Rynek w Smyrnie

Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-74-14307-3
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Rynek w Smyrnie
Rynek w Smyrnie Jacka Dehnela, autora znakomitej Lali, to zbiór sześciu opowiadań z lat 1999–2002, poruszających i przewrotnych, z których wyłania się obraz świata zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych – drobnych gestów, zapachów, smaków i barw. Wszystko zaczyna się tu zwyczajnie – wakacje we Włoszech, jazda warszawskim autobusem, oczarowanie marmurową rzeźbą... Ale potem spod powierzchni wyzierają niezwykłość i magia albo toczący rzeczywistość rozkład, fakty odsłaniają swoje prawdziwe znaczenie, a wydarzenia przybierają obrót zupełnie niespodziewany. Młodzi kochankowie wkraczają niebacznie w strefę skażoną epidemią samotności, niedoszły ksiądz, malujący ściany burdelu w psychodeliczne kwiaty i ptaki, zostaje kochankiem wszystkich pracujących tam prostytutek, a wśród pozostawionych przez zmarłą ciotkę rzeczy odnajduje się zamknięty w tekturowym pudełku koniec świata... W stonowanych, swobodnie płynących narracjach Dehnel opowiada historie dowcipne i zajmujące, liryzm splata z ironią, z drobiazgów wydobywa piękno i głębię. Rynek w Smyrnie to hołd złożony młodości, a zarazem książka o przeznaczeniu, które lubi przypominać o sobie w najmniej oczekiwanych momentach.
Recenzja
szczepanik Linia koment
Na półkach:

Przyznam, że na „Rynek w Smyrnie” czekałam z niecierpliwością. Zbiór ten obejmuje opowiadania napisane w latach 1999-2002, a więc na długo przed medialnym rozgłosem, jakiego doczekał się Jacek Dehnel po otrzymaniu, kolejno: Nagrody im. Kościelskich (2005) i Paszportu „Polityki” (2006). Jednak odczucia, jakie towarzyszyły mi podczas czytania „Rynku…”, i towarzyszą nadal, kiedy o nim mówię, nie mogą zostać jasno zakwalifikowane do pozytywnych lub negatywnych. Określić je można tylko jednym słowem – są ambiwalentne

Velstruna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
"Rynek w Smyrnie" to zbiór sześciu opowiadań. Jacek Dehnel w doskonałej literackiej formie. A to oprowadza nas po śródziemnomorskim miasteczku, a to czekamy na "właściwy moment" ze śmiercią, a także poznajemy burdelowego malarza i jego sferę sacrum i profanum. Na koniec "Die Schopfung" i zdecydowanie najlepsze (moje ulubione) w całym tomie opowiadanie pt. "Filc"- rewelacja dla wielbicieli "Lali" ( choć tym razem poświęcone wyjątkowym cioteczkom).
andr Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: