Opis ksiązki
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1Patronujemy
Kup Teraz

Rozdeptać pająka. Tom 1

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007-06-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-60504-18-0
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Rozdeptać pająka. Tom 1

Rozdeptać Pająka Pawła Siedlara to tylko z pozoru zwykła, realistyczna powieść obyczajowa. Jej bohaterów łączą związki o wybitnie toksycznym charakterze. Zaś pragnienie utrzymania tych związków za wszelką cenę, popycha ich do działań, których skutków nie są w stanie przewidzieć. Pospolity zdawałoby się romans żonatego mężczyzny i zamężnej kobiety powoli przeradza się w horror, na którego końcu czeka największe zło. W każdym z nas tkwi zło, przyczajone jak pająk i jak pająk gotowe opleść swą siecią nasz umysł. Jeśli nie uda nam się w porę go zniszczyć, zapobiec mu, jeśli brak nam do tego chęci, lub sił, sparaliżuje naszą wolę, zniszczy wszelkie zasady etyczne i moralne, popchnie do zbrodni. Każdy ma swojego pająka — powiada autor — tylko nie każdy o tym wie. A gdy już dowiaduje się o jego istnieniu, jest za późno, by mu się przeciwstawić. Pierwsza część powieści to głównie historia dość burzliwego romansu. Romansu, który kończy się z chwilą, gdy pospolity w zasadzie „trójkąt małżeński” okazuje się „czworokątem” (stąd tytuł), niemożliwym do zaakceptowania przez żadną ze stron. Główny bohater — Bernard (artysta malarz, fotografik i poeta) wraca na łono rodziny, zapanowuje pozorny spokój, złudna i krótkotrwała idylla po gwałtownych przejściach. Część druga nosi tytuł Ameryka. Bernard wyjeżdża do Stanów, zachęcony przez przyjaciela, który przedstawia mu wizję czekającej „za wodą” fortuny.Rzeczywistość okazuje się inna, znacznie mniej powabna. Jednak Bernard po szeregu niepowodzeń daje sobie radę, staje na nogi, a nawet odnosi swego rodzaju sukcesy. Ameryka jest pisana inaczej niż Czworokąt. Miejscami nieco po reportersku. Pokazuje Stany Zjednoczone od środka, od strony kuchni. Przede wszystkim jednak obnaża nie zawsze miłą prawdę, że od siebie uciec nie można. Skomplikowana osobowość Bernarda sprawia, że spotykają go zdarzenia, które niekoniecznie bywają udziałem każdego emigranta zarobkowego i przeciętnego zjadacza chleba, zaś los stawia na jego drodze niezwykłe osoby, z którymi znajomość przynosi niezwykłe skutki. Część trzecia to Powrót. Bernard wraca do kraju jeśli nie bogaty, to z pewnością zamożny. Niestety powrót do kraju oznacza też powrót do dawnego układu, minionego zdawałoby się i pogrzebanego na dobre. Zło budzi się z letargu, by zaatakować z pełną mocą. Banalny, trywialny by nie rzec romans dopiero teraz rozwija się naprawdę i zmienia się w dramat. Wraz z postępującym rozpadem osobowości Bernarda, wychodzą na jaw te jego cechy charakteru, nad którymi dotychczas prawie zawsze udawało mu się panować. „Jest to opowieść o miłości, nienawiści, szaleństwie i zbrodni. I o zemście” — pisze autor. A także o tym jak dalece nasze wyobrażenia mogą różnić różnią się od rzeczywistości i o tym, jacy bywamy ślepi na zupełnie przejrzyste i łatwo dostrzegalne ostrzeżenia niesione przez życzliwych ludzi i... nie tylko ludzi. Reasumując: Rozdeptać pająka to powieść psychologiczna i erotyczna z kryminałem, fantastyką i horrorem w tle.

Recenzja
Lucjan Kubica Linia koment
Na półkach:

Książka ta reklamowana jest przez wydawców jako kryminał i powieść erotyczna w jednym. Jeżeli chodzi o erotykę to faktycznie główny bohater – Bernard – wykazuje się sporą potencją, a kobiety jakby same wpadają mu w ręce. Jednak jeżeli chodzi o kryminał to poza paroma zagmatwanymi sytuacjami, kradzieżą i jakimś pobiciem, trudno dopatrzyć się wątków kryminalnych.

 

Pierwszy tom powieści składa się z dwóch części. W pierwszej z nich poznajemy wspomnianego już Bernarda, malarza, poetę i grafika

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Ritus
Markus Heitz
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Rozdeptać pająka. Tom 1 Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów