OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-01-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311134751
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:elibri

Barwna mozaika życia na ziemiach polskich w okresie, gdy były one częścią imperium Romanowów. Książka odczarowuje mit o złych Rosjanach, którym przyszło zamieszkać w Królestwie Polskim. Kim był wielki książę Konstanty: okrutnym polakożercą, a może człowiekiem o gołębim sercu, do nieprzytomności zakochanym w swojej polskiej żonie? Dlaczego rosyjski prezydent Warszawy - generał Sokrates Starynkiewicz - zdecydował się oddać stolicy rodzinne oszczędności? Czy w okresie zaborów Polacy rzeczywiście unikali towarzystwa Rosjan, a rosyjskie pułki stacjonowały tutaj wyłącznie dla tłumienia rozruchów? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że religia katolicka pomogła dekabryście Michaiłowi Łuninowi w jego walce z samowładztwem?

 

Czytelnik odbędzie podróż po cesarskich rezydencjach w Królestwie Polskim: w Spale narodził się mit Grigorija Rasputina, Skierniewice były miejscem zjazdu najpotężniejszych władców Europy, a Białowieża - odskocznią od trudów rządzenia imperium. Książka opowie o materialnych śladach pobytu Rosjan w Polsce, które wtopiły się w lokalne krajobrazy i stały się integralną część naszych miast.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zebon75 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 w 2016,
Bardzo ciekawie przedstawiony portret Rosjan czasu zaborów 1795 - 1915, ich życie i obyczaje, przede wszystkim w okresie funkcjonowania na części Polski tzw. Królestwa Polskiego. Autorka w zasadzie przybliża nam sylwetki warstwy wyższej ówczesnego społeczeństwa rosyjskiego - dostojników Imperium Rosyjskiego, arystokracji, członków rodziny panującej ale również sylwetki rosyjskiej elity kulturalnej i naukowej. Pewna część książki poświęcona została zabytkom sakralnym - cerkiewnym oraz o charakterze militarnym. To wszystko zostało również okraszone ciekawymi fragmentami pamiętników autorstwa ówczesnych Rosjan i Polaków barwnie opisujących ten wycinek dziejów historycznych.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów