OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Samotny hulaka. Rzecz o protokulturze ery pop

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Łośgraf
Data wydania: 2012-07-01
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-62726-63-9
Liczba stron: 446
Dodał/a książkę:czytam
Książka jest analizą świata pop z perspektywy psychologii ewolucyjnej – nauki w Polsce niszowej, choć na Zachodzie znakomicie już ugruntowanej.

Autor stara się odkryć ponadczasowe prawidła rządzące atrakcyjnością rozrywki oraz odpowiedzieć na pytanie, czy rozrywka „dla wszystkich” w ogóle jest możliwa. Zaletą książki jest lekki język oraz troska o przejrzystość i jasność. Wywód ilustrują liczne odwołania do czołowych dzieł dzisiejszej popkultury: kinowych, telewizyjnych, ale także do świata internetu i reklamy oraz do współczesnych „świątyń konsumpcji” – hipermarketów.

[...] interesująca, [...] brawurowo napisana opowieść o wpływie mediów na kulturę. […] Kozłowski szuka źródeł szerzenia się popkultury w innych niż dotąd eksploatowane obszarach. Odnajduje je w chytrym, acz nie do końca – przynajmniej w swych początkach – wyrachowanym zwrocie właścicieli wielkich i mniejszych koncernów medialnych i twórców popkultury ku rudymentom ewolucyjnego wyposażenia Homo sapiens.s – emocjom i instynktom. Przede wszystkim prowokuje do dyskusji, zmieniając dotychczasowe tory interpretacji i refleksji.

Dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, prof. UŚ

[…] to świetna książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą każdego, kto chociaż trochę interesuje się drogami rozwoju współczesnej kultury. Mimo, że mówi o rzeczach poważnych, czyta się ją „lekko, łatwo i przyjemnie”. Znajdujemy w niej nowatorskie spojrzenie na popkulturę z perspektywy psychologii ewolucyjnej oraz teorii umysłu, która [...] wydobywa na jaw jej infantylizujący wpływ. Autor pokazuje nam, jak przekazy pop-kultury, odwołując się do elementarnych procesów myślowych i reakcji charakterystycznych dla dzieci, blokują rozwój intelektualny ludzi i cofają ich w rozwoju jako przedstawicieli gatunku Homo sapiens.

Prof. dr hab. Barbara Szacka , SWPS

Tomasz Kozłowski – socjolog, absolwent studiów doktoranckich na UMK w Toruniu. Obecnie adiunkt w KatedrzeSocjologii i Prodziekan Wydziału Humanistycznego ds. Socjologii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Interesuje się socjologią ewolucyjną, w szczególności rolą samoświadomości w życiu społecznym człowieka i innych naczelnych, a także socjoantropologią rozrywki i humoru oraz wybranymi zagadnieniami kultury popularnej, socjologii mediów i komunikacji społecznej. Prócz Hulaki, napisał także Kłamię, więc jestem, jest również współautorem Nagiej małpy przed telewizorem. Publicysta i popularyzator nauki. Publikował m.in. w „Charakterach”, „Odrze”, „Logo”, „Kawie”, „Dużym Formacie”. Prywatnie meloman, bibliofil, smakosz, wielbiciel Tatr i Kurta Vonneguta.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gadom plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Jedna z najciekawszych książek, jakie czytałem w tym roku. Polecam wszystkim fanom "radykalnego przebudzenia do rzeczywistości". MATRIX HAS YOU! ;-)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów