Remedium na śmierć. Historie prawdziwe

„Remedium na śmierć. Historie prawdziwe” Marcina Wysockiego to zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań, których wspólną osią są losy Polaków urodzonych przed II Wojną Światową i jej wpływ na ich codzienne życie. Oczami dzieci i młodych ludzi Czytelnik obserwuje okupacyjne życie, tamte realia i bardzo skrajne doświadczenia, które były udziałem tysięcy rodaków w tamtym czasie. Pomimo, iż poszczególne opowiadania są bardzo różne - zarówno pod względem formalnym, jak i treści, w miarę czytania zaczyna się wyłaniać pewien subiektywny, ale wyrazisty obraz tamtej rzeczywistości w różnych środowiskach, na różnym obszarze geograficznym, mentalnym jak i w przestrzeni społecznej. Autorem książki jest niezwykle uzdolniony człowiek. Między innymi asystent oraz tłumacz amerykańskich reżyserów teatralnych. W programie LUZ, emitowanym przez TVP 1 prowadził „Kącik kulturalny”, a w programie „Sportowa apteka” był główno prowadzącym. Napisał też muzykę do wielu programów telewizyjnych, ale nagrał też swoją autorską płytę „Head”.

Informacje dodatkowe o Remedium na śmierć. Historie prawdziwe:

Remedium na śmierć. Historie prawdziwe - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,Remedium na śmierć Historia prawdziwa" autorstwa Marcina Wysockiego jest swoistą próbą przybliżenia czytelnikowi, powojennych losów Polaków urodzonych przed II Wojną Światową. Bohaterowie opowiadań pochodzą z różnych regionów kraju, najliczniej reprezentowane jest Mazowsze, pojawiają się też mieszkańcy Małopolski, Lubelszczyzny oraz Podlasia. Różnorodność postaci pod względem wieku, pochodzenia oraz miejsca urodzenia nie ma znaczenia gdy czytając ich wspomnienia , uświadamiamy sobie jak uniwersalne jest pragnienie życia. Zagłębiając się w lekturze zaczynamy rozumieć , dlaczego tamte pokolenia były tak głęboko wierzące - w czasach przepełnionych śmiercią, nienawiścią oraz niepewnością tylko Bóg był ich ostoją. Czytając ,,Remedium na śmierć" stajemy się niemym świadkiem tamtych strasznych wydarzeń a dotychczasowe wyobrażenie wojny, tej wykreowanej przez lekcje historii w szkole, zostają zastąpione prawdziwymi obrazami, malowanymi ustami ludzi, którzy przez to piekło przeszli, którzy z tym piętnem żyją na codzień. Bohaterowi powierzają nam swoją historię, fragment swojego życia, niejednokrotnie bardzo intymne wspomnienia, wywołujące mnóstwo wspomnień i emocji, niestety tych przykrych ... Niezwykli ludzie, zwyczajni ludzie, którzy przetrwali piekło, którzy udźwignęli się z tego jakże trudnego czasu ... Dziękujmy im, za możliwość poznania prawdy .... Interesująca lektura, która z pewnością poruszy niejedno serce, wyciśnie niejedną łzę. Prawdziwa lekcja historii.