Rêka. Ostatnie ¶ledztwo Wallandera

Tom 11 cyklu Komisarz Wallander
Ocena: 4.53 (15 g³osów)

Nowa  powie¶æ  Henninga Mankella i niespodziewany powrót ulubionego bohatera powie¶ci poczytnego twórcy krymina³ów!

Kurta Wallandera nie trzeba nikomu przedstawiaæ, a fanom policjanta z Ystad nie trzeba  przypominaæ, ¿e cztery lata temu Henning Mankell zamkn±³ seriê o Wallanderze ksi±¿k± Niespokojny cz³owiek.

Handen to napisana parê lat temu dla holenderskiego wydawcy i nigdzie pó¼niej niepublikowana ostatnia ksi±¿ka, w której kultowy policjant z Ystad musi rozwik³aæ sprawê morderstwa. Mankell zdecydowa³ siê wydaæ teraz powie¶æ w innych pañstwach oraz do³±czyæ do niej obszerny spis osób i miejsc ze ¶wiata Wallandera. Autor zwierza siê równie¿ z pracy nad seri± krymina³ów i opisuje rado¶ci i problemy wynikaj±ce z jej popularno¶ci.

Jesieñ 2002 roku. Wallander jest o krok od spe³nienia marzenia o wyprowadzce z Ystad na wie¶. Jednak¿e do kupna domu nigdy nie dochodzi. W ogrodzie posiad³o¶ci Wallander znajduje dwa ludzkie szkielety. Wed³ug ekspertyzy cia³a zakopano co najmniej pó³ wieku temu. Komisarz z Ystad musi znów zaufaæ swojej intuicji, by odnale¼æ mordercê sprzed lat...

Informacje dodatkowe o Rêka. Ostatnie ¶ledztwo Wallandera:

T³umaczenie: Paulina Jankowska

wiêcej

Kup ksi±¿kê Rêka. Ostatnie ¶ledztwo Wallandera

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Rêka. Ostatnie ¶ledztwo Wallandera - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Za krótkie :) Henning Mankel - ulubiony pisarz od lat,wiêc ocena musi byæ jak najlepsza :)
Avatar u¿ytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015, Mam,
Ostatnie ¶ledztwo Kurta Wallandera... Niestety - dla mnie jest to pierwsze spotkanie z policjantem z Ystad. Siêgaj±c po ksi±¿kê nie czyta³am jej opisu, nie czyta³am równie¿ ¿adnej recenzji, kiedy wiêc dosz³am do 110 strony i okaza³o siê, ¿e to ju¿ w³a¶ciwie koniec, by³am lekko zaskoczona i nieco rozczarowana. Ksi±¿ka zawiera opowiadanie kryminalne, pozosta³e strony przedstawiaj± postaci i miejsca wystêpuj±ce we wszystkich wcze¶niejszych czê¶ciach cyklu. Nie warto rozpoczynaæ swojej przygody od tej czê¶ci, poniewa¿ zupe³nie nie wiadomo o co chodzi. To, ¿e jest to ksi±¿ka dla "znawców tematu" potwierdza napis na ok³adce: "Tej ksi±¿ki wielbiciele Kurta Wallandera nie mog± przegapiæ". Z chêci± siêgnê po ca³y cykl, by z bliska przyjrzeæ siê ¶ledztwom tego niezwyk³ego policjanta i dopiero pó¼niej wrócê do tej ksi±¿ki...
Avatar u¿ytkownika -

Przeczytane:2014-08-17, Mam,
Zaczê³am od ostatniej ksi±¿ki. :) By³o warto. Rêka w ogrodzie pocz±tkiem odkrywania kolejnej tajemniczej historii przez Kurta Wallandera.
Avatar u¿ytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Avatar u¿ytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 3, Przeczyta³am, 52 Ksi±¿ki - 2014 rok, Mam,

Zapalam siê jak czerwona lampka na d¼wiêk nazwiska Mankell. Jego krymina³y zawsze sprawia³y, ¿e na moment mo¿na by³o oderwaæ siê od realno¶ci i przenie¶æ na szwedzki grunt razem z Kurtem Wallanderem i jego ekip±, rozwi±zuj±c rozmaite kryminalne zagadki. Raz ³atwiejsze, raz bardziej zawi³e.

Ksi±¿k±, czy w³a¶ciwiej ujmuj±c rzecz, audiobookiem, który ostatnio mia³am okazjê wys³uchaæ, by³a MankellowaRêka. Rzecz to dziwna, ¿e jest to RêkaMankella, a jakby spod innego pióra. No, mo¿e nie do koñca tak, bo styl autora pozosta³, a Wallander nadal jest tym samym nieco irytuj±cym Wallanderem, tyle ¿e ca³o¶æ prezentuje siê jako¶ tak … niemrawo. Zapowied¼ z ok³adki: Ostatnie ¶ledztwo Kurta Wallandera, jest chyba prorocze…

W czym rzecz, a mo¿e w czym problem?

Wallander wybieraj±cy siê na emeryturê, ma zamiar kupiæ dom na wsi. Gdy wydaje siê, ¿e upatrzy³ sobie jeden, taki, w którym chêtnie spêdzi emeryturê i doczeka staro¶ci, na jego podwórku znajduje szcz±tki ludzkiej rêki. Rzecz to niebywa³a i ja jej nie kupujê, tak jak nasz policjant nie kupi³ domu. Bo do licha, prawdopodobieñstwo odnalezienia rêki w³a¶nie w tym miejscu i po ca³ych latach tkwienia jej w ziemi, w³a¶nie przez policjanta, który pojawi³ siê tam, by kupiæ dom, jest szcz±tkowe, jak owa rêka. I nie ma w tym pomy¶le ¿adnego polotu, ¿adnej wiêkszej finezji, do jakiej Mankell nas przyzwyczai³. Jest za to grubymi niæmi szyta fabu³a. Co prawda audiobook wys³uchaæ siê da, s± chwile, ¿e nawet z lekkim zainteresowaniem, jednak ca³o¶æ wypada licho. Tak, jakby kryzys przedemerytalny dopad³ nie tylko samego Wallandera, ale i Mankella. I nie pomo¿e tu nawet wzorowa interpretacja Leszka Filipowicza, bo jak to mówi±, „z pustego i Salomon nie naleje.”

Byæ mo¿e przez to, ¿e w³a¶nie w taki sposób Mankell skonstruowa³ g³ówny w±tek, w którym poszukiwany jest cz³owiek-widmo, rozgrzebywana jest przesz³o¶æ, nios±ca ze sob± same pytania, typu kim by³a ofiara, czy mamy do czynienia ze zbrodni±, czy z innym zjawiskiem, ca³o¶æ wypada do¶æ mizernie. A mo¿e to po prostu przesilenie HenningaMankella, zmêczenie Wallanderem? Miejmy nadziejê, ¿e tak. Bo nie chcê widywaæ tego sk±din±d ¶wietnego pisarza w tak kiepskiej jak na niego dyspozycji. Dlatego na pytanie, czy warto s³uchaæ/czytaæ Rêkê, odpowiem szczerze, choæ niechêtnie – trochê szkoda zachodu. Mo¿na, choæ niekoniecznie trzeba.

Avatar u¿ytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Przeczyta³am, Audiobooki 2014,
"Rêka" to dobre opowiadanie, bêd±ce powrotem i jednocze¶nie ostatecznym po¿egnaniem z Kurtem Wallanderem. Mimo ¿e to tylko opowiadanie, du¿o mi da³o z samego Kurta. Jego osobowo¶æ szczelnie wype³nia w±sk± przestrzeñ krótkiej fabu³y. Po raz kolejny prze¿ywamy razem z nim zmagania z dniem codziennym, z osobistymi demonami i ... z córk±. Bardzo spodoba³ mi siê w±tek niedzieli - jako dnia, w którym Kurt i Linda nie mogli zwracaæ sobie nawzajem uwagi. Dzieñ zawieszenia broni=) W±tek kryminalny równie¿ jest ciekawy. Mankell po raz kolejny porusza wa¿ne tre¶ci spo³eczne, mimo ¿e tylko marginalnie. Ogromnie go ceniê za to zaanga¿owanie w problemy dotykaj±ce spo³eczeñstwo.
Avatar u¿ytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014,
Liczy³am, ¿e to bêdzie powie¶æ, a jest raczej opowiastk±. Nie podoba mi siê druga czê¶æ ksi±¿ki "¦wiat Wallandera", w której wymieniono i opisano postaci z ksi±¿ek o Wallanderze czy zamieszczono notki o innych ksi±¿kach z serii. Objêto¶æ mnie zmyli³a (110 -powie¶æ, 220 -reszta).
Avatar u¿ytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 4, Przeczyta³am, x 52 ksia¿ki 2014,
Przeczyta³am z sentymentu dla komisarza Wallandera. Mo¿na poleciæ fanom Kurta, pozostali spokojnie mog± sobie darowaæ.
Avatar u¿ytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Przeczyta³em, czytam regularnie w 2013 roku,
Kolejny Wallander na tropie. Stary cz³owiek, stara sprawa.
Avatar u¿ytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-01-18, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2020,

Co¶ mi tutaj ewidentnie nie pasuje. Niby jest to ostatnie ¶ledztwo Wallandera, szuka w nim domu dla siebie. Jednak w ksi±¿ce "Niespokojny cz³owiek" ju¿ mieszka w swoim domu, na dodatek jest dziadkiem. Co¶ tu siê panu Mankellowi pokrêci³o

Avatar u¿ytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2018-02-27, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2018,

Ta ksi±¿ka ma warto¶æ przede wszystkim sentymentalna. Sentymentalna - bo wiêkszo¶æ z nas, mi³o¶ników Wallandera, chocia¿ po¿egna³a sie z nim, nie do koñca zaakceptowa³a jego odej¶cie. Ta ksi±¿ka to taki swoisty balsam na dusze dla tych najbardziej stêsknionych. To takie kompendium wiedzy o Wallanderze w pigu³ce dla wszystkich mi³o¶ników szwedzkiego komisarza. Ale tutaj nale¿y wyra¼nie zaznaczyæ, i¿ jest to ksi±¿ka tylko i wy³±cznie dla osób, które przesz³y ju¿ przez poprzednie sprawy komisarza. Nie polecam, wrêcz odradzam osobom, które nigdy wcze¶niej nie przeczyta³y choæby jednej ksi±¿ki o Wallanderze. Bo tak naprawdê pomijaj±c króciutkie tytu³owe opowiadanko (jest ok, ale sza³u nie ma), dostajemy tu tylko i wy³±cznie podsumowanie poprzednich powiesci z Kurtem w roli g³ównej. I tak jak komentarz Mankella oraz opisy spraw, ludzi którzy przewinêli sie przez ¿ycie Wallandera zadowoli³y mnie, tak ju¿ wypisywanie WSZYSTKICH osób oraz WSZYSTKICH miejsc które pojawi³y sie we wszystkich powie¶ciach uwa¿am za lekka przesadê (ciekawa jestem czy choæ jedna osoba przeczyta³a to ciurkiem - ja osobi¶cie przekartkowalam).
Podsumowuj±c, polecam tylko i wy³±cznie dla zagorza³ych fanów Wallandera, inni niech lepiej siêgn± po wcze¶niejsze powiesci Mankella.

Avatar u¿ytkownika - stokrotka22
Avatar u¿ytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 4, Przeczyta³am,
Inne ksi±¿ki autora
Pies, który bieg³ ku gwie¼dzie
Henning Mankell0
Ok³adka ksi±zki - Pies, który bieg³ ku gwie¼dzie

W ma³ej osadzie le¶nej w pó³nocnej Szwecji mieszka jedenastoletni Joel. Cierpi z powodu samotno¶ci. Mama go opu¶ci³a, a tata zamkn±³ siê w ¶wiecie...

O krok
Henning Mankell0
Ok³adka ksi±zki - O krok

Noc ¶wiêtojañska. Troje przyjació³ dla zabawy odgrywa w lesie zaplanowan± wcze¶niej maskaradê. Nie wiedz±, ¿e s± obserwowani. Po dwóch miesi±cach...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa