Sąsiedzi naziści

Reporter "New York Timesa" ujawnia: USA chroniły po wojnie tysiące nazistów

Jest rok 1945. Ostatnie tygodnie władzy Hitlera, III Rzesza leży u stóp wolnego świata, a naziści winni niewysłowionych zbrodni wkrótce staną przed sądem. Ich czas minął.

Tymczasem, gdy tysiące ludzi wciąż jeszcze cierpi pod nazistowskim jarzmem, przy kominku w eleganckim apartamencie w Szwajcarii zasiadają ze szklaneczkami szkockiej whisky w dłoniach generał Waffen-SS Karl Wolff i Allen Dulles, przyszły szef CIA...

Soobzokov - ,,führer północnego Kaukazu"; Strughold - ojciec medycyny kosmicznej, a wcześniej doktor-śmierć w Dachau; rakietowy geniusz von Braun odpowiedzialny za skonstruowanie pocisków V2; architekt Holocaustu Otto von Bolschwing, wreszcie Hermine Braunsteiner, brutalna strażniczka z Majdanka przedzierzgnięta w łagodną gospodynię domową z Queens  -- to zaledwie kilka przykładów. Tuż po wojnie Stany Zjednoczone zwerbowały tysiące nazistów, wśród których byli zarówno uczeni (później współtwórcy amerykańskiego programu kosmicznego), jak i całe zastępy szpiegów pracujących po obu stronach Atlantyku. Podczas zimnej wojny amerykański wywiad korzystał z usług wojennych zbrodniarzy i chronił ich, ukrywając przed światem ich makabryczną przeszłość.

Książka Erica Lichtblaua -- laureata Nagrody Pulitzera -- jest przełamującą milczenie i porywającą opowieścią o głęboko skrywanych kartach w historii Stanów Zjednoczonych. Kaci Hitlera prowadzący życie szanowanych obywateli w starciu z garstką prawników i dziennikarzy, którzy dzięki wieloletniej determinacji, nękani i inwigilowani przez FBI, przeważyli w walce o prawdę, doprowadzając przed oblicze sądu wielu najgorszych zbrodniarzy, także tych winnych śmierci tysięcy Polaków.

Niesamowite połączenie dramatu prawniczego i powieści szpiegowskiej. A wszystko wydarzyło się naprawdę.

Informacje dodatkowe o Sąsiedzi naziści:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-09-10
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Sąsiedzi naziści

Sąsiedzi naziści - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
O tym, że Ameryka schroniła pod swymi opiekuńczymi skrzydłami wielu nazistów i tym samym pozwoliła im nie ponieść odpowiedzialności za pokonane zbrodnie wiedziałam już dawno. Przerażają jednak fakty i liczby ukazane w tej książce. Pozostaje tylko pytanie w jaki sposób do tego doszło i dlaczego Amerykanie ich chronili?.