Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

„Rok Koguta”, najnowsza książka Guy Sormana, to barwny reportaż, a zarazem ciekawa opowieść o Chinach, i Chińczykach która powstała w wyniku wieloletniej fascynacji Autora historią i kulturą Państwa Środka.
Na próżno jednak szukać w niej opisu narodzin gospodarczej potęgi, bo Chiny potęgą - gospodarczą, militarną czy polityczną - wcale nie są, zaś Zachód ogląda je zbyt często z niezrozumiałym zaślepieniem. Chiny potęgą? Wszechmocne panowanie Komunistycznej Partii Chin, brak demokracji, wyzysk najbiedniejszych, bezprawie, dość prymitywna w gruncie rzeczy gospodarka udająca rynkową, mocarstwowe zapędy, wieczne powoływanie się na przejściowość - oto chińska rzeczywistość. Przestańmy wreszcie porównywać dawne Chiny z dzisiejszymi, proponuje Sorman. Porównajmy je raczej z państwami, takimi jak Indie, dopiero wtedy przekonamy się, co naprawdę są warte.
Sorman oddaje głos głównie tym, którym w Chinach powodzi się najgorzej: zwolennikom demokracji i bojownikom o prawa człowieka, przedstawicielom religii nieuznawanych przez władze, a także chłopom, tej przytłaczającej większości narodu, która według oficjalnego dyskursu partii komunistycznej stanowi elitę władzy - w rzeczywistości jednak jest często skazana na wieczną nędzę.
„Rok Koguta” - mówi Sorman - to „tylko zbiór relacji ze spotkań z niezłomnymi Chińczykami, spotkań, które odbyły się w 2005 roku - Roku Koguta”. Warto wysłuchać buntowników, żeby skończyć z fascynacją dla tyranów.

W dniach 19-23 czerwca Guy Sorman odwiedzi Polskę. Zapraszamy na spotkania w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Informacje dodatkowe o Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji:

Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-08, Przeczytałem, Mam,
Bardzo ciekawa książka, mądrze napisana, warta przeczytania!
Z przyjemnością bym przeczytał ta książkę
Ekonomia nie kłamie
Guy Sorman0
Okładka ksiązki - Ekonomia nie kłamie

Między ekonomistami istnieje porozumienie: nie ma alternatywy dla gospodarki rynkowej. To gospodarczy koniec dziejów, który drażni idealistów i ideologów...

Dzieci Rifa'y. Muzułmanie i nowoczesność
Guy Sorman0
Okładka ksiązki - Dzieci Rifa

Czy istnieje nowoczesny, otwarty na kontakt z innymi kulturami islam? Guy Sorman idzie pod prąd utartych opinii, a odpowiedzi na swoje pytanie szuka u...