Rówieśnik komputera

4.6
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-07
Dodał/a książkę:izabela81
Przenoszący się do Poznania w trudnych latach SB-eckich prześladowań Władysław pomimo szantażu i dotkliwych konsekwencji nie zgadza się być tajnym współpracownikiem. Zakłada rodzinę i sam przebudowuje strych na mieszkanie. Jest też zaradnym radiotechnikiem i jedynym w okolicy właścicielem samochodu oraz telefonu. Do tego jest ojcem Mirka, który okazuje się mieć wieki talent do nauk ścisłych i niezwykłą żyłkę do radiotechniki. Władysław jest jednak bardzo apodyktyczny i głosi pogląd, że jeśli syn źle czyni to ojciec może go zabić. W okresie dojrzewania chłopca rodzi się konflikt pomiędzy ojcem i synem, który nie akceptuje jego młodzieńczych fascynacji kolegami. Czy spełni więc swoją groźbę? Powieść jest zanurzona w PRL-owskim świecie połowy XX wieku. Sapiące ciuchcie, powszechne bryczki, państwo w którym nic bez kombinowania nie można kupić. Szkoły i obozy, na których dziećmi można pomiatać w bezwzględny sposób. Do tego czar archaicznej radiotechniki lampowej i tranzystorowej, o której Mirek tak zajmująco i przystępnie opowiada.
myWay plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Powieść o dorastaniu pasjonata techniki w homofobicznym PRLu
Historia zaczyna się zaraz po wojnie kiedy wiejskiego chłopaka ciągnie do dużego miasta, a zwłaszcza do obecnej w nim techniki motoryzacyjnej i radiowej. Wie, że będzie musiał się uczyć i ciężko pracować. W ciągu dekady osiąga wiele: ma mieszkanie, żonę, dobrze prosperujaca firmę radiotechniczną, rodzi mu się syn. Ma też trudno siagalne telefon, telewizor i samochód. Ale ma też ... kłopoty, bowiem Służba Bezpieczeństwa upatrzyła go sobie na idealnego tajnego współpracownika. On się nie daje tracąc przez to za sprawą sbeckich macek intratną posadę i nieomalże doprowadzając do bankructwa swoją firmę.

Przez to wszystko traci kontakt z szybko dojrzewającym synem, który dziedziczy po ojcu żyłkę do techniki. Sam Mirek zupełnie nie ma świadomości swego dojrzewania, a zwłaszcza subtelnie objawiającej się jego orientacji seksualnej. Początkowo nawet nie dostrzega, że inaczej niż inni przeżywa swoje relacje z kolegami. Te spojrzenia, zawstydzenia i dziwne reakcje organizzmu dopiero po dłuższym czasie trochę go dziwią. Niestety ma przewrażliwionego ojca, który szybko orientuje się w inklinacjach syna i stara się to zdusić w zarodku wybierając najgorszą z możliwych dróg przez zastraszanie syna. Ten konflikt jest konsekwentnie rozwijany w całej powieści zachęcając do czytania kolejnych jej rozdziałów.

Cała historia toczy się w realiach PRLowskiej biedy, ale i uroku starej techniki: lokomotywy parowe, bryczki konne, wiejskie toalety na dworze, odbiorniki lampowe itd. Szczególnie Mirek potrafi zajmująco o tej technice opowiadać zachłystując sie nią jak to tylko prawie dzieci potrafią.

Homoseksualne fascynacje Mirka stopniowo się rozwijają, ale pokazane są subtelnie bez epatowania nimi tak jak to bywa za najmłodszych lat. Nie powinno to zrażać heteroseksualnych odbiorców powieści.

Ciekawie napisana powieść z mocnym akcentem przeciw homofobii.
Martika plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jej bohatera da się polubić. Mnie bardzo ta powieść poruszyła, a szczególnie zakończenie. Jego historia ma w sobie coś rozczulającego, coś, co przywodzi na myśl pierwsze zakochania i nieśmiałe erotyczne przygody. Ciekawie opisane dzieciństwo Mirka, jego odkrywanie świata.
roland plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kupiłem ją 12 godzin temu i jak za dawnych lat od razu przeczytałem. Ta historia wciąga. Finał jednak zaskakuje. Trudno dociec co tak naprawdę sądzi autor o PRLu, który opisuje. Bohaterowie dają się lubić, zwłaszcza młodszy. Pomimo, że jest inny. Zresztą jak dla kogo.
www.zinamon.pl/artykul/Alan-Bielecki/Rowiesnik-komputera,A0D46941EB?utm_source=swiatczytnikow.pl
bambi12 Linia koment
Okładka - Rówieśnik komputera Gwiazda Mohawka
Yackta-Oya (Sławomir Bral)
Okładka - Rówieśnik komputera Jedyna
Nancy Holder
To nie jest kraj dla starych ludzi
Czy wikingowie stworzyli Polskę
Czarny Książę