Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe. Wiersze terapeutyczne dla dzieci

Rozmowy z dziećmi na trudne tematy są często wielkim wyzwaniem dla dorosłych. Pragnęlibyśmy uchronić nasze pociechy przed cierpieniem, rozczarowaniem, tęsknotą. Niestety, jest to niemożliwe. Starajmy sie odpowiadać w sposób zrozumiały, nawet na kłopotliwe dla nas pytania. Szacunek, którym obdarzymy dzieci na pewno zaowocuje tolerancją i zrozumieniem dla innych.\r\n\r\n Magdalena Kotowska\r\npedagog, terapeuta\r\n\r\n \r\n\r\nKsiążka jest adresowana do wszystkich dzieci, jednak powinna być im czytana przez rodziców, opiekunów, nauczycieli. Krótkie rymowanki nie zawierają odpowiedzi na pytania, a jedynie zachęcają do rozmowy. Dorośli powinni się najpierw zapoznać z całością, a następnie wybierać odpowiednie teksty. Wiersze mogą być również wprowadzeniem do zajęć grupowych w przedszkolu i szkole.\r\n\r\nMożna na ich podstawie opracować program profilaktyczny. Po przeczytaniu każdego utworu osoba dorosła powinna omowić tekst, zadając dziecku proste pytania, np.: „O czym opowiada wiersz?”, „Co się wydarzyło?”, „Jaki kłopot ma główny bohater?”, a następnie odnieść się do sytuacji rzeczywistej – zapytać, czy dziecko zetknęło się z podobnym problemem.\r\n\r\nW grupie przedszkolaków można przeprowadzić dyskusję za pomocą metod aktywizujących. Należy rozmawiać w sposób odpowiedni do wieku, tzn. nie podawać dzieciom zbyt wielu szczegółów, a jedynie udzielać prostych odpowiedzi i pozwolić im samym dochodzić do wiedzy.\r\n\r\nKsiążka została podzielona na dwie części: „Kłopotliwe tematy” i „Każdy jest wyjątkowy”. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji trudnych, m.in. samotności, choroby oraz przestrzega przed postępowaniem, które może być tragiczne w skutkach. Druga pokazuje różne cechy osobowości, charakteru, a także mocne i słabe strony dzieci. Po przeprowadzonej rozmowie można zachęcić malca do namalowania własnej ilustracji lub zaproponować mu pokolorowanie obrazka konturowego zamieszczonego w książce. Pamiętajmy, że każdy maluch jest wyjątkowy. Ma niepowtarzalny temperament, indywidualne potrzeby i możliwości. Mimo zaledwie kilku lat życia niesie ze sobą bagaż doświadczeń, czasem pozytywnych, nierzadko jednak bolesnych. Starajmy się go zrozumieć i wspierać. Dzieci to mali ludzie. Uczucia, którymi ich obdarzymy, na pewno zaprocentują w ich dorosłym życiu.\r\n\r\n\r\n

Informacje dodatkowe o Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe. Wiersze terapeutyczne dla dzieci:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2011-04-04
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7308-952-5

Kup książkę Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe. Wiersze terapeutyczne dla dzieci

Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe. Wiersze terapeutyczne dla dzieci - opinie o książce

Wspaniała książeczka dla Wszystkich - i rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci. W doskonały, zabawny i prosty sposób porusza kwestię poruszania przez dzieci trudnych i kłopotliwych tematów, jak chociażby śmierć, choroba, niepełnosprawność. W formie krótkich, dowcipnych rymowanek, dzieci uczą się tego, jakim jest prawdziwy świat i życie, tak by w przyszłości mogły bez strachu i obawy stanąć przed trudnymi sytuacjami w swoim życiu. Czas spędzony wspólnie z dziećmi przy tej książeczce będzie na pewno czasem nie zwykle pożytecznym. Dzieci otwierają się na trudne tematy, rodzicie lub nauczyciele uczą się, jak do nich podchodzić, tak by nie wystraszyć swych podopiecznych, a ponadto a może przede wszystkim - to doskonała zabawa i forma spędzania wspólnego czasu:)