Okładka książki - Bezkarni zbrodniarze

Bezkarni zbrodniarze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-03-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7900-496-6
Liczba stron: 227
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: IzaaK

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Autorka w swej powieści przenosi nas w przyszłość, w połowę dwudziestego pierwszego wieku, gdzie po wizjonersku narysowała polityczno-społeczny obraz Niemiec i Europy. Co intrygujące, przerażające przyszłe wydarzenia, które autorka umieszcza w całkiem niedalekiej przyszłości mają swój początek w faszystowskiej przeszłości, a niektóre scenariusze są nadzwyczaj aktualne dla dzisiejszej rzeczywistości. W tle tych wydarzeń pisarka umieściła losy kilkuletniej niemieckiej dziewczynki Grety, która jest główną bohaterką fabuły. Jej losy, doświadczenia i przeżycia stanowią formę lustra odzwierciedlającego nastroje społeczne, konflikty, terror polityczny, itp. Dziewczynka cierpi na rozdwojenie osobowości, co idealnie symbolizuje podziały społeczne.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-04-14, Przeczytałem,

Kraj nie był przygotowany na przyjęcie uchodźców pod względem kulturowym i ekonomicznym, a polskie służby nie były w stanie przeprowadzić weryfikacji muzułmańskich emigrantów i szybko wyłuskać spośród nich terrorystów. Przyzwoitym uchodźcom nie stworzono odpowiednich warunków do integracji z polskim społeczeństwem. Wzrastała przestępczość wobec braku możliwości znalezienia przez nich zatrudnienia. Całe społeczeństwo ogarnęła wrogość wobec cudzoziemców. 

 

Taką wizję niedalekiej przyszłości przywołuje Stefania Jagielnicka w swojej powieści Bezkarni zbrodniarze. Konsekwencją nienawiści do uchodźców staje się powrót do nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii rodem z czasów drugiej wojny światowej. Do władzy w Niemczech dochodzi partia skrajnie nacjonalistyczna pod wodzą nowego idola – Menholda. Partia wzorowana na naukach Hitlera, który powraca do łask. Zdaniem autorki obecna sytuacja w Europie doprowadzi w konsekwencji do powielenia wzorców z przeszłości. I tak przyszłość w powieści rysuje się w ponurych barwach. Powstają nacjonalistyczne organizacje młodzieżowe, szkoły przyjmują tylko dzieci o aryjskich rysach...

 

Bohaterką powieści jest Paulina. To genialne dziecko. Potrafi liczyć i czytać, zanim jeszcze trafi do szkoły. Wygląda także doskonale. Ma tylko jedną wadę – cierpi na schizofrenię. Wymyśliła sobie starszego brata, który chroni ją przed brutalnością dorosłych. Dla lekarzy i nauczycieli jej schorzenie jest niewygodne, bowiem kwalifikuje dziecko do likwidacji, szkoda im natomiast jego genialnego umysłu. Rozpoczyna się walka o przeżycie. Na małą Gretę czyhają źli ludzie, którzy chcieliby robić na niej eksperymenty. Tymczasem dziewczynka dojrzewa, ze spokojem poddając się nazistowskiej propagandzie. W końcu trafia do psychiatryka, bo tam w nowym reżimie jest miejsce dla nienormalnych dziewczynek, gadających z wyimaginowanym bratem. Walka o życie trwa, a przy okazji poznajemy kulisy represyjnego systemu. Co dziwne, przetrwał Kościół, który walczy przeciwko niszczeniu ludzi, rzekomo niegodnych życia, bo żaden człowiek nie jest niegodnym życia. Na szczęście umęczonej niemieckiej dziewczynce udaje się wymazać pamięć i zmienić ją w polską Paulinkę, dzięki czemu będzie bezpieczna i uniknie komory gazowej. Gdy dorośnie, stanie się bojowniczką o wolność i demokrację. Jak na Polkę przystało...

 

Powieść ma wymowę mocno ideową. Wynika z niej niezbicie, że przyjmowanie nadmiernej liczby uchodźców sprawi, że w Europie nieuchronnie do władzy dojdzie następca Hitlera. W książce naiwność miesza się z populistyczną publicystyką, co sprawia, że fabułę czytelnik traktuje przede wszystkim jako pretekst do wyłożenia konkretnych opinii politycznych czy socjologicznych. Powieści nie można jednak uznać za absurdalną. Niestety, podobna historia już się wydarzyła. Obozy koncentracyjne istniały, nienawiść rasowa zebrała swoje żniwo, dyskryminacja ze względu na wyznawaną religię także prowadziła już niegdyś do zbrodni. 

Link do recenzji
Moje klimaty. Uwielbiam dreszczyk emocji. Ciekawa fabuła połączona z nutką tajemnicy. Kusi mnie, żeby przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izka
izka
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka szokuje, wywołuje wile silnych, różnorakich emocji. Opisuje wiele faktów z przeszłości, ale sporo z nich jak sytuacji, zachowań, można dopatrzyć się w dzisiejszych realiach. Mimo iż przeraża mówiąc o ludzkim przesłaniu, to z drugiej strony pokazuje solidarność ludzką. Sensacja, przygoda, wątki społeczno-polityczne to coś co towarzyszy Autorce w każdej powieści. Najważniejszym elementem jednak jest patriotyzm, taki znak rozpoznawczy twórczości pani Jagielnickiej. Książka porywa już od pierwszej strony. Wciąga tak mocno, że nie chcę się jej opuścić ani na chwilę. Rozdwojenie osobowości, 2 osoby w jednej postaci, dwóch skrajnie różnych psychiatrów. Polecam, przeczytajcie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Greta, niemiecka dziewczynka z ubogiej rodziny, wiek 8-9 lat, to główna bohaterka powieści ,,Bezkarni zbrodniarze" Stefanii Jagielnickiej. Greta cierpi na rozdwojenie osobowości, ponieważ jest także Erwinem, swoim starszym bratem, obiektywnie nigdy nie istniejącym. Umysł Grety, w wyniku przeżywanych cierpień, wytworzył sobie inną osobę, która kumuluje te cierpienia i za pomocą mechanizmu psychologicznego wyparcia uwolnia od nich Gretę. Jednocześnie Erwin jest bardzo opiekuńczym, silnym i zaradnym bratem, dzięki czemu często stanowi wsparcie, pomoc, a nawet ratunek w trudnych i zagrażających życiu sytuacjach - wobec ojca tyrana, w szkole, w szpitalu psychiatrycznym, itp. ,,Rozdwojony" umysł Grety staje się niezwykle atrakcyjną materią dla badających go psychiatrów. W nurcie powieściowej akcji poznajemy dwóch profesorów psychiatrii, którzy jednak całkowicie odmiennie postrzegają swoją medyczną służbę i misję, a ich interakcja symbolizuje walkę dobra ze złem, miłości z okrucieństwem. Jeden z nich dąży do sławy i uznania, uśmiercając ludzi, wykorzystując przy tym posiadaną władzę, a drugi ryzykuje własnym bezpieczeństwem, ratując swoich pacjentów. Psychologiczna treść utworu wkomponowana została w ramy społeczeństwa ogarniętego lękiem i faszystowskim terrorem.
Link do opinii
Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-04-14, Przeczytałem,

 

„Kraj nie był przygotowany na przyjęcie uchodźców pod względem kulturowym i ekonomicznym, a polskie służby nie były w stanie przeprowadzić weryfikacji muzułmańskich emigrantów i szybko wyłuskać spośród nich terrorystów. Przyzwoitym uchodźcom nie stworzono odpowiednich warunków do integracji z polskim społeczeństwem. Wzrastała przestępczość wobec braku możliwości znalezienia przez nich zatrudnienia. Całe społeczeństwo ogarnęła wrogość wobec cudzoziemców.” Taką wizję niedalekiej przyszłości przywołuje Stefania Jagielnicka w swojej powieści „Bezkarni zbrodniarze”. Konsekwencją owej nienawiści do uchodźców staje się powrót do nacjonalizmu, rasizmu i ksenofobii rodem z czasów drugiej wojny światowej. Do władzy w Niemczech dochodzi partia skrajnie nacjonalistyczna pod wodzą nowego idola – Menholda. Partia wzorowana jest na naukach Hitlera, który sam wraca do łask. Zdaniem Autorki obecna sytuacja w Europie doprowadzi w konsekwencji do powielenia wzorców z przeszłości. I tak przyszłość w powieści rysuje się w ponurych barwach. Powstają nacjonalistyczne organizacje młodzieżowe, szkoły przyjmują tylko dzieci o aryjskich rysach.

 

Bohaterką powieści jest Greta o imieniu Paulina, która jest genialnym dzieckiem. Umie liczyć, czytać zanim jeszcze poszła do szkoły. Wygląda także doskonale. Ma tylko jedną wadę – cierpi na schizofrenię. Wymyśliła sobie starszego brata, który chroni ją przed brutalnością dorosłych. Lekarzom i nauczycielom jej schorzenie nie pasuje, bowiem kwalifikuje dziecko do likwidacji, szkoda im natomiast jej genialnego umysłu. Rozpoczyna się walka o przeżycie. Na małą Gretę czyhają źli ludzie, którzy chcieliby robić sobie na niej eksperymenty. Tymczasem dziewczynka dojrzewa, ze spokojem poddając się nazistowskiej propagandzie. W końcu trafia do psychiatryka, bo tam w nowym reżimie jest miejsce dla nienormalnych dziewczynek, gadających z wyimaginowanym bratem. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie niezwykłej dziewczynki. Przy okazji poznajemy kulisy represyjnego systemu. Co dziwne, przetrwał Kościół, który walczy „przeciwko niszczeniu ludzi, rzekomo niegodnych życia, bo żaden człowiek nie jest niegodnym życia.” Na szczęście umęczonej niemieckiej dziewczynce udaje się wymazać pamięć i zmienić ją w polską Paulinkę, dzięki czemu będzie bezpieczna i uniknie komory gazowej. Gdy dorośnie stanie się bojowniczką o wolność i demokrację, jak na Polkę przystało...

 

Powieść ma wymowę mocno ideową, wynika z niej niezbicie, że przyjmowanie nadmiernej liczby uchodźców sprowadzi nam na Europę kolejnego Hitlera, i przestanie być wesoło. Na szczęście są jeszcze Polacy. Powieści nie można uznać za absurdalną, bo niestety podobna historia już się wydarzyła. Obozy koncentracyjne istniały, nienawiść rasowa zebrała swoje żniwo, dyskryminacja ze względu na wyznawaną religię także doprowadzała do zbrodni. A jednak w tej powieści naiwność miesza się z populistyczną publicystyką pewnych ugrupowań politycznych, co nie pozwala niestety zawierzyć fabule, która zdaje się być co najwyżej próbą pokazania na przykładzie co może się stać.

Inne książki autora
Bezkarni zbrodniarze
Stefania Jagielnicka0
Okładka ksiązki - Bezkarni zbrodniarze

Autorka w swej powieści przenosi nas w przyszłość, w połowę dwudziestego pierwszego wieku, gdzie po wizjonersku narysowała polityczno-społeczny obraz Niemiec...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy