Ostatni rycerz

Tom 14 cyklu Saga o Ludziach Lodu

O miłości zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego który zawarł pakt z Diabłem zdobyła serca czytelników na całym świecie.

Tristan Paladin najwrażliwszy z Ludzi Lodu był człowiekiem głęboko nieszczęśliwym. Jego życie nie miało sensu dopóki nie spotkał Hildegardy poniewieranej i upokarzanej przez męża cierpiącej na śmiertelna chorobę. Tristan obdarzony rycerskim charakterem zapragnął pomóc nieszczęśliwej kobiecie. Zetknął zie z gronym zakonem składającym w ofierze ludzi i pragnącym obalić króla...

Informacje dodatkowe o Ostatni rycerz :

Język oryginału: Norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Ilustracje:Wiesław Galach

Kup książkę Ostatni rycerz

Ostatni rycerz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 100 książek 2017,

Muszę przyznać, że robi się coraz lepiej w poprzednich częściach już chwilami zaczynałam myśleć, że przejadłam się sagą o Ludziach Lodu. Ta mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła i wciągnęła jak początkowe, którymi się zauroczyłam.

Mamy więcej wątków i każdy z nich wyjątkowo ciekawy.
Zaczynamy od naprawdę przykrej historii nieszczęśliwego małżeństwa. Hildegarda choć jest księżną na pewno nie wyszła za księcia z bajki sama też nie może czerpać radości ze swojej pozycji gdyż nikt nie darzy jej szacunkiem. Ciężka choroba odebrała jej dawną urodę i siłę. Książę Jochum zamiast wspierać małżonkę szuka sobie zabaw na boku. Ona zaś pogrążona w niesławie musi walczyć z własnymi słabościami, upokorzeniem i zajmować się córeczką jedynym skarbem w jej życiu.

Mała Marina również nie ma łatwego życia. Już bolesne jest samo to że musi patrzeć jak ojciec bije i upokarza matkę. Na dodatek co wieczór przychodzi do niej jeden dworzanin, by spełniać swoje niecodzienne zachcianki.

Sytuacja się odmienia gdy w życiu kobiety i dziewczynki pojawia się Tristan Paladin. Historia jednak nie jest banalna jak kilka poprzednich z sagi. Dobrze przemyślana, ciekawa i ujmująca. Czytając ogarnia nas głębokie współczucie dla malej dziewczynki tak strasznie skrzywdzonej a także dla jej matki. Naprawdę historia mnie poruszyła, a to wciąż nie wszytko.

Wracamy także do historii Ulvhedina, który po wcześniejszych okrutnych czynach musi się ukrywać. Nikogo nie obchodzi ze się zmienił i ze ma pod opieką żonę i dziecko w świetle prawa musi ponieść zasłużoną karę. Swoją drogą jedyna rzecz, która trochę mnie irytuje, to że zmienił się za szybko. Spodziewałam się, ęe jeszcze będzie wracał do swojej natury i ciężko będzie sobie z nim poradzić, a tu taka cudowna przemiana w wielkodusznego człowieka i wspaniałego ojca. Trochę naciągane.
Za to poznajemy jego historie, która może trochę zaskoczyć i bardzo mi się podobała.

To jeszcze nie koniec. Pojawia się ostatni watek tajemniczej grupy zajmującej się czarna magia i planujących zamach na króla. Mroczne rytuały, śmiertelne ofiary, mroczna tajemnica, której próba ujawnienia grozi śmiercią. Tu znów mamy trzymająca w napięciu akcje.

Wszystkie te watki choć wydają się tak odbiegać od siebie, łącza się w piękna całość. Książkę połknęłam w jeden dzień i już odczuwam braki. Mam nadzieje ze kolejne części mnie nie zawiodą.
Podobało mi się tez wplecenie legendy o świętym Graalu i porównanie Tristiana do rycerza stad tytuł książki. Bardzo trafne i pięknie ujęte.

Piękne również nawiązania do wcześniejszych wydarzeń, o których się już niemal zapomniało. Saga staje się lepsza, choć już się bałam ze pójdzie w druga stronę. Zakończenie bardzo zaciekawia co tym razem czeka magiczny ród.

Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
Trochę spokojniejsza część, lecz równie wciągająca. W końcu dowiadujemy się jakie zadanie miał Ulvhedin. Tristan po nieszczęsnej przygodzie z Gurdun staje się samotnikiem. Jednak i jego dopada uczucie do księżnej. Pomaga on jej i jej córce w wielkim nieszczęściu.
Avatar użytkownika - Arvena
Arvena
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam, Sandemo Margit,
Książka, którą przeczytałam w jeden wieczór. Kolejna z całej serii, która zachęca do dalszego czytania.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Tristan Paladin, impotent po przebytej w młodości chorobie, bierze pod opiekę księżną Hildegardę, poniewieraną przez męża, chorą i nieszczęśliwą kobietę oraz jej córkę Marinę. Pokochał kobietę, która wkrótce umrze i próbuje uratować jej życie. 13-letnia księzniczka Marina została zhańbiona, rodzi córeczkę. Początkowo wszyscy wmawiają jej że jest to jej siostra, ale kiedy Tristan składa Hildegardzie obietnicę, że pojmie za żonę Marinę, dziewczyna domyśla się wszystkiego i wspólnie wychowują dziecko.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2010-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Dość ciekawa część.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2007-08-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Saga o Ludziach Lodu,
Po wydarzeniach poprzedniego tomu przychodzi nieco spokojniejszy od poprzedniego, ale to wcale nie oznacza, że gorszy... Tym razem głównym bohaterem jest Tristan Paladin... Jednak w tym tomie spotkamy wybranych Dominika i Villemo oraz nowego członka rodziny Ulvhedina... Tristan jako człowiek prawy próbuje pomóc samotnej kobiecie... Ta pomoc będzie miała kolosalny wpływ na jego dalsze życie... Na jego drodze pojawią się nieznane siły, z którymi on sam nie będzie w stanie sobie poradzić... Wówczas na arenę wchodzi potężny Ulvhedin i pomaga bliskiej mu osobie... Jeśli chcecie dowiedzieć się jak się zakończy ta batalia zapraszam do tego tomu... Gorąco go polecam... Po wydarzeniach poprzedniego tomu przychodzi nieco spokojniejszy od poprzedniego, ale to wcale nie oznacza, że gorszy... Tym razem głównym bohaterem jest Tristan Paladin... Jednak w tym tomie spotkamy wybranych Dominika i Villemo oraz nowego członka rodziny Ulvhedina... Tristan jako człowiek prawy próbuje pomóc samotnej kobiecie... Ta pomoc będzie miała kolosalny wpływ na jego dalsze życie... Na jego drodze pojawią się nieznane siły, z którymi on sam nie będzie w stanie sobie poradzić... Wówczas na arenę wchodzi potężny Ulvhedin i pomaga bliskiej mu osobie... Jeśli chcecie dowiedzieć się jak się zakończy ta batalia zapraszam do tego tomu... Gorąco go polecam...
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Cała saga trzyma w napięciu.Po skończeniu jednej części,natychmiast chce się czytać następną i następną...

Fantastyczna opowieść o jednym z Ludzi Lodu. O poświęceniu i miłości ale takiej czystej , pozbawionej egoizmu i takiej, gdzie stawia się tego drugiego ponad siebie. Piękna i przywracajaca wiarę w ludzi.

Avatar użytkownika - Alicja_S
Przeczytane:2017-03-09, Przeczytałam,
Cisza przed burzą
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Cisza przed burzą

Tajemnicze spotkanie Ludzi Lodu w Górze demonów uświadamia wszystkim, że walka z Tengelem Złym będzie trudniejsza i dużo bardziej niebezpieczna...

Skrzydła kruka
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Skrzydła kruka

W przepojonej smutkiem dolinie, daleko w Alpach Transylwańskich, u stóp przerażającej twierdzy leżało zapomniane miasteczko. Wielu zabłąkało się...