biednym domu w Nowej Zelandii, na wielkiej owczej farmie w Australii, w Sidney, Londynie i Rzymie. 


ak jest to jednocześnie saga rodzinna, gdyż poznajemy dzieje jej rodziców, braci, a później również dzieci. Opowieść o znoju, walki z przyrodą, ciężkim życiu na kontynencie, który rzadko jest gościnny dla ludzi, a jednocześnie historia życia ukochanego, wśród rozległych połaci ziemi, konnej jazdy, milionów owiec i bydła. Jest to również historia tragiczna ze względu na wybory ludzkie, wielokrotnie decydujące o życiu innych. Piękna opowieść, która jednocześnie jest smutna, rzewna i tragiczna. Pisarka stworzyła książkę, która zmusza do przemyśleń, wielokrotnie podczas przerwy w lekturze zastanawiałam się nad dylematami, które dotykały bohaterów. Ich wybory bardzo często były tragiczne, ale czy inne przyniosły by im więcej szczęścia? Rzadko która historia sprawa, że zastanawiam się nad naturą ludzką, wyborami, które nigdy nie pozwolą na szczęśliwe i dostatnie życie, zawsze sprawią, że ktoś będzie cierpiał. Jest to nie tylko piękna opowieść o życiu, ale w jakimś stopniu jest to książka psychologiczna, pokazująca ludzkie charaktery i pasje, które nimi powodują. Bohaterowie. Cała gama postaci, pokazująca przekrój charakterów i życiorysów. Prawdziwość ich natury sprawia, że mocno się do nich przywiązałam i starałam się im kibicować, a jednocześnie zżymałam się przez ich wybory. Nie raz pojawiły się sytuacje, które sprawiały, że musiałam odłożyć trzymaną lekturę, aby odetchnąć i dopiero wtedy wrócić do sytuacji, które sprawiły we mnie negatywne uczucia, momentami wielki smutek i żal. Wielokrotnie powodem dalszych losów bohaterów były ich wybory, ale nie raz to życie sprawiało problemy których nie dało się ominąć.
Dziś już wiem, dlaczego ta książka stała się tak znana i czytana. Dlaczego tak szybko zdecydowano się na jej ekranizację. Wspaniała historia, wzbudzająca wiele różnych emocji, niepozwalająca się oderwać od losów bohaterów. Świat Książki zdecydował się na kolejne wydanie tego tytułu, co pozwala poznać życie bohaterów. Sama książka jest bardzo ładnie i starannie wydana, aż się się po nią sięgnąć. Jeśli do tej pory nie byliście przekonani do lektury tej pozycji to mam nadzieje, że rozwiałam Wasze obawy. Ten tytuł naprawdę warto poznać, a ja z całego serca go Wam polecam. 

danutka plusminus Linia koment
W sięgnięciu po powieść przeszkadzało mi przez czas dłuższy wspomnienie o serialu (w rolach głównych Rachel Ward i Richard Chamberlain), jaki oglądałam w młodym wieku, który to serial utrwalił we mnie przekonanie, iż rzecz jest o miłości głównie, zakazanej, więc niosącej posmak tajemnicy, ale zawsze o miłości. A ja od romansów stronię, bo mnie nudzą. I nie wiem, czy główny nacisk w serialu był tak spłycony i na miłość postawiony, czy też młode dziewczę, jakim wówczas byłam, skupiło się na tym aspekcie, dość że jakaś niechęć się tliła i odsuwała w czasie czytanie Ptaków ciernistych krzewów. Oczywiście niesłusznie.

Powieść jest bowiem bardzo dobrze napisaną sagą rodziny Clearych, opisującą życie trzech pokoleń od osiedlenia się w Nowej Zelandii, przez spokojne życie w Australii, aż po wędrówki najmłodszych przedstawicieli rodu po powojennej Europie. Najpierw poznajemy członków rodziny, ich korzenie, relacje i aspiracje, a potem na plan pierwszy lekko wysuwa się postać Meggie, jedynej dziewczynki wśród dziewięciorga dzieci, wyrastającej na piękną kobietę na oddalonej od miast, osadzonej wśród buszu farmie, i jej miłość do przystojnego księdza Ralpha de Bricassart, potrafiącego zrozumieć najpierw osamotnione dziecko, a potem wrażliwą dziewczynę i pomóc w miarę wiedzy i umiejętności. Ptaki... pozostają jednak powieścią wielowątkową, z wieloma równorzędnymi bohaterami, a miłość pełni taką rolę, jak w życiu, jest po prostu jego częścią.

Powieść Colleen McCullough, napisana bardzo plastycznym językiem, urzeka pięknymi opisami otoczenia i trafnymi charakterystykami wielowymiarowych postaci, a śledzenie zgrabnie skonstruowanej akcji, lekko przechodzącej od jednego ważnego wydarzenia do następnego, sprawia czytelnikowi dużą przyjemność. Zwyczajna egzystencja, codzienne trudy i radości, chwile szczęścia i skrywanego bólu, popełnione błędy i tajemnice z przeszłości, wyjaśniające motywy kierujące ludźmi, przedstawione są w sposób tak ciekawy, że trudno oderwać się od czytania, nawet wtedy, gdy opis skupia się na miłosnych rozterkach bohaterów. Tło akcji zarysowane jest w takim tylko stopniu, w jakim to konieczne, bez przepełnienia zbędnymi szczegółami, dopełniając, a nie przerysowując, lekko przenosząc nas z antypodów do Europy, Watykanu i Londynu. Sporą rolę odgrywa w powieści religia, uzupełniając tło obyczajowe o zwyczaje katolickie i ich wpływ na ludzkie wybory. Zachęcam niezdecydowanych, świat Meggie i Ralpha nie jest tak nudny, jak utrwalił to w mojej pamięci serial, powieść po prostu wciąga.
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
W życiu każdego człowieka są takie chwile gdy czas staje w miejscu, a wspomnienia nagle ożywają, stają się naszą ostoją i bezpieczną przystanią.

Fabuła książki opowiada historię rodziny Clearych, którzy w wyniku perypetii rodzinnych zmuszeni byli opuścić Nową Zelandię i udać się do Australii aby tam rozpocząć nowe życie. Jednak każda decyzja niesie za sobą zmiany, jest końcem i początkiem. Każda historia opisana przez autorkę niesie w sobie bardzo dużo emocji :szczęścia, miłości, smutku, rozpaczy, łez.

Po skończeniu czytania książki bardzo długo nie mogłam wyjść ze stanu odurzenia towarzyszącemu zawsze gdy jakaś historią całkowicie zawładnęła moim sercem.
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Doskonałość w jakiejkolwiek dziedzinie jest nieznośnie nudna".

Takie właśnie są "Ptaki ciernistych krzewów" - przepełnione niedoskonałymi, nieszablonowymi bohaterami. Bohaterami, którzy zmuszeni są borykać się z własnymi słabościami, pasją, żywiołowością Natury oraz niezbadanymi wyrokami Boga. Jest to saga ludzi pełnych ułomności lecz jednocześnie niebywale silnych
.
Sięgając po książkę miałam o niej mgliste lecz konkretne pojęcie. Rozmemłane romansidło. Moje wyobrażenie historii ugruntowane było tak chętnie niegdyś oglądanym , słynnym serialem. Serial oglądałam pobieżnie i zupełnie nieświadomie. Niemniej jednak wrył się w moją pamięć dosyć mocno. Muszę przyznać, że trochę szkoda. Bo skutecznie odstraszał mnie od lektury powieści. Na szczęście przełamałam się i sięgnęłam po źródło historii. I zdumiałam się.

To nie jest tylko romans Meggie z księdzem. To są bardzo wiernie opisane losy trzech pokoleń klanu Clearych. Losy te głęboko osadzone zostały w nowozelandzkich oraz australijskich realiach klimatycznych oraz historycznej rzeczywistości Europy XX wieku. Dlatego też historia tak ujmuje i chwyta niejednokrotnie za serce.

Powieść, mimo iż napisana dosyć prostym językiem, jest wybitna. Historia jest wiarygodna i niejednokrotnie emocjonalna a opisy przyrody fotograficznie prawdziwe. To ten rodzaj książki, którą warto mieć na koncie z oznaczeniem "przeczytana".
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emulina Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam przed 2015,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Azumi Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
KlaudiaKonieczna Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
LenaVenator Linia koment
Przeczytane:2013-09-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
edith013 Linia koment
Przeczytane:2005-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Bibliotekowe,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów