Opis ksiązki
Kup Teraz

Saga o jarlu Broniszu. Tom 2. Śladem wikingów

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2015-04-28
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376744414
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:elibri

Około roku 970 duński król Harald Sinozęby opanował bogate słowiańskie grody u ujścia Odry. Założył tam pod Wołyniem (Wolinem) potężną warownię Jomsborg i osadził w niej drużynę wikingów.

 

W swych zwrotnych łodziach zapuszczali się oni w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując. Rozboje północnych najeźdźców ukrócił w końcu potężny władca Słowian Mieszko, który podporządkował sobie Jomsborg.

 

Kilka lat później, w roku 995, ówczesny władca Polski, Bolesław Chrobry, namiestnikiem nad warownią mianuje krewniaka Piastów, dobrze znanego również władcom Północy młodego rycerza imieniem Bronisz...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
23 kwietnia 997 roku z rąk pogańskich Prusów ginie biskup Wojciech. Mniej więcej w tym samym czasie dochodzi do ślubu szwedzkiej królowej-wdowy Świętosławy-Sygrydy z duńskim królem Swenem Widłobrodym. Odrzucony zalotnik, władca Norwegii Olaf Trygvasson tylko pozornie godzi się z porażką. W tajemnicy przygotowuje zemstę, która uderzy zarówno w Sygrydę, jak i w Bronisza, w którego działaniach upatruje (zresztą zupełnie słusznie) przyczyn swojego niepowodzenia.


Po królewskim ślubie Bronisz przebywa na wyspie Chycinie niedaleko Wolina. Stanowi ona własność jego przyjaciela Dzika oraz jego sióstr, które są kapłankami arkońskiego Światowida. Jedna z dziewcząt, Miłka, ma specyficzny dar - dotykając przedmiotu należącego do jakiejś osoby potrafi powiedzieć co dzieje się z właścicielem. Bronisz prosi ją o wróżbę dotyczącą Helgi. Z widzenia Miłki oraz relacji przybyłego z Norwegii sługi wyłania się tragiczna historia dziewczyny - żądny zemsty Olaf wydał narzeczoną Bronisza za mąż za angielskiego wodza. Mąż obiecał co prawda, że małżeństwo będzie tylko teoretyczne, jednak wywiózł Helgę do Anglii i uwięził w swoich ziemiach.
Bronisz postanawia zorganizować wyprawę ratunkową.

Drugi tom sagi nosi tytuł "Śladem Wikingów" i opowiada o organizacji i przebiegu wyprawy do Anglii. Bronisz szuka poparcia u polskiego księcia oraz władców Danii, inwestuje większość swojego majątku, zwraca się o pomoc do przyjaciół, wreszcie udaje sie do Jomsborga, Słusznie rozumując, że co prawda jomswikingom los jego narzeczonej jest obojętny, ale wezmą udział w wyprawie skuszeni wizją łupów wojennych.
W tym tomie jest jakby mniej polityki, za to sporo dowiadujemy się o zwyczajach mieszkańców północy, o sposobie żeglowania - Wikingowie pływali według gwiazd, potrafili wykorzystać prądy morskie, a ich statki były w tamtym czasie najbardziej zaawansowane technicznie.
Sporo miejsca poświecił autor również sprawom religijnym: siostry Dzika odkrywają przed Broniszem kulisy działania chramu w Arkonie, natomiast w Anglii Helga ma możliwość bliżej poznać rzeczywistość klasztorną.

Na koniec słów kilka o samym wydaniu "Sagi". Zdarzało się przy poprzednich edycjach, że powieść wydawana była w jednym tomie. Siłą rzeczy były to grube, nieporęczne tomiszcza, z drobnymi literkami. Na szczęście Replika wydała sagę w trzech tomach, z przyjazna dla oka czcionką i na lekko kremowym papierze.

Zachęcam do lektury, a sama nie mogę się doczekać zakończenia tej historii, czyli trzeciego tomu noszącego tytuł "Rok tysięczny".
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów