Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-01-29
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

Barwna mozaika życia na ziemiach polskich w okresie, gdy były one częścią imperium Romanowów. Książka odczarowuje mit o złych Rosjanach, którym przyszło zamieszkać w Królestwie Polskim. Kim był wielki książę Konstanty: okrutnym polakożercą, a może człowiekiem o gołębim sercu, do nieprzytomności zakochanym w swojej polskiej żonie? Dlaczego rosyjski prezydent Warszawy - generał Sokrates Starynkiewicz - zdecydował się oddać stolicy rodzinne oszczędności? Czy w okresie zaborów Polacy rzeczywiście unikali towarzystwa Rosjan, a rosyjskie pułki stacjonowały tutaj wyłącznie dla tłumienia rozruchów? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że religia katolicka pomogła dekabryście Michaiłowi Łuninowi w jego walce z samowładztwem?

Czytelnik odbędzie podróż po cesarskich rezydencjach w Królestwie Polskim: w Spale narodził się mit Grigorija Rasputina, Skierniewice były miejscem zjazdu najpotężniejszych władców Europy, a Białowieża - odskocznią od trudów rządzenia imperium. Książka opowie o materialnych śladach pobytu Rosjan w Polsce, które wtopiły się w lokalne krajobrazy i stały się integralną część naszych miast.

zebon75 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 w 2016,
Bardzo ciekawie przedstawiony portret Rosjan czasu zaborów 1795 - 1915, ich życie i obyczaje, przede wszystkim w okresie funkcjonowania na części Polski tzw. Królestwa Polskiego. Autorka w zasadzie przybliża nam sylwetki warstwy wyższej ówczesnego społeczeństwa rosyjskiego - dostojników Imperium Rosyjskiego, arystokracji, członków rodziny panującej ale również sylwetki rosyjskiej elity kulturalnej i naukowej. Pewna część książki poświęcona została zabytkom sakralnym - cerkiewnym oraz o charakterze militarnym. To wszystko zostało również okraszone ciekawymi fragmentami pamiętników autorstwa ówczesnych Rosjan i Polaków barwnie opisujących ten wycinek dziejów historycznych.
Sumire Linia koment
Okładka - Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915 Sprawa Dreyfusa
Michał Horoszewicz
Okładka - Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915 W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski
Iwona Kienzler
Okładka - Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915 Indianie i blade twarze