Opis ksiązki
Kup Teraz

Rodzina Borgiów

Ocena ( 24 osób )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-04-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379855506
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Rodzina Borgiów

"Rodzina Borgiów" to ostatnia, pośmiertnie wydana powieść wybitnego amerykańskiego pisarza. Barwny fresk osadzony w realiach Włoch przełomu XV i XVI wieku, ukazuje rodzinę Borgiów, władającą wówczas Rzymem, jako pierwszą włoską mafię, duchowych przodków klanu Corleone, unieśmiertelnionego w "Ojcu Chrzestnym".

Recenzja
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Tytuł najbardziej znanej książki Mario Puza znają niemal wszyscy. Problem w tym, że doskonale kojarzymy film oparty na tej powieści, a nie samą książkę. Mario Puzo w 1969 roku opublikował... Ojca chrzestnego – książkę, która po wielu latach pisania na temat sycylijskiej mafii wreszcie zapewniła autorowi względną finansową stabilność. Może nieco dziwić, że ostatnią jego książką stała się Rodzina Borgiów. Z drugiej jednak strony to właśnie tę rodzinę często określa się mianem pierwszej włoskiej mafii

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wages + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,Wyzwanie - z historią w tle,
Jak sam tytuł wskazuje powieść Mario Puzo to nic innego jak historia rodziny Borgiów :) Osadzona na przełomie XV i XVI wieku saga rodzinna stanowi kryminał, romans, powieść obyczajową i trudno zliczyć ile jeszcze gatunków w jednym. Świat, jakiego my współcześni nie znamy. Inne granice, inni władcy, papież urządzający przyjęcia z kurtyzanami, wychowujący swoje naturalne dzieci oficjalnie przed całym społeczeństwem. Poznajemy papieża Aleksandra i jego czwórkę dzieci Cezara, Juana, Lukrecję i Jofre. Ich losy związane są bezpośrednio z polityką, jaką prowadzi ich ojciec papież. Ich kariery zawodowe są z góry wybrane, ich małżonkowie również. Zdrady, trucizny, morderstwa to codzienność tamtych dni. Szeregi kochanków dowolnej płci, kazirodztwo - codzienność. Niesamowita historia, wciągająca, szokująca, przerażająca, bardzo interesująca.
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Coś do powiedzenia mam,Pożyczone od innych,
Najbardziej porąbana rodzina EVER.

Ojciec mówi córce, żeby przespała się z bratem... Ba, ojciec - PAPIEŻ. Wzór cnót dupczy się z inną, z inną ma dzieci i najlepiej - wygląda na to, inne też by chciał.

Tak. Pokazane jest obrzydlistwo papiestwa Borgii. Dosadnie - ile się da. Dobrze.
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Jest pierwsza książka autora, którą przeczytała, a zrobiłam to za namową koleżanki. Twierdziłam, że będzie to czas stracony gdyż nie lubię książek o tematyce średniowiecza, wojen i tym podobne. Okazało się że myliłam się co do swoich gustów i chyba zacznę czytać książki, które przenoszą w dawne epoki. Rodzina Borgiów wprowadza nas w świat przekupstwa, okrutnej zemsty, zakazanej miłości. Spodobał mi się ten klimat i chyba sięgnę po inne tytuły tego autora.
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2015,
Znowu książkę zaczęłam po obejrzeniu ekranizacji (konkretnie serialu).Zaskakująco serial oceniam lepiej niż książkę, która w moim odczuciu jest mniej dynamiczna. Ale wciąż jest to obowiązkowa wg mnie pozycja-dzieje pierwszej mafijnej rodziny w Italii, którą albo się kochało albo nienawidziło czyta się z zapartym tchem. Dobrze opisana bardzo ciekawa historia
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Są okrutni, wyrachowani, mściwi i - fascynująco inteligentni.
Piękni, mocni, mądrzy i przewidujący.
Rodzina Borgiów - moja kolejna czytelnicza miłość.

Nie wiem, co się dzieje z tym światem, jakich wartości nam brakuje, że książki o postaciach tak niemoralnych jak Borgiowie mogą jednocześnie zachwycać tak bardzo. Czyżby dlatego, że te postaci są tak mądre, dalekowzroczne i nigdy nie uginają się przed głupotą czy prymitywizmem?
A może dlatego, że - choć to nie do uwierzenia - w przedziwny sposób strzegą tych najpierwotniejszych wartości i namiętności?

Pokochałam "Rodzinę Borgiów" całym sercem. Za barwność, za wnikliwość w oddawaniu realiów XV-wiecznej Italii, za niezmierzone bogactwo treści, wydarzeń, za zmuszanie do myślenia, wreszcie - za wspaniałą atmosferę.
Tu, po korytarzach pałaców, wśród renesansowego przepychu, przechadza się Leonardo da Vinci, a nieznany nikomu Buonarotti próbuje sprzedać pierwsze rzeźby.
Klejnoty lśnią, materiały przelewają się przez palce, czuć zapach win, włoskich potraw, duchotę upałów i chłód marmurów. Czytelnik ma ochotę strząsnąć z siebie pył dróg, wystawić twarz do włoskiego słońca, odetchnąć balsamicznym, wieczornym powietrzem ogrodu oliwnego.
O najbardziej brutalnych i niemoralnych czynach czarującej papieskiej rodziny czytamy z lekkim uśmiechem, tak wiele jest w tej opowieści zdrowego dystansu, a nawet delikatnego poczucia humoru. Zepsuty do szpiku kości papież Aleksander momentami jawi nam się jako jowialny staruszek, by po chwili zaprezentować cały wachlarz swych strategicznych umiejętności, lub... zszokować makabryczną zemstą.
"Rodzina..." daje nam wszystko, czego od powieści historycznej oczekiwać można: bogactwo realnie istniejących charakterów, szeroką wiedzę o epoce (!), kwestie polityczne podane jak na tacy, w sposób zrozumiały i fascynujący.
Słowem - wspaniały tekst. Nie zrobił na mnie wprawdzie tak kolosalnego wrażenia jak "Ojciec chrzestny", nie spowodował skurczu żołądka z nerwów i nie zmusił do tak wielu przemyśleń, ale i tak stał się jedną z tych najważniejszych książek.
MelchiorABC plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Jak na Puzo - słabo... Ale dobrze się czyta
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Mistrzostwo świata, początek mojej fascynacji rodziną Aleksandra VI.
Niby w pierwszej kolejności wyszperałam serial, ale obejrzawszy raptem 2-3odcinki, nie mogłam nie sięgnąć po książkę Puzo (w zasadzie moją pierwszą, bo wstyd przyznać, ale z Puzo miałam tyle do czynienia, co w bibliotece czy księgarni, rzucając szybkie spojrzenie na okładki książek).
Książka się nie nudzi, nie zasypuje niepotrzebnymi postaciami, miejscami, które po kilkunastu stronach powodują u nas otępienie, jak po praniu mózgu. Wszystko zgrabnie, ciekawie opisane, rewelacyjnie wykreowane postacie, nie ma tutaj mdłych bohaterów, którzy psują sceny. Perfekcja w każdym calu :)
andziaija plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Puzo odrobinę stracił rezon - historia rodziny Corleone zaciekawiła mnie bardziej, niż zawiłe intrygi w Państwie Kościelnym za czasów Borgiów.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Świetna proza autora "Ojca chrzestnego". Historię rodziny Borgiów na tle wydarzeń historycznych ówczesnej Europy czyta się wyśmienicie. Książka nie jest przegadana, akcja płynie i nie daje się czytelnikowi znudzić. Postaci i ich charaktery są dobrze i wyraziście odmalowane, przy czym i najwięksi łotrzykowie wzbudzają czasem sympatię. Autor nie owija w bawełnę, sceny przemocy bywają okrutne, ale okrucieństwem tym Puzo się nie upaja, więc przykre odczucia po przeczytanie scen m.in. torturowania Savonaroli, czy wymierzania kary nieznośnemu satyrykowi, dość szybko mijają.
Bardzo zaskoczyła mnie wiadomość (w prologu) iż Puzo pracował nad książką o Borgiach aż 20 lat! I właściwie nie ukończył jej, zrobiła to jego wieloletnia przyjaciółka, która, dzięki Bogu, doprowadziła do jej wydania.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Dzieło wybitne, inspirujące, intrygujące, dla wielu pewnie irytujące. Dzieło literackie, co należy podkreślić, bo choć bohaterami są postaci autentyczne, nie tylko członkowie barwnej familii Borgiów, ale także min. Anioł Buonarotti, da Vinci, Machiavelli, Savonarola , to jednak wiele opisanych wydarzeń jest konfabulacją Puzo. Mama tu do czynienia ze świetnie skrojonym dziełem literackim, w klimacie zbliżonym do sławetnej sagi rodu Corleone. Skojarzenia nie są przypadkowe, cała bowiem historia tytułowej rodziny pod przewodnictwem wielebnego Rodriga, późniejszego papieża Aleksandra VI, do złudzenia przypomina klimaty mafijne, rodziny, która w swoim postępowaniu kieruje się jedynie własnym interesem, dla realizacji którego nie waha się użyć szantażu, przekupstwa czy mordu. Puzo pracował nad tą powieścią ponad 20 lat i to czuć, imponuje bogactwo historycznego detalu i kapitalnie odmalowany pejzaż polityczno obyczajowy Włoch i reszty świata przełomu XV i XVI wieku. To samo tyczy się postaciom odmalowanymi przez autora w sposób tak autentycznie plastyczny i psychologicznie wiarygodny, że doprawdy trudno odróżnić te wyimaginowane od autentycznych. Radość z obcowania z tą powieścią można zintensyfikować jeszcze, co sam uczyniłem, sięgając po mistrzowską interpretację w wykonaniu Wiktora Zborowskiego w postaci audiobooka.
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Polecam szczególnie tym który ogladali serial o tym tytule. Serial przy ksiazce to jednak słabizna (zdanie subiektywne). Puzo snuje opowieść rodu z wszystkimi ludzkimi słabościami i uniesieniami. Opowieść o tym jak można skrzywdzić człowieka pragnąc jego dobra.
Robert-Altamiro plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Książka którą trzeba przeczytać
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Beletrystyka historyczna,Mam,
,,Rodzina Borgiów", M. Puza. Jest to fascynująca historią rodziny Borgiów - kardynała Rodriga, Juana, Jofre, Cezara i Lukrecji oraz ich matki Vannozzy. Każde z nich przeżywa swoje życie w sposób tragiczny, a zarazem namiętny. Rodzeństwo zostaje wplątane w sieć intryg mających na celu wzrost potęgi rodziny i wbrew swoim uczuciom pozwolić na to aby żądza władzy i bogactwa przyczyniła się do upadku rodziny. Pomimo całej tragedii jaka towarzyszy im od samego początku, do pewnego momentu cała rodzina jest bardzo zżyta i gotowa poświęcić swoje szczęście dla dobra ogółu.

Książka, została napisana w sposób rewelacyjny, czyta się ją lekko i bardzo przyjemnie. Wciąga od pierwszej strony i nie pozwala odetchnąć do ostatniego słowa. Polecam!
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Historyczne,Mam,
Książka opowiada dzieje rodziny Borgiów od momentu wyborów na nowego papieża Rodrigo Borgię w 1492 roku, aż po jego śmierć. Pomimo swoich intryg, morderstw czy knowań papież i jego dzieci są ze sobą związane i na swój sposób się kochają.
Czytając tę historię człowiek szybko wciąga się w akcję, w pewnym momencie przyłapałam się na tym, że polubiłam tę rodzinę i im kibicuję w ich intrygach. Pomimo wielkiego bogactwa nikt z nich nie odnajduje szczęścia. Lukrecja odnalazła miłość u boku drugiego męża, niestety nie jest dane długo się nią nacieszyć.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
bardzo dobra książka, polecam
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ada22 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
nutka Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
guciumb Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Na półkach: Chcę przeczytać,26 książek 2014,
brzoza_dg Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Dibbuk_ Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
adgam91 Linia koment
Przeczytane:2013-11-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Przeczytane 2013,
Maryanna Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
Okładka - Rodzina Borgiów Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Rodzina Borgiów Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Rodzina Borgiów Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Rodzina Borgiów Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - Rodzina Borgiów Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów