Opis ksiązki
Kup Teraz

Requiem dla wilka

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-09-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377475171
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:czytam
Młoda reżyserka Joanna przyjeżdża w Bieszczady, aby spotkać się ze swoim idolem, wybitnym filmowcem, który po czterdziestu latach wraca do Polski i buduje w Bieszczadach dom. Okazuje się, że w okolicy doszło niedawno do tragicznego wypadku - badaczka wilków Katarzyna, zbierająca materiały do pracy doktorskiej, zginęła od kuli kłusownika. Pamięć o Kasi jest we wsi ciągle żywa. Mieszkańcy odnajdują w Joannie podobieństwo do zmarłej doktorantki. Zaintrygowana tym Joanna zaczyna szukać informacji o dziewczynie, kontaktuje się z jej uczelnią, wynajmuje chatę, w której tamta mieszkała. Zaczyna żyć życiem Kasi, i choć nie zna zachowań wilków, postanawia odszukać je i sfotografować.Tymczasem z początku niechętny Joannie reżyser zaczyna się nią interesować. Historia komplikuje się jeszcze bardziej, gdy we wsi pojawia się Olgierd, pilnie strzegący wilków i swojej pamięci o Katarzynie...Znakomita powieść o zauroczeniu cudzym losem, rozdarciu i pasji. O zagadkowym świecie dzikich zwierząt, który staje się obsesją.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
godmyt plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone,wyzwanie 2015- 26 książek w 2015,
Długo się broniłam przed tą książką. Pierwsza część podobała mi się tak bardzo, że w drugiej nie liczyłam na nic rewelacyjnego i nie chciałam psuć sobie wrażenia po pierwszej części. Minęło sporo czasu nim zdecydowałam się przeczytać "Requiem dla wilka". Jakież jest moje zdziwienie bo okazuje się, że kontynuacja nie musi być gorsza od pierwszej części.
Podobała mi się ta część prawie tak bardzo jak pierwsza. Przyznaję, że warto przeczytać obie części by mieć jasność sytuacji. "Nakarmić wilki" pozostawia sporo niedomówień, m. in. śmierć Kasi, ale i relacja z Olgierdem nie jest wielce rozwinięta. W "Requiem dla wilka" uchylony zostaje rąbek tajemniczej śmierci Kasi, inaczej- bardziej czytelnie przedstawione są relacje miedzy bohaterami.
"Requiem dla wilka" to historia młodej reżyser- Joanny Pasierbskiej, która pragnie nakręcić film o swoim idolu- Jerzym Glinicki- wybitnym reżyserze i w tym celu wybiera się w Bieszczady by odnaleźć swojego ulubieńca. Początkowo trudna relacja przeradza się w coś więcej,a pierwotny zamysł Joanny, by film opowiadał o Jerzym, ulega zmianie, gdy dowiaduje się o tajemniczej śmierci Katarzyny Lewickiej i ostatecznie Joanna podejmuje decyzje o tym, by film opowiadał o pracy Katarzyny, jej pasji dotyczącej wilków i jej śmierci.
Joanna, chcąc rozumieć lepiej bohaterkę swojego filmu postanawia zamieszkać w chacie w Bieszczadach, w surowych warunkach i podpatrzeć wilki.Dodatkowo zbiera informacje od rodziców Kasi, jej znajomych, Kluneja, Olgierda i ludzi z uczelni. Joannie udaję się przeprowadzić wywiad i utrwalić go na kamerze z człowiekiem, który jest oskarżany o zabójstwo Katarzyny. Tym samym chce pokazać, że może "morderca" został osądzony zbyt pochopnie.
W tej części nad naturą zdecydowanie przeważają ludzie i relacje ich wiążące. Joanna stanie przed trudnymi, życiowymi wyborami, ale i znajdzie swoje miejsce na ziemi. Jerzy przeżyje odrodzenie. Olgierd odnajdzie miłość i spełnienie.
W ostatecznym rozrachunku powstaną dwa filmy: film fabularny Jerzego oraz dokumentalny Joanny. Dodatkowo Joanna przeżyje spotkanie i coś w rodzaju więzi z wilkiem.
Książka podobała mi się bardzo i z pewnością jest warta przeczytania. Mam jednak dwa zarzuty: po pierwsze za mało było mowy o wilku w tej części, a po drugie nie zostają pociągnięte do końca niektóre wątki, m. in. reakcje lokalnej społeczności na film Joanny, który dowodził, że śmierć Katarzyny to był nieszczęśliwy wypadek, a nie zabójstwo.
Całość jednak oceniam bardzo dobrze i polecam.
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Właściwie zachwiana kolejność ,gdyż jest to druga część ,jednak z treści wynikają sprawy z części pierwszej i można to potraktować jako osobną lekturę.Kobiecym okiem spojrzenie na relacje ludzi , ich rodzące się uczucia i otaczającą przyrodę.Ksiązka do łyknięcia w jedno leniwe popołudnie ,wartka akcja i szkoda ,że już koniec bo chciałoby się więcej .
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
break
Okładka - Requiem dla wilka Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Requiem dla wilka Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Requiem dla wilka Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Requiem dla wilka Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Requiem dla wilka Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów