Pułaski. Wielki mały rycerz

Data wydania: 2010-03-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-245-8790-2
Dodał/a książkę:andrzej0791
Książka opowiada o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XVIII wieku, ostatnim rycerzu romantycznym - Kazimierzu Pułaskim. Najwybitniejszy dowódca konfederacji barskiej, skazany za usiłowanie królobójstwa, przez kilka lat tułał się po Francji, siedział nawet w więzieniu za długi, by ponownie jego wodzowski geniusz mógł zabłysnąć za oceanem, podczas Rewolucji Amerykańskiej. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców Armii Kontynentalnej. Zwany jest bohaterem dwóch narodów, ale jego czyny w Ameryce mało znane są w Polsce, natomiast w Stanach Zjednoczonych niewiele mówi się o jego polskiej przeszłości. Książka Andrzeja Dudzińskiego o obu tych okresach życia opowiada wyczerpująco, przy czym czytelnik odnajdzie w niej sylwetki wielu charakterystycznych postaci tamtego czasu oraz wiele anegdot i ciekawostek, których próżno szukać gdzie indziej. Autor korzystał z mało znanych źródeł znalezionych w archiwach amerykańskich i polonijnych. Kazimierz Pułaski, jako jedna z siedmiu osób w dziejach Ameryki, otrzymał honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.