Samo Sedno - Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki

Terapia poznawczo-behawioralna (ang. CBT) to jedna z najefektywniejszych i najpopularniejszych metod psychoterapii. Jej narzędzia pozwalają odzyskać równowagę psychiczną oraz znaleźć rozwiązanie własnych problemów.

Poradnik w przystępny sposób omawia skuteczne sposoby radzenia sobie z takimi trudnościami jak: lęk, zamartwianie się, depresja, złość, niepowodzenia, stres, niska samoocena oraz problemy w relacjach z innymi. Liczne przykłady, testy pozwolą określić swoje trudności, a konkretne ćwiczenia ułatwią samodzielną pracę nad trwałą zmianą własnych nawyków, postaw i zachowań, które zakłócają spokój wewnętrzny, a nawet codzienne funkcjonowanie. Dzięki sprawdzonym technikom opracowanym przez doświadczonego psychologa zrozumiesz, jak myślenie wpływa na emocje i działania, oraz nauczysz się pracować z własnymi przekonaniami. Dowiedz się, jak możesz sam sobie pomóc, i zacznij czerpać radość z życia już dziś!

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno?

- podpowiada, jak wykorzystać wiedzę psychologiczną do podniesienia jakości swojego życia

- zawiera praktyczne i konkretne rozwiązania, jak uwolnić się od negatywnego myślenia oraz osiągnąć wewnętrzną równowagę

- wyjaśnia, czym są myśli automatyczne, przekonania kluczowe i pośredniczące, zniekształcenia poznawcze, oraz podpowiada, jak nad nimi zapanować

- odpowiada na pytania dotyczące skuteczności psychoterapii i samopomocy

- przedstawia rzetelną wiedzę na temat terapii poznawczo-behawioralnej

Magdalena Staniek - psycholog, psychoterapeutka, członkini stowarzyszenia ,,Intro". Autorka książki Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą z serii Samo Sedno. Prowadzi psychoterapię w nurcie CBT, treningi umiejętności społecznych oraz warsztaty rozwijające kompetencje miękkie.

Informacje dodatkowe o Samo Sedno - Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki:

Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Samo Sedno - Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki

Samo Sedno - Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki - opinie o książce

Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2016, Mam,
Poradniki mają to do siebie, że ciężko jest je ocenić. Patrzymy pod kątem tego, czy nam pomogły, czy nasze życie się zmieniło na lepsze. Jednak to od nas zależy, co bierzemy z poradnika. "Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki." podzielony jest na dwie części. W pierwszej części dowiadujemy się czym jest terapia TPB, jak się ją stosuje, dla kogo jest. Innymi słowy jest to wprowadzenie do głównego temu, czyli zastosowania w praktyce terapii TPB. Właśnie o tym jest druga część. To jej praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach, czyli w leczeniu lęków, depresji, radzenia sobie ze złością, stresem, akceptowaniem siebie i innych. W drugiej części przy każdym rozdziale mamy pytania, na które odpowiadamy tak lub nie. One pomagają nam się dowiedzieć, czy dana sprawa nas dotyczy, np. czy mamy problem z lękami albo z depresją. Później dowiadujemy się niektórych faktów na temat danego problemu, zdobywamy wiedzę teoretyczną i poznajemy ćwiczenia, które możemy wykonać, by żyło nam się lepiej. Zatem ucząc się, walczymy z danym problemem. Oczywiście czasem sam poradnik nie wystarczy, czasem nasze lęki, stresy sięgają tak daleko, że nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Jednak warto spróbować powalczyć o siebie stosując się do rad książki. Jeśli się uda, to możemy poczuć, że odnieśliśmy sukces. Na pewno ten poradnik nie jest dla każdego. Nie sprawi, że nasze życie stanie się lepsze, piękniejsze, wspanialsze, że spełnimy wszystkie marzenia. Poradnik też raczej pomoże nam walczyć z naszymi słabościami. Da nam do ręki narzędzia, za pomocą których możemy wybudować lepszą przyszłość, lepszą wersję nas samych. Jednak by się udało coś z tych narzędzi stworzyć, to my sami musimy zacząć nad sobą pracować, nad swoimi słabościami. Praca ta lekka nie będzie, lecz satysfakcja może być ogromna. "Autoterapia" jest całkiem innym poradnikiem. Nie wmawia nam, że jesteśmy cudowni, że do wszystkiego się nadajemy i możemy spełnić swoje marzenia. Zresztą nie taka jej rola. Poradnik ten ma służyć osobom, które mają niewielkie problemy z lękiem, stresem, depresją. "Autoterapia" może być jedną z wielu metod, która pomoże nam uporać się z naszymi problemami. Lecz nie jest powiedziane, iż książka ma być tylko jedynym rozwiązaniem. Możemy korzystać z poradnika, a równocześnie szukać innych metod, form pomocy, które również nam posłużą. Poradnik ten polecam. Na pewno może pomóc. Zaszkodzić raczej nie zaszkodzi nikomu. Ale równocześnie metoda TPB nie jest dla każdego, o czym sama autorka pisze. Więc może zanim ktoś kupi ten poradnik, to lepiej by się sam dowiedział, czym jest ta metoda. Wtedy zaś może zadecydować, czy książka jest w stanie mu pomóc. Od siebie jeszcze dodam, iż metoda ta zakłada, że to od danego człowieka zależy postrzeganie siebie, i że można je zmienić. To nie jest wina społeczeństwa, że dana osoba uważa siebie za nieudacznika, tylko "wina" tej osoby, a raczej jej myśli. I właśnie terapia TPB pozwala odkryć myśli, które stoją za postrzeganiem swojej osoby, zmienić te myśli, a przez to zmienić siebie. Szczerze, jest to ciężka zabawa, ale warto spróbować, bo może ona zmienić postrzeganie siebie, może ona też zmienić życie danej osoby. Według mnie warto poznać siebie od trochę innej strony. I móc spróbować się zmienić za pomocą metody TPB.
"Wszyscy jesteśmy psychiczni, tylko nie wszyscy zdiagnozowani" - głosi jedno z żartobliwych haseł internetowych. Możemy się śmiać, ale lęki, problemy, stres i depresja to niestety nie tylko hasła ze słownika. Sami lub nasi najbliżsi często borykamy się z nimi na co dzień. Nie wystarczy powiedzieć wtedy "weź się w garść" - potrzeba fachowej pomocy. "Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdaleny Staniek to poradnik, który wspaniale przybliża założenia terapii poznawczo-behawioralnej, uważanej za jedną z najefektywniejszych metod z dziedziny psychoterapii. Poradnik został tak napisany, że nad problemem możemy spróbować pracować samodzielnie. Książka składa się z dwóch części - pierwsza to teoretyczne wprowadzenie w problematykę TPB, zakończoną testem na gotowość do zastosowania tego modelu terapii, a druga to praktyczne zastosowanie tej terapii. W poradniku znajdziemy konkretną i praktyczną pomoc w takich zagadnieniach jak: - pokonanie lęku i zamartwiania się, - depresja, - radzenie sobie ze złością i niepowodzeniami, - ograniczenie stresu w życiu (ten rozdział przeczytałam ze szczególną uwagą), - akceptowanie siebie i innych, - dobre komunikowanie się z ludźmi, - zachowania służące zdrowiu ( w którym autorka omawia m.in. bardzo interesujące techniki relaksacji). Poradnik został napisany w bardzo przystępny i interesujący sposób. Ogromną zaletą są przykłady z życia ilustrujące omawiany problem oraz praktyczne ćwiczenia do samodzielnego wykonania. Na końcu rozdziałów możemy dodatkowo znaleźć podsumowanie omawianego zagadnienia. Osobiście poradnik pomógł mi zrozumieć niektóre błędy w postrzeganiu siebie i świata, więc szczerze polecam tę pozycję innym do pracy nad sobą.
Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą
Magdalena Staniek0
Okładka ksiązki - Nieśmiałość. Zmień myślenie i odważ się być sobą

Nieśmiałość utrudnia ci kontakty towarzyskie? Zniechęca do podejmowania wyzwań zawodowych? Stoi na przeszkodzie w budowaniu związku? Wyjdź z kryjówki...

Pokonaj problemy i lęki. Terapia poznawczo-behawioralna w praktyce
Magdalena Staniek0
Okładka ksiązki - Pokonaj problemy i lęki. Terapia poznawczo-behawioralna w praktyce

Książka przedstawia rzetelną wiedzę o jednej z najskuteczniejszych metod rozwiązywania problemów - psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Pierwsza...