Samolubny gen (poprawione wydanie)

Stworzyły nas geny. To one są motorem ewolucji. Jesteśmy, podobnie jak rośliny i zwierzęta, maszynami przetrwania powołanymi do życia przez geny. Oto przeslanie, jakże okrutne!Samolubnego genu. Samolubny gen ukazał się po raz pierwszy w roku 1976 (wyd. pol. 1996, 2000) i od razu wywołał falę poruszenia wśród specjalistów-biologów i zwykłych czytelników. Zaproponowane w nim obrazowe przedstawienie życia ujmowanego z punktu widzenia ustaleń genetyki zbierało w jedną całość różne wątki myślenia o właściwościach doboru naturalnego, tworząc z nich zwartą pojęciową osnowę dla naszego rozumienia ewolucji oraz miało dalekosiężne implikacje. Intelektualnie rygorystyczna, a przecież napisana przystępnym językiem książka powszechnie uważana jest za arcydzieło pisarstwa naukowego, zaś wynikające z niej konkluzje pozostają dziś równie istotne, jak w dniu ukazania się pierwszego wydania. Niniejsza edycja, autorsko przejrzana, oparta na jubileuszowym wydaniu brytyjskim z okazji trzydziestolecia pierwszego wydania (2006), zawiera nowe Wprowadzenie autora. Richard Dawkins (ur. 1941) profesor w katedrze Public Understanding of Science na uniwersytecie oksfordzkim; zoolog, etolog, ewolucjonista. Członek wielu towarzystw naukowych, laureat wielu nagród i wyróżnień, doktor h. c. wielu uniwersytetów; popularyzator nauki. Oprócz Samolubnego genu czytelnikowi polskiemu znany jest z innych bestellerowych książek, w większości wydanych przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, takich jak: Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa (1998), Rozplatanie tęczy (2001), Fenotyp rozszerzony (2003). W innych wydawnictwach opublikował książki: Ślepy zegarmistrz (PiW, 1995), Rzeka genów (CiS, 1995), Bóg urojony (CiS, 2007).

Informacje dodatkowe o Samolubny gen (poprawione wydanie):

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Samolubny gen (poprawione wydanie)

Samolubny gen (poprawione wydanie) - opinie o książce

Avatar użytkownika - Hardy
Hardy
Przeczytane:2014-08-21, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, nauka,
Co jest ważniejsze w ewolucji życia - gen czy osobnik? Czy osobnik jest dla genu tylko "maszyną przetrwania", czy też gen jest częścią wyposażenia osobnika? Autor jednoznacznie wskazuje na gen. Genu "nie interesuje", co po rozmnożeniu stanie się z osobnikiem. Gen jest "zainteresowany" tylko przetrwaniem samego siebie w kolejnych pokoleniach osobników. Tylko w tym celu geny sterują rozwojem od zarodka do dojrzałego osobnika tak, aby mógł poprzez rozmnożenie się przekazać geny potomkowi. Gen jest nieśmiertelny (oprócz korzystnych mutacji, które przetrwają dzięki korzystnym zmianom w ciele osobnika), osobnik śmiertelny. Gen jest replikatorem, osobnik tylko nośnikiem. Gdyby było odwrotnie, to osobnik większość swojej energii przeznaczałby na przedłużenie życia, zamiast na rozrodczość. Dobór darwinowski nie oddziałuje bezpośrednio na geny. On działa poprzez skutki działania genów - geny i przypadkowe mutacje wpływają na budowę ciała osobnika, lepsze przystosowanie do przeżycia tak, aby mógł on przeżyć i przekazać dalej geny. Skutki działania genów nazywane jest fenotypem... Tę książkę trzeba przeczytać, aby zrozumieć nowoczesne spojrzenie biologię na ewolucję darwinowską - od przypadkowego połączenia się cząstek w brei pierwotnej materii, poprzez powstanie replikatorów (życia) aż do współczesnej mnogości żywych gatunków i doskonałości ciała osobników, specjalistycznie przystosowanych do przeżycia w swoim środowisku i rozmnożenia się. Tę książkę polecam każdemu, kto chce rozszerzyć swoje pojmowanie świata.
Avatar użytkownika - maja9
maja9