Queen. Królewska historia

Biblia fanów Queen, manifest pokolenia, portret fenomenu!

Niepublikowane wcześniej wspomnienia, zaskakujące anegdoty, intrygujące fakty. Zagrożone losy zespołu, kiedy muzycy Genesis próbowali pozyskać do swojego składu Rogera Taylora. Śmierć Mercury'ego niedaleko miejsca, gdzie 21 lat wcześniej znaleziono ciało jego idola, Jimiego Hendrixa. Głęboka depresja Johna Deacona po stracie przyjaciela. Legendarna gitara Briana zbudowana domowym sposobem. Fascynacja zespołu scrabble'ami. Gdy Elton John usłyszał Bohemian Rhapsody, zapytał: ,,Czy wyście, k...a, oszaleli?"

Mark Blake przez lata rozmawiał z trzema żyjącymi muzykami grupy, dotarł także do dziesiątków innych osób - zapomnianych basistów Queen czy szkolnych kolegów Freddiego. Po raz pierwszy możemy tak szczegółowo prześledzić bogatą karierę zespołu uwielbianego przez Michaela Jacksona i wiele innych gwiazd, przemianę nieśmiałego chłopca z Zanzibaru w najbardziej charyzmatyczną postać w historii rocka, a także późniejsze kariery pozostałych członków grupy.

Z wielką dumą prezentujemy polskim czytelnikom prawdziwą perłę na rynku biografii muzycznych - najlepszą historię Queen, jaka kiedykolwiek została napisana. ,,Wydawało się wam, że wiecie o Queen wszystko? W takim razie tylko się wam wydawało!" - Mariusz Owczarek, Program Trzeci Polskiego Radia ,,Książka jest pełna smakowitych anegdot. O wiele ważniejsze wydaje się jednak to, że autor naprawdę wnikliwie pokazuje w niej ewolucję zespołu, który zawsze był otwarty na przemiany zachodzące w muzyce popularnej. Dziś ta grupa to legenda. Bez wątpienia zasługująca na dociekliwość, której owocem jest właśnie Queen. Królewska historia." - Wiesław Weiss, redaktor naczelny magazynu ,,Teraz Rock"

,,To kompletna, fascynująca historia naszpikowana niesłychanie barwnymi anegdotami." - ,,Mojo"

,,Wokalista nagrywający duety z gwiazdą światowej opery, gitarzysta - przyszły doktor astronomii, basista, którego partie na potęgę samplowali hip-hopowcy, i perkusista o urodzie małej dziewczynki. Co spowodowało, że ta wybuchowa mieszanka stworzyła najtrudniejszy do sklasyfikowania zespół nagrywający muzykę popularną, który jako pierwszy od czasów The Beatles wywrócił ją do góry nogami? Mark Blake z dociekliwością śledczego z IPN-u, po prześwietleniu Pink Floyd, bierze na warsztat Queen i prezentuje nam historię grupy - od rodzinnych korzeni po trwającą do dziś walkę z ciężarem megasukcesu. Rzetelne i wciągające." - Piotr Metz, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia

,,Jeśli jesteś fanem Freddiego i jego zespołu, musisz przeczytać tę książkę. Drobiazgowość autora i liczba szczegółowo opisanych faktów zachwycają i sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Liczne cytaty i komentarze ubarwiają opowieść i dodają jej smaku." - Marek Piekarczyk

,,Niezwykle szczegółowa biografia napisana w oparciu o liczne wywiady." - ,,Daily Telegraph"

MARK BLAKE Pisze o muzyce i kulturze od 1989 roku. Był zastępcą redaktora naczelnego magazynu ,,Q", a od wielu lat współpracuje z magazynem ,,Mojo". Jest autorem niezwykle cenionej biografii Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać, a także redaktorem książek: Stone Me: the Wit & Wisdom of Keith Richards, Dylan: Visions, Portraits AND Back Pages i Punk: The Whole Story. Mieszka w Londynie wraz z żoną i synem.

Informacje dodatkowe o Queen. Królewska historia:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Queen. Królewska historia

Queen. Królewska historia - opinie o książce

Queen to jedna z moich muzycznych miłości od zawsze. Zespół ceniłam za całokształt, a Freddie Mercury był jeden, jedyny, niepowtarzalny. Dzisiaj krótko o biograficznej książce "Queen. Królewska historia", uważanej za biblię fanów Queen, manifest pokolenia, portret fenomenu. Znajdziemy w niej niepublikowane wcześniej wspomnienia, zaskakujące anegdoty, intrygujące fakty.

"Wydawało się wam, że wiecie o Queen wszystko? W takim razie tylko się wam wydawało!" Mariusz Owczarek, Program Trzeci Polskiego Radia

Gdy kilka lat temu ukazała się ta książka było tylko kwestią czasu nim znajdzie się w mojej biblioteczce. Niestety dość długo czekała na moją atencję, ale chodziłam koło niej, brałam w ręce, ciągle odkładając z braku czasu. Teraz nadszedł. Muszę przyznać, że jest to bardzo rzetelnie napisana biografia, a nawet pokuszę się o stwierdzenie - encyklopedia zespołu. Mnogość dat, nazw i nazwisk może niektórych przyprawić o ból głowy. Tym bardziej należą się brawa Markowi Blake’owi, że w tym gąszczu gdzieś się nie zagubił.

"Wokalista nagrywający duety z gwiazdą światowej opery, gitarzysta - przyszły doktor astronomii, basista, którego partie na potęgę samplowali hip-hopowcy i perkusista o urodzie małej dziewczynki. Co spowodowało, że ta wybuchowa mieszanka stworzyła najtrudniejszy do sklasyfikowania zespół nagrywający muzykę popularną, który od czasów The Beatles wywrócił ją do góry nogami?" Piotr Metz, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Trochę obawiałam się, że będzie to kolejna publikacja, która skupi całą uwagę na frontmanie grupy Freddiem Mercury. Jednak niepotrzebnie, bo Blake odpowiednio dużo miejsca poświęca każdemu członkowi “królewskiego zespołu”: Brianowi Mayowi, Rogerowi Taylorowi oraz Johnowi Deaconowi, Może faktycznie o Freddiem jest trochę więcej, ale w końcu to Freddie. A tak nawiasem mówiąc uwielbiałam go. Nie, co ja wypisuję, uwielbiam go nadal. Taki głos nie zdarza się co dzień; niepowtarzalny i trudny do podrobienia.

"Jeśli jesteś fanem Freddiego i jego zespołu, musisz przeczytać tę książkę. Drobiazgowość autora i liczba szczegółowo opisanych faktów zachwycają i sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Liczne cytaty i komentarze ubarwiają opowieść i dodają jej smaku." Marek Piekarczyk

Moja opinia nie jest długa, bo taka być nie musi. Oparłam się tym razem również na słowach innych osób, które powinny stanowić (przynajmniej dla niektórych) pewien autorytet w dziedzinie muzyki.

Za każdym z nich polecam wam więc tę publikację/biografię/encyklopedię… Poznajcie fakty, których nie znaliście. Przypomnijcie sobie to, co uleciało z waszej pamięci. Nie zapominajmy tego kultowego zespołu. Nie zapominajmy legendy. Pamiętajmy Freddiego i Queen.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Zawsze trzeba wierzyć w siebie, bez względu na to, ile będziesz musiał znieść." Freddie Mercury Książka jest ogromną kopalnią wiedzy na temat Queen w bardzo szerokim ujęciu, napisana rzetelnie, bez zbędnej gloryfikacji, a przy tym ze świetnym dziennikarskim pazurem. To interesująca pozycja czytelnicza dla tych, którzy dopiero pragną zapoznać się z tym muzycznym manifestem pokolenia, jak i wielka gratka dla fanów zespołu, którzy znajdą tu wiele cennych i wcześniej nieujawnianych opinii publicznej wiadomości. Jestem pod dużym wrażeniem wyjątkowej szczegółowości informacji zawartych w biografii, właściwie niemal każdy akapit wnosi coś odświeżającego, uzupełniającego lub nowego do naszej wiedzy o zespole. Miłym zaskoczeniem okazała się możliwość wgłębienia w nieznane mi wcześniej fakty sprzed uformowania się Queen, to bardzo przyjemny bonus dla miłośnika tej legendarnej grupy, który od nastoletnich czasów zalicza się do jej oddanych wielbicieli. Autor zadał sobie ogromny trud w zgromadzenie jak najbogatszego materiału, przeprowadzenie mnóstwa wywiadów i rozmów z licznymi osobami, logiczne i przystępne posegregowanie tematyczne, oraz bardzo interesujące przedstawienie wszystkiego czytelnikowi. Publikację wzbogacają anegdoty, ciekawostki, wypowiedzi, fragmenty wspomnień i zdjęcia. Każdy rozdział rozpoczynają cytaty osób związanych z zespołem. Biografię czyta się z wielkim zainteresowaniem, od samego początku mocno przykuwa naszą uwagę i w prowadza w muzyczny świat. Z zainteresowaniem wciągamy się w śledzenie kolejnych zawiłych etapów rozwoju i dojrzewania Queen, źródeł ich fenomenalnej i zróżnicowanej klimatycznie muzyki, inspiracji i fascynacji, ogromnemu wpływowi na ówczesną kulturę. Mamy okazję dzięki obszernym opisom przyjrzeć się pracy zespołu od kulis, koncertów i nagrań studyjnych. To także historia wytrwałości i wiary w powodzenie pomimo licznych zewnętrznych zagrożeń ze strony środowiska medialnego, biznesowego i muzycznego, ale również kryzysów wewnątrz grupy, które wielokrotnie mogły doprowadzić do rozpadu zespołu. Czwórka diametralnie różnych osobowości stworzyła wspólnie fenomenalny produkt muzyczny i światową markę. Podoba mi się, że biografia nie kończy się na śmierci wokalisty, ale przedstawia dalsze losy i twórczość zespołu. Warto podkreślić, że autor w niemal równym stopniu koncentruje swoją uwagę na wszystkich członkach zespołu, starając się przybliżyć jak najwięcej informacji z ich życia, muzycznej kariery i wpływowi na kształt Queen. Oczywiście na tak charyzmatyczną i często kontrowersyjną postać jak Freddie Mercury musi paść nieco więcej światła, ale to zupełnie naturalne w przypadku rockowego frontmana. Książka ma wartką narrację, płynnie przenika przez różne wątki, choć zawiera mnóstwo detali z łatwością się w niej odnajdujemy. Bardzo sympatycznie przeniosłam się dzięki niej do czasów młodości, biografia wywołała we mnie sentymentalne wspomnienia, a w trakcie jej czytania z wielką przyjemnością kolejny raz słuchałam kolekcji nagrań Queen. bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2015-09-02, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,

Queen to dla mnie wyjątkowy zespół. Mimo że od śmierci ich wokalisty Freddie'ego Mercury minęło prawie 24 lata, rzesza ich fanów jest stale bardzo duża. W muzyce, którą tworzą słychać naleciałości heavy metalu, rocka, progresywnego popu, disco, hymnów stadionowych, a nawet jazzu. Muszę przyznać, że poznawanie kolejnych fragmentów historii ich twórczości (tak przeczytałam do tej pory sporo o tym zespole jak i o jego członkach) jest dla mnie ciągłym odkrywaniem czegoś nowego. I miałam nadzieję, że i tym razem dowiem się więcej na ten temat. Tak przecież zapowiadał tytuł brzmiący w oryginale (Nieopowiedziana historia Queen)...

Jednak mimo że autor tej książki (dziennikarz Mark Blake) wytropił dziesiątki rozmówców, od dawna zapomnianych dawnych członków tegoż zespołu, to przytoczone tu treści niewiele wniosły nowych informacji. Śledziłam długą karierę Queenu od czasów pierwszych, często niezdarnych występów poprzez ich udział w Live Aid aż dotarłam do lat współpracy zespołu z Paulem Rodgersem. Jednak to jako fan zespołu już wiedziałam wcześniej. Dziwne wydało mi się, że w książce zostało ukazane bardziej szczegółowo tylko życie prywatne nieżyjącego już wokalisty. Dlaczego? Natomiast określenie jego przemiany osobowości przez autora nieprawdopodobną wydaje mi się użyte trochę na wyrost. Skoro żyła taka osoba i ta transformacja się dokonała to dlaczego ma ktoś uważać ją za mało wiarygodną.

W "Queen. Królewska historia" przeczytałam także o tym jakie ofiary ponosili członkowie zespołu w związku ze znalezieniem się u szczytu popularności. To nie żadna nowość ani zaskoczenie. Zresztą nie tyczy się to tylko tego jednego zespołu. Żałuję natomiast, że tak niewiele miejsca poświęcono tu tematyce tworzenia piosenek, urządzeń wykorzystywanych przez zespół i procesowi nagrywania utworów. Szkoda również, że nie ma tu więcej szczegółów na temat współpracy grupy z Davidem Bowie. Ciekawym pomysłem autora było przytoczenie wypowiedzi różnych osób na te same tematy. Jednak nieraz opinie okazywały się sprzeczne co wywoływało moje zagubienie. Niestety niewiele odnalazłam tu anegdot. Lubię je czytać, ponieważ urozmaicają publikację i częstokroć poszerzają przedstawiany w niej punkt widzenia.

Już od początku widać, że ta książka nie jest skierowana do długoletnich fanów Queen. Wprowadzenie i pierwsze kilka rozdziałów nie zwracają uwagi. Można znaleźć tu kilka błędów w tekście. Nawet tytuł jednego z utworów jest tu napisany źle. I dodatkowo styl Blake'a jest często wręcz złośliwy. Myślę, że nie przesadzę gdy nazwę tę książkę pozycją podsumowującą. Mało ekstrawagancką. Nieco "suchą". Z dosłownie kilkunastoma zdjęciami, dość niewielkich rozmiarów, stłoczonymi w jednym miejscu. Uważam, że zbyt dużo miejsca autor poświęcił tu na opisywanie rzeczy, które fan Queen czy tylko czytelnik w ogóle nie potrzebuje wiedzieć. Książka powinna być przygodą...

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-03-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Bohemian Rhapsody", ,,Radio Ga Ga", ,,We Are the Champions", ,,I Want to Break Free", ,,Innuendo" .... można byłoby wymieniać długo, bo światowych przebojów zespół Queen miał bardzo dużo, a obecnie ta grupa to legenda. Od dawna jestem fanką tego zespołu i kiedy zobaczyłam, że Wydawnictwo Sine Qua Non wydało biografię pt.,,Queen. Królewska historia" napisaną przez Marka Blake wiedziałam, że muszę jak najszybciej ją przeczytać. Mark Blake-angielski dziennikarz muzyczny napisał biografię Queenu w oparciu o wywiady z Brianem Mayem i Rogerem Taylorem przeprowadzone w latach 1998-2008 na potrzeby magazynów ,,Mojo" i ,,Q", a także na podstawie prywatnych rozmów z osobami, które związane były z członkami zespołu, a nawet szkolnymi kolegami Freddiego Mercury’ego. Biografia jest bardzo szczegółowa i przedstawia dzieje wszystkich członków zespołu od lat szkolnych i ich wczesnych zainteresowań muzycznych po bogatą karierę aż do dziś. Próbowali swoich sił w świecie muzyki z różnymi zespołami, ale dopiero, gdy spotkali się i powołali zespół Queen osiągnęli sukces. Członkowie zespołu to różne osobowości, które połączyła muzyka. Freddie Mercury-wokalista-przeszedł niezwykłą przemianę z nieśmiałego chłopca z Zanzibaru Farrokha Bulsary w najbardziej charyzmatyczną postać w historii rocka Freddiego Mercury’ego. Widać jak długą drogę przebył od absolwenta colleg'u na kierunku grafika, który dorabiał na czynsz za zagrzybione mieszkanie, pracując w Harrodsie i próbując zostać gwiazdą rocka śpiewając w zespole Ibex. Był jednak świetny w osiąganiu tego, co sobie zamierzył. Mercury zawsze był zagadką, także dla kolegów z zespołu. Rzadko mówił o swoim pochodzeniu, dzieciństwie, seksualności i zdrowiu. W życiu prywatnym zachowywał się zupełnie inaczej niż na scenie. Był zabawny, nieprzewidywalny, ciepły, troszczył się o zespół, nie znosił, gdy ktoś zakłócał jego prywatność. Na scenie przechodził metamorfozę i kreował swój wizerunek w zależności od okoliczności. Brian May-gitarzysta- był niezwykle bystrym fizykiem, pisał pracę doktorską na temat pyłu międzygalaktycznego. Karierę naukową poświęcił jednak dla muzyki. Był niezwykle drobiazgowy, dociekliwy. W trasę jeździła z nim narzeczona Chrissy, która została jego pierwszą żoną. Roger Taylor-perkusista- był otwarty i wesoły w zachowaniu. Studiował stomatologię. Lubił imprezować, podrywać ciągle nowe dziewczyny. Fascynowały go wyścigi samochodowe. John Deacon-basista- kolejny fizyk w zespole, który stronił od mediów, gardził tandetą i pretensjonalnością przemysłu muzycznego. Był cichy, ugodowy, chciał tylko grać i zarabiać olbrzymie pieniądze. Nie lubił imprezować i na trasach koncertowych towarzyszyła mu żona, a później także dzieci. Przed koncertami zachowywali się jak jedna drużyna, byli bardzo skoncentrowani i wiedzieli dokąd zmierzają. Przy nagrywaniu płyt kłócili się zawzięcie, ale osiągali ostatecznie kompromis. Czas wolny spędzali oddzielnie. Książka obfituje w anegdoty i charakterystyczne powiedzonka, zwroty członków zespołu oraz różne perypetie z tras koncertowych. Freddie Mercury w colleg'u wyjmował czterdziestopięciocentymetrową miarkę lub przykładnicę i grając na niej, udawał Jimiego Hendrixa swojego idola. Brian May używał sześciopensowej monety zamiast tradycyjnej kostki do gry i zbierał pudełka od zapałek na trasie koncertów. Smakowitych anegdot jest naprawdę dużo i dodają niezwykłego kolorytu książce. Bardzo widoczne było negatywne lub chłodne nastawienie do zespołu prasy muzycznej od początków kariery aż do końca. Niezrozumiałe to i smutne. Książka zachwyciła mnie szatą graficzną. Twarde białe okładki, złoty napis i rozmyte czarno-szare twarze członków zespołu. W środku wkładka z archiwalnymi zdjęciami. Wydanie eleganckie i z klasą. Biografia Queenu wciąga, fascynuje, miejscami szokuje i jest lekturą obowiązkową dla fanów, ale polecam ją także osobom, które lubią czytać biografie sławnych ludzi. http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2020-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Nie zamierzam być gwiazdą, zamierzam być legendą".
Dla mnie jest. Freddie Mercury z pewnością jest niekwestionowaną legendą. Nieprawdopodobny, niepowtarzalny i rozpoznawalny głos daje mu miejsce na podium wśród muzycznych gwiazd. Od czasu kiedy zadedykowano mi utwór Queen "Friends will be friends", a było to chyba w ósmej klasie podstawówki, przepadłam. Następnego dnia, wydając całe swoje oszczędności z kieszonkowego, kupiłam wszystkie kasety zespołu. Jestem jego absolutną fanką po dziś dzień. Biografię przeczytałam dwa razy delektując się informacjami o zespole. Oczywiście Queen to nie tylko Freddie. To także Brian May, Roger Taylor i John Deacon i o nich także jest ta książka.
Ta pozycja to bezwzględnie gratka dla fanów i w zasadzie chyba tylko dla nich. Ciekawostki, anegdoty, opowiastki, fakty napisane lekkim, przystępnym językiem.
Polecam.

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2018-11-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

Królewska encyklopedia

Uf! To było coś! Choć objętość może na to nie wskazuje, książka autorstwa Marca Blake’a jest ogromna. To nieprawdopodobne, ile informacji udało upchnąć się autorowi w jednej biografii, ale zanim się rozkręcę, muszę to napisać – "Queen. Królewska historia" prawdopodobnie nie wszystkim przypadnie do gustu. A dlaczego? Zacznijmy od początku.

Jak już wspomniałam, książka jest przeładowana szczegółowymi informacjami na temat powstania każdej płyty (i prawie każdego utworu!), każdej trasy koncertowej, batalii z wytwórniami oraz solowymi projektami artystów. Zanim w ogóle docieramy do zespołu Queen jaki jest powszechnie znany, przez pierwsze sto pięćdziesiąt stron czytamy o procesie formowania się grupy. Dla mnie to nie jest wada (a nawet zaleta, bo nigdy wcześniej nie czytałam tak szczegółowej książki dotyczącej historii zespołu), ale ktoś, kto dopiero zaczyna przygodę z Queen, ktoś kto w biografiach najbardziej docenia anegdoty, może poczuć się przytłoczony lekturą.

Jestem pełna podziwu, że autorowi udało się zachować równowagę w opisywaniu muzyków i żaden z nich nie został potraktowany po macoszemu. I choć wiadomo, że nie dało się przemilczeć prywatnego życia frontmana grupy, to nie przyćmiło ono historii zespołu.
Trochę żałuję, że biografia nie zawiera większej liczby zdjęć (najlepiej w nieco większym rozmiarze, niż te zawarte w książce – kolor też byłby mile widziany). Historia zespołu aż się prosi o uzupełnienie fotografiami z tras czy prac w studio. O ile autor rzeczywiście dotarł do faktów, które mogły nie być znane nawet wiernym fanom, o tyle szkoda, że nie udało się wpleść niepublikowanych wcześniej zdjęć – królewska biografia zasługuje na królewską oprawę!

"Queen. Królewska historia" jest wielką encyklopedią wiedzy o jednym z najlepszych zespołów rockowych wszech czasów. Ogromny talent, determinacja, umiejętność porwania tłumów – to wszystko jest widoczne właściwie na każdej stronie. Być może nie jest to najlepsza pozycja na początek poznawania historii Queen, a natłok informacji może przytłoczyć, jednak czytelnicy i fani zespołu, którzy oczekują czegoś więcej niż anegdot (zwykle dość powszechnie znanych) powinni być naprawdę zadowoleni.

Is This the Real Life?: The Untold Story of Queen
Mark Blake0
Okładka ksiązki - Is This the Real Life?: The Untold Story of Queen

Queen is unique among the great rock bands. It's been nearly 20 years since frontman Freddie Mercury's death brought the band to an end, yet their fan...

Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać
Mark Blake0
Okładka ksiązki - Pink Floyd. Prędzej świnie zaczną latać

W lipcu 2005 roku PINK FLOYD wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umarł jeden...