Opis ksiązki
Kup Teraz

Saga Sigrun

Ocena ( 19 osób )
4.9
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-05-19
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788375063516
Liczba stron: 406
Dodał/a książkę:danonk
Recenzja - Saga Sigrun
Saga Sigrun to pierwsza część cyklu Północna Droga. Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - zmysłowym i detalicznym. To hipnotyczna uczta czytelnicza. Olga Tokarczuk, autorka Domu dziennego, domu nocnego i Biegunów.
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Jest w książkach Elżbiety Cherezińskiej magia słowa, jest plastyczna narracja, która urzeka i przekonuje, jest umiejętność odmalowania prezentowanych wydarzeń ze smakiem i pasją – a to wszystko oznacza, że autorka proponuje historie niebanalne i atrakcyjne dla odbiorców. „Saga Sigrun” stanowi doskonały dowód na talent Cherezińskiej i jej wyczucie słowa, i pozwala w pełni delektować się rytmem pięknej prozy.

 

Fabuła nie należy do szczególnie skomplikowanych, zresztą nie o to w sadze przecież chodzi

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Postanowiłam sięgnąć po tę książkę, ponieważ wcześniej zapoznałam się z serialem "Wikingowie". I choć tutaj mamy innych bohaterów, cała "otoczka" pozostała. Mamy opisane tutaj obrzędy, zaznajomienie (w jakiejś części) z mitologią nordycką.
Książka może wydać się niektórym dość specyficzna ze względu na język, np. dość poetyckie opisanie scen łóżkowych, których nie brakuje.
Choć inni zarzucają, iż jest to harlequin, mnie lektura się podobała (a powieści erotycznych po prostu nie trawię!). Sigrun tak pokochała swego męża Regina (którego wybrał jej ukochany ojciec), że stanowili niemalże zespoloną całość. Nawet po śmierci.
Ach i rzuciły mi się w oczy błędy ortograficzne... Jeden powtórzony dwukrotnie.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Opowieść o życiu Wikingów nie z perspektywy walecznych wojów, ale odważnych kobiet, które pozostają w wioskach, wiernie czekając na małżonków powracających z wypraw.
Początkowo czułam się nieco znudzona taką narracją, ale wkrótce wciągnęła mnie całkowicie. Niezwykłe, jak wiele można pokazać w perspektywie osoby stojącej nieco z boku wydarzeń. Świetnie odmalowane postaci, zwyczaje i rytuały. Emocje są wyraźnie pokazane, ale przesadnie nie zalewają czytelnika. Książkę czyta się bardzo dobrze.
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,polskie czytanie,
Miłość Sigrun I Regina na tle wydarzeń Norwegii I-go wieku n.e. Pełna emocji i pasji opowieść o uczuciach, wojownikach, walkach, zwyczajach, religii. Dobrze się czyta o dawnych czasach kraju znanego mi z wypadu żeglarskiego i z kryminałów, połykanych z wypiekami na policzkach.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),Wyzwanie - z historią w tle,
Trochę jestem rozczarowana... Po "Koronie śniegu i krwi" oczekiwałam także w "Sadze Sigrun" większej ilości akcji. Aczkolwiek realia epoki i ludu wikingów oddane w łatwy do przyjęcia sposób. Ciekawa jestem jak wyglądało to od strony wojujących mężczyzn....a nie tylko "wiecznie czekających" kobiet.
Amarylliss plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,26 książek 2014,
Czuję się wyrwana ze swojego świata... z rzeczywistości i włożona do życia w grodzie Namsen. Bohaterowie tak mi bliscy. Pani Cherezińska już po raz drugi (Korona śniegu i krwi) ujęła mnie całkowicie swoją opowieścią i rozbroiła zupełnie.
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
"Saga Sigrun" - barwna, kojąca, uspokajająca, napisana rytmicznym językiem - jest lekturą przedziwną, przykuwającą na długie godziny, choć... niemal całkowicie pozbawioną, tradycyjnie rozumianej, akcji. Nie spodoba się komuś, kto lubi czytelniczo pędzić, ale wyciszy i ukołysze każdego, kto będzie miał ochotę spokojnie przyjrzeć się niezmiernie bogatemu światu przedstawionemu i eleganckiemu językowi.
Saga opowiada o codziennym życiu kobiet w grodach wikingów - ich pracy, planach, marzeniach i wiecznym oczekiwaniu na powroty wojów. Przedstawia też pierwsze reakcje ludów północy na rozprzestrzenianie się wiary chrześcijańskiej. Nie jest tak burzliwa i emocjonująca jak słynna "Korona śniegu i krwi", ale przepełniona magią, czarem dalekich, tajemniczych krain, a przede wszystkim... zmysłowością. Przyznam szczerze, że z tak pięknie i oryginalnie opisanymi aktami nie spotkałam się dotąd w żadnym innym dziele literackim. Ponadto przedstawia wartości odwieczne, pierwotne, archetypiczne. Przywraca wiarę w istnienie uniwersalnego, ponadczasowego porządku, ładu, harmonii, która wypływa z płciowości człowieka i związanych z nią ról.
To powieść-schronienie, odpoczynek od szaleństwa naszych czasów, polegającego na bezustannym łamaniu zasad, niszczeniu granic i likwidowaniu tabu.
Febra plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52książki/2014,
Od dawna zastanawiało mnie jak żyli wikingowie. Saga Sigrun to snująca się powoli intymna opowieść córki a następnie żony jarla - woja. Towarzyszymy jej od wczesnej młodości, poprzez dorastanie, moment w którym staje się kobietą, lata, gdy jako żona czeka na wojującego męża, cieszy się jego obecnością, prowadzi gospodarstwo, rodzi i wychowuje dzieci, jeździ do wróżbiarki, sama wróży wreszcie staje się wdową. W ten sposób odkrywamy inny świat, innych wierzeń i obyczajów a zarazem jesteśmy w świecie kobiety kochającej, tęskniącej, pełnej namiętności, ciepła, rozumiejącej świat mężczyzn i oddającej ich (choć niechętnie) wojnie
asagao plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
"Ja jestem Sigrun, wdowa po Reginie. Matka Bjorna i Gudrunn, córka Apalvaldra.
Jestem w jesieni życia. Opadły ze mnie liście. Kora nadkruszona. A jednak pień niezmurszały, wciąż trzymam się prosto. Może korzenie, którymi wrastałam w tę ziemię, bez pośpiechu, powoli, są aż tak rozległe, że wciąż mnie w niej trzymają, choć już nie ma po co. Soki krążą we mnie coraz wolniej i wolniej, i nie wiem, czy dostrzegę chwilę, gdy ustaną. Więc stoję. Czekam, aż mgły opadną."

Tak zaczyna się "Saga Sigrun", opowieść o wielkiej miłości, wielkich wyprawach i wielkiej tęsknocie. Główna bohaterka zabiera nas w podróż do czasów swojego dzieciństwa, pokazuje nam swoje dojrzewanie, prowadzi przez całe swoje dorosłe życie, dzieli się z nami swoimi obawami i nadziejami, opowiada o tęsknocie i bólu straty.
Książka jest napisana w sposób, który wywołuje we mnie wrażenie intymnej rozmowy z Sigrun. Wyobrażam sobie, że siedzę w wielkiej halli, czy może raczej w alkowie Sigrun i słucham opowieści płynących z jej ust. Chłonę każde jej słowo, bo choć była "tylko" kobietą, była też "aż" kobietą, która w tym męskim i pełnym wojen świecie znalazła swoje miejsce, odnalazła szczęście. Słucham Sigrun i jednocześnie jestem nią. Tak działa magia "Sagi Sigrun".
dredota plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Gdzieś kiedyś przeczytałam o tej książce. Zachwalano ją bardzo. Może w Bluszczu, który był patronatem "Północnej drogi"? I jak zwykle podeszłam do tej książki z rezerwą. Niekiedy bowiem okazuje się, że takie polecane książki są zachwalane na wyrost. I zdziwiłam się. Bo "Saga Sigrun" rzeczywiście zasługuje na wiele pochwał. Jest napisana pięknie. Język jest melodyjny, świeży, poetycki. W książce znajduje się wiele opisów (krajobrazów, miast, przedmiotów codziennego użytku) i przemyśleń, ale dzięki pięknej narracji nie jest to nużące. Główną osią fabuły jest życie i miłość Sigrun i jej męża jarla Regin'a. On jest wikingiem i jego życie to pasmo walk i okresów odpoczynku, a jej życie to pasmo czekania i radosnego, szybkiego życia przy boku męża pomiędzy jego wyprawami. Ze względu na taki, a nie inny główny wątek, w książce znajduje się dużo scen miłosnych. Każda z nich jest opisana inaczej, ale równie pięknie. Pomimo tego, że "Saga Gudrun" napisana jest z punktu widzenia kobiety i nie ma w niej bezpośrednio opisanych bitew, to i tak była bardzo interesująca. Polecam bardzo, nie tylko kobietom.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam ze szczerego serca wszystkie książki Elżbiety Cherezińskiej. Wciągają, uzależniają, a do tego są napisane niezwykle piękną polszczyzną. "Saga Sigrun" otwiera cykl "Północna Droga". Ale ostrzegam - ta saga uzależnia;-)!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2010-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ewaj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
villemo47 Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 ,Mam,
agulas_88 Linia koment
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawno, dawno temu,
Pegi Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
anoola Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2014-09-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-03-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
mirabell3012 Linia koment
Przeczytane:2013-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
goster Linia koment
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,IV kwartał 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów