Opis ksiązki
Kup Teraz

Romans z Carem Mikołajem i lata następne...

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Philip Wilson
Data wydania: 1996-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-85840-66-4
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:papetka
"Moje wspomnienia napisałam parę lat temu, ale pewne smutne okoliczności uniemożliwiły mi ich wcześniejsze opublikowanie. Swoje wspomnienia pisałam w ścisłej współpracy z moim mężem Wielki Księciem Andrzejem. Bez niego nie zdołałbym chyba wykonać tej pracy." Księżna Maria Romanowska - Krasieńska. Paryż 1959 Matylda Krzesińska "Prima ballerina assoluta" baletu petersburskiego, kochanka ostatniego cara Rosji, pani serca Wielkiego Księcia Sergiusza, żona wielkiego Księcia Andrzeja Romanowa.

Swoim fenomenalnym tańcem podbiła Warszawę, Paryż, Monte Carlo i jeszcze w wieku 63 lat święciła triumfy na scenie londyńskiego Covent Garden. Tańczyła z Niżyńskim u Diagilewa, bywała częstym gościem Szalapina, przyjaźniła się z Izodorą Duncan, znała boską Sarę Bernhard. Zmarła w Paryżu w wieku prawie 100 lat.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
O balecie wiem niewiele. Nigdy się nim nie interesowałam, nigdy nie byłam na żadnym przedstawieniu. Do tej pory posiadałam tylko ogólną wiedzę na temat tej dziedziny sztuki. Moja wiedza wzbogaciła się po przeczytaniu wspomnień Matyldy Krzesińskiej "Prima balleriny assoluta" baletu petersburskiego. Jej taniec i wdzięk zachwycił przedstawicieli rodu Romanowów.

Matylda Krzesińska pochodziła z uzdolnionej muzycznie rodziny o polskich korzeniach. Na scenie występował już jej dziadek,ojciec zachwycał publiczność popisowym mazurem. Ona sama z baletem i sceną oswajała się od najmłodszych lat. Serce carewicza Mikołaja podbiła przedstawieniem dyplomowym. Ich romans skończył się wraz z objęciem przez Nikiego (jak go nazywała) tronu i poślubieniem księżniczki haskiej. Matylda jednak cały czas pozostała mu bliska. Przychodził z pomocą, gdy tylko jej potrzebowała. Sama balerina była związana z kolejnymi przedstawicielami rodu Romanowów, a po upadku caratu Andrzej (ojciec jej syna) mógł oficjalnie ożenić się z nią.

Jaka była Matylda? Jej występy, nie tylko w Rosji, ale również w Europie były pasmem sukcesów. Majątek Matyldy szybko powiększał się. Prowadziła życie wystawne, lubiła bawić się ,dobrze zjeść i wypić. Była życzliwa, lubiła pomagać kolegom i koleżankom, pomimo tego, że często nie słyszała od nich słowa "dziękuję", tylko oszczerstwa na swój temat. Angażowała się w akcje charytatywne, pomagała rannym podczas pierwszej wojny światowej. Gdy nastała rewolucja, jako przedstawicielka burżuazji i związana z rodem Romanowów, musiała uciekać z domu. To co miała zostało rozgrabione. Ona sama dziękowała, że los ocalił ją i syna od śmierci. Wraz z Andrzejem i setką uciekinierów dotarli do Paryża. Z tym miastem związała swoje pozostałe życie. W Paryżu prowadziła szkołę baletu, która cieszyła się niesłabnącą popularnością. Jej ostatni występ przed publicznością miał miejsce w 1936 roku. W wieku 64 lat zatańczyła "Rosjankę" - bisowała osiemnaście razy. Balerina zmarła krótko przed setnymi urodzinami.

Matylda Krzesińska była silną, niezależną kobietą, pomimo tego, że żyła w epoce, w której mężczyźni decydowali o losie płci pięknej. Jako tancerka carskiej sceny zyskała tytuł Prima balleriny absoluta, uznanie publiczności i krytyków. W życiu prywatnym przeżyła wielką, młodzieńczą miłość okupioną cierpieniem. Drugi mężczyzna, którego pokochała, po latach został jej mężem. Matylda była również spełniona jako nauczycielka - jej uczniowie podbijali sceny europejskie.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów