Okładka - Rodzina Historia i współczesność

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2006
Kategoria: Socjologia, filozofia
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Prezentowany tom powstał w wyniku współdziałania wielu polskich ośrodków naukowych. Problematyka rodziny została ujęta w trzech zasadniczych aspektach: Rodzina w myśli chrześcijańskiej, Modele rodziny dawniej i dziś, Funkcje i zadania rodziny. Każdy z tych działów ukazuje bardzo ważne dla rodziny zagadnienia (m.in. małżeństwo i rodzina w koncepcjach Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, bł. Marceliny Darowskiej, Augusta Hlonda rodzina i wartości przez nią przekazywane na przestrzeni wieków, wzorce rodzinne w różnych okresach historycznych oraz różnych regionach Polski (także rozbiorowej). Najbardziej rozbudowana jest część trzecia książki Funkcje i zadania rodziny, gdzie opisano m.in. problem wyzwań wychowawczych stojących przed rodzicami (rodziny pełne, rozbite, rodzice samotnie wychowujący dzieci, trójkąty rodzinne), rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci m.in. przez kulturę i sztukę. Ta obszerna publikacja sygnalizuje wiele problemów, przed którymi stoi polska (i nie tylko) rodzina i z którymi przychodzi jej się zmagać. Książka, poprzez opisanie wielu nurtujących społeczeństwo problemów dotykających rodzinę, stanowi swoistą pomoc dla studentów i pracowników pedagogiki, socjologii, psychologii oraz osób i instytucji współpracujących z rodziną, lub tylko zainteresowanych jej problemami i kondycją, a także dla wszystkich, którym jest bliska wartość rodziny współczesnej.
andr Linia koment