Opis ksiązki
Kup Teraz

Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-26
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2046-1
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:czytam

We wrześniu 1939 roku alianci decydują się wesprzeć Polskę w jej walce z Niemcami. Brytyjskie samoloty bombardują niemieckie miasta. Francuska armia przekracza linię Maginota i uderza na niechronioną Nadrenię niczym rozpędzony walec. W pierwszych dniach listopada Wojsko Polskie maszeruje przez Berlin w triumfalnym pochodzie. Pytanie: co dalej?

"Słodkie zwycięstwo" to próba pokazania takiej historii Polski, która nie miała okazji się wydarzyć. Jak, w świetle przedwojennych planów i przewidywań, sytuacji politycznej i gospodarczej oraz opinii historyków, mogły wyglądać nasze losy bez okupacji i bez radzieckiego „wyzwolenia”? Jak wyglądałaby Polska po zwycięstwie w II wojnie światowej? Jaka byłaby jej rola w Europie i jak żylibyśmy dzisiaj – w II Rzeczpospolitej AD 2013?

Ziemowit Szczerek przedstawia wizję kontrowersyjną i przekorną, a jednocześnie opartą na twardych podstawach. Serwuje czytelnikowi unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika II Rzeczpospolitej. I dla każdego, kto choć raz zadał sobie pytanie: co by było gdyby?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Autor dokonuje ciekawej analizy przedwojennej Europy, rzuca pomysł na inny przebieg konfliktu we wrześniu 1939 roku i na tej bazie tworzy historię alternatywną Europy z Polską jakie nowe powojenne mocarstwo. Wszystko podparte jest na dokładnych, ale ogólnie mało znanych informacjach o stanie gospodarczo-polityczno-narodowościowym II RP. Książka "trzyma się kupy"; dochodzimy w tej alternatywnej RP do czasów dzisiejszych, gdzie autor ukazuje obraz Polski i czego dokonaliśmy w tym czasie.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Historia Zebrana 2013,
Ta książka znalazła się na liście książek koniecznych do przeczytania w czasie jesieni. I taka właśnie jest.
TakiGosc plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
„Rzeczpospolita zwycięska” jest ambitną próbą zmierzenia się z mocarstwowymi zapędami II RP. Ziemowit Szczerek przedstawia alternatywną historię Polski, poczynając od wybuchu II wojny, a kończąc na współczesności. Wizja snuta przez Szczerka jest tylko jedną z nieskończenie wielu możliwych, co nie jest równoznaczne z tym, że nie warto sięgnąć po jego książkę. Szczerek podszedł do tematu nadzwyczaj poważnie, nie popada ani w tromtadrację, ani w emocjonalny ton, zamiast tego bazuje na historii i wyciąga z niej przekonujące wnioski. To książka, która nie tylko pozwoli popatrzeć inaczej na naszą historię, ale również na nas samych i nasze narodowe cechy.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów