Opis ksiązki
Kup Teraz

Rekordy

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Mamiko
Data wydania: 2012-06-18
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-60224-89-2
Liczba stron: 74
Dodał/a książkę:czytam

Najnowsza książka autora - „REKORDY”, to zbiór 66 wierszy, w których bohaterami są śląscy Żydzi, mieszkańcy regionu, śląska gwara wpleciona w język polski, postacie ze starych, przedwojennych fotografii, znalezionych na targach staroci i artyści m.in. Erwin Sówka, Frida Kahlo i Diego Rivera. Sporo miejsca Pietrzak w swoim tomie poświęca także wojnie i temu co ona pozostawiła jego pokoleniu, dziś już trzeciemu. Jak mówi autor, „Rekordy” to próba spojrzenia na to, co nam zostało z przeszłości, ale z dalekiej perspektywy.

- Sporo w książce różnych zapisów rozpadu i godzenia się z upływem czasu. Rozważań na temat tego co po życiu, po nas, po rzeczach, domach. Jest to także, a może przede wszystkim książka o tym, co zostaje po ludziach, a w zasadzie, co po nich nie zostaje. I tak jest w fotograficznym cyklu „Chłopcy malowani” o jednym zdjęciu niemieckiego żołnierza z okresu II wojny światowej, do którego, ktoś taki jak ja, siedzący w 2012 roku może dopisać niezliczoną liczbę historii o nim – pozytywnych, negatywnych, osądzających, wybielających, czułych, okrutnych. Podobnie zresztą dzieje się w cyklu „POGŁOSY”, który opowiada o śląskich i krakowskich Żydach. Zresztą cykl powstał po rozmowach z osobami, które przeżyły. Do tego dochodzi w książce spojrzenie na wojnę i okres powojenny, ale z perspektywy trzeciego pokolenia, czyli tego, do którego informacja dotarła o tym z drugiej i trzeciej ręki – mówi o książce Tomasz Pietrzak.

To już druga książka w dorobku Pietrzaka, debiutancki tom „Stany Skupienia” w 2008 roku wydał Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu. 

Tomasz Pietrzak (ur. 1982), autor tomów wierszy "Stany Skupienia" (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów, seria Pisma Literackiego RED, 2008) i „REKORDY (Mamiko, 2012 - CZERWIEC 2012). Publikował m.in. w Toposie, Gazecie Wyborczej, Odrze, Kresach, Wyspie, Rita Baum, Red, fo:pa, Portrecie, Kwartalniku Literackim BLIZA, Kwartalniku Literackim WYSPA, ARTeriach, Kwartalniku sZAFa, Migotaniach i artPapierze. Jego wiersze znalazły się m.in. w antologii Amnesty International "Daj Słowo", a także w słoweńskiej antologii "Moral Bi Spet Priti" autorstwa Brane Mozetica. Wiersze tłumaczone były na angielski, słoweński, czeski. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, mieszka w Katowicach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Rekordy Znowu
Piotr Barański
Okładka - Rekordy Siedem wzgórz Katowic
Paweł Fic
Okładka - Rekordy Próby generalne
Barbara Elmanowska
Okładka - Rekordy Otwórz oczy
Dagmara Babiarz
Okładka - Rekordy Podróż za kilka zielonych
Dagmara Babiarz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów