Opis ksiązki
Okładka - Ręka Fatimy
Kup Teraz

Ręka Fatimy

Ocena ( 8 osób )
4.8
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7659-171-1
Liczba stron: 944
Dodał/a książkę:Justyna Gul
Recenzja - Ręka Fatimy

Znakomita powieść historyczna autora bestsellerowej "Katedry w Barcelonie", napisana z epickim rozmachem i dbałością o prawdę historyczną opowieść o miłości i nienawiści, utraconych złudzeniach, religijnej nietolerancji oraz nadziei, która nadaje życiu sens. Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie, stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia - ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani ze względów religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów... Coraz mniej liczni Maurowie dość mają niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady. Wśród walczących jest również Hernando, syn zgwałconej przez duchownego muzułmanki, człowiek, który, choć próbuje żyć w obydwu światach, nie przynależy do żadnego. Odrzucany przez chrześcijan, Hernando pragnie wolności i szacunku, jednak spotyka się tylko z agresją i brakiem zrozumienia. Po klęsce powstania mężczyzna zostaje deportowany do Kordoby. To właśnie tam, w pięknym, majestatycznym mieście, które wciąż zachowało arabskie wpływy, zakochany w czarnookiej Fatimie mężczyzna usiłuje rozpocząć nowe życie. Mimo brutalnej rzeczywistości, Hernando nie przestaje wierzyć w to, że dwie ludzie należący do dwóch zupełnie odmiennych kultur mogą żyć ze sobą w zgodzie i pełnym zrozumienia szacunku.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Amulet SajjidyFatima Zahra, zwana również Fatima Az-Zahra, była najmłodszą, ukochaną córką proroka Mahometa i jego żony Chadzidży. Fatima uznawana jest przez islam za najdoskonalszą kobietę i określana jako sajjida („przywódczyni”) kobiet w raju. Jej kult rozwinął się szczególnie wśród szyitów i z czasem przybrał formy przypominające chrześcijański kult Marii. O pomoc w rozwiązaniu wszelkich problemów zwracają się do Fatimy potrzebujący, a amulet - ręka Fatimy - uważany jest za święty i pełni funkcj

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Willa871 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 2016,Powieść historyczna/romans historyczny,
Kiedy kilka lat temu przeczytałam "Katedrę w Barcelonie" byłam zachwyconą powieścią. Autor zadbał o każdy szczegół, doskonale przedstawił tło historyczne. Poza tym lekki i przystępny styl powodował, że książkę czytało się jednym tchem. Gdy w tym roku postanowiłam zapoznać się z jego kolejną pozycją zastanawiałam się czy ta książka wzbudzi we mnie takie same emocje. Co prawda "Ręka Fatimy" nie umywa się do jej poprzedniczki, ale mi bardzo się podobała i także czytałam z zapartym tchem.

Ręka Fatimy jest to popularny wśród muzułmanów talizman mający chronić przed złem. Pięć palców dłoni symbolizuje pięć filarów islamu: wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post oraz pielgrzymka do Mekki.

Akcja powieści rozgrywa się w XVI-wiecznej Hiszpanii, kiedy to w Grenadzie wybuchło powstanie muzułmańskie przeciwko chrześcijanom. W takiej społeczności żyje główny bohater powieści Hernando Ruiz - syn zgwałconej przez katolickiego księdza muzułmanki - Aichy. Z powodu swej podwójnej tożsamości jest odtrącony zarówno przez chrześcijan jaki i muzułmanów, którzy nazywają go "nazarejczykiem". Jego ojczym darzy go nienawiścią od samego początku i chłopak jest traktowany gorzej od własnego rodzeństwa, które gubi się w trakcie powstania. Przez przypadek poznaje Fatimę, którą początkowo bierze za jedną ze swoich sióstr. Młodzi zakochują się w sobie, jednak ich miłość będzie wystawiona na wiele prób. Chłopak dostaje się w niewolę do korsarzy, a dziewczyna jest zmuszona poślubić Brahima, ojczyma Hernanda. Po klęsce powstania muzułmanie osiedlają się w Kordobie, gdzie zmuszeni są wyrzec się swojej wiary i przyjąć chrześcijaństwo. Nowi chrześcijanie zostają nazwani moryskami. Hernando w ukryciu walczy o to, żeby połączyć dwie religie. Z tego powodu jest odrzucony przez swoich braci - muzułmanów, którzy myślą, że ich zdradził. Nikomu nie może powiedzieć, że tak naprawdę walczy o ich wiarę i jest w tym osamotniony. Już jako dorosły mężczyzna ciągle jest rozdarty miedzy dwie religie i dwie kobiety, które kocha.

Autor zadbał o każdy szczegół historyczny. Mimo, że Hernando to postać fikcyjna w tamtym czasach na porządku dziennym zdarzały się gwałty dokonywane przez katolickich księży na muzułmańskich kobietach. To i wiele innych spraw powodowało nienawiść między tymi narodami. Ciężki los spotykał muzułmańskie dzieci, które zostały odbierane rodzinom i sprzedawane chrześcijanom, którzy wychowywali je według swojej wiary. Książka opisuje ciężki los morysków, ich zmagania się z trudnym losem.

Powieść jest historią o miłości, przyjaźni, nienawiści, często obfituje w opisy przemocy. Ale jednak najważniejsze jest to historia o głębokiej wierze, w imię której gotowi byli poświęcić swoje życie. Mi bardzo się podobało i nie zraziła mnie ilość stron, bo bardzo dobrze mi się czytało. Podziwiam autora, że stworzył takie dzieło, zadbał o każdy detal. Gorąco polecam, nie tylko wielbicielom powieści historycznych.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
bardzo krwawa i drastyczna lektura... nie polecam przed snem... obrazowa, ciekawa, brutalna. Bogata w obrazy, których nie znamy, o których nie chcielibyśmy rozmawiać... problem wojny religijnej dotyczy i świata dzisiejszego i tego, który już umknął czasowi... Piękna i skomplikowana miłość... jednak mimo wszystko trudna pozycja, ale ubogacająca... pokazuje historie rozdarcia religijnego, duchowego, życiowego i walkę o lepsze jutro... Fatima... widze oczami wyobraźni piękną ... tajemniczą kobietę...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,Mam,
violeta86 Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
annaart Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Ręka Fatimy Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Ręka Fatimy Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Ręka Fatimy Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Ręka Fatimy Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Ręka Fatimy Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów