Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone.

Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra pod powierzchnią wody żyje od 350 tysięcy do 400 tysięcy gatunków grzybów, porostów, glonów i innych roślin. Ich sekrety są zadziwiające. Irys, na przykład, potrafi przestraszyć nawet... bizona. Zazdrosny koper włoski nie lubi sąsiedztwa innych gatunków - gdy tylko wyczuje intruza, wypuszcza substancje, które spowolnią jego rozwój. Kwiaty wydzwaniają godziny. Rośliny mówią, słuchają i wcale nie są unieruchomione w swoim podłożu. Porozumiewają się, wydając sygnały dźwiękowe pod ziemią, podobnie jak delfiny w morzu. Gdy do nich mówimy, rosną szybciej. I lubią dalekie podróże. Widliczka, zwana różą jerychońską, wprawiana w ruch podmuchem wiatru toczy się dziesiątki kilometrów, zanim zapuści korzenie.

Anne-France Dautheville, która zainteresowała się światem roślin, pielęgnując własny ogród, zebrała w tej książce ponad 200 faktów z życia flory. Zaskakujących, zabawnych, a czasem przyprawiających nawet o dreszcze. Kto by podejrzewał, że listki, płatki, nasiona i korzonki kryją aż tyle tajemnic?

Informacje dodatkowe o Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-03-16
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Les miscellanées des plantes
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Andrzej Stańczyk

Kup książkę Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy - opinie o książce

Spoglądając, najczęściej na rośliny nie myślimy, o tym na ogół skąd one pochodzą, jaka jest ich prawdziwa historia. Zdarza, się z czasem nie mamy tak naprawdę świadomości, że nieznane nam z usłyszanej nazwy bywają skuteczne, ale pewności nie ma na to tak stuprocentowej gwarancji. Nie posiadamy wiedzy i lepiej jest nie podejmować ryzyka, gdy czegoś nie jesteśmy pewni w tajemniczym świecie roślin, by je zasmakować i zastosować w praktyce, aby uleczyć sami w chorobie nie znając o nich właściwych prawd, które mogą okazać się pomocne w samodzielnym leczeniu. Warto je poznać z udziałem dobrej literatury.

Autorka książki pt. ''Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy'' Pani Anne-France Dautheville w niezwykły sposób potrafi opowiedzieć o świecie roślin, gdyż doświadczyła, go poznając z bliska i postanowiła podzielić się swoją wiedzą ze swoimi czytelnikami.

Na samym początku byłam zachwycona tym, że nieznany mi do tej pory świat z bliska roślin został, w tej oto książce został tak bardzo mocno ubarwiony tym, że mogłam zapoznać się z jego tajemniczymi historiami, które ujrzały dopiero teraz światło dzienne tak jak rośliny, o których słyszy się jedynie od osób trzecich.

Spodobały mi się wyjaśnione zagadnienia, pojęcia, gatunki, co nam dają rośliny, co kryje się pod nazwami roślin, historia o ananasie, gorczycy, pomarańczy, pokrzywa, gałązka lipy- zwycięstwo w biegu, roślinna technologia, drzewo i waga, odżywczy walc, jak wyprodukować sól w ogrodzie.

Zwróciłam szczególną uwagę w tej książce na formę zamieszczenia nadanych ciekawych nazw zagadnieniom. Dla mnie one stanowią wprowadzoną nowość, w której autorka wyjaśnia z udziałem przekazania swojego zebranego całościowego doświadczenia dziedzinowego o tematyce roślinnej z użyciem języka zrozumiałego, lecz nie zapomniała zastosować również właściwie dobranego w tekście humoru, ale ile prawdy jest, w nim należałoby się sprawdzić, aby się przekonać o tym, ile jest warte przytoczenie pochodzenia czegoś na własnej skórze.

Przykłady: Improwizacja, Moja babcia powiada, Czterech żebraków- jako deser owocowy, Babcia mojej babci mawiała.

Autorka zachęca do tego, aby zapoznać się z historią twórczości autorów, o których przytaczane przez nią ich interesujących nazwisk i imion są umieszczone w opisywanych przez nią zagadnieniach.

Książki tej nie czyta się szybko. Nie posiada rozdziałów. Na samym końcu zamieszczony jest indeks roślin. Wydana została w pięknej twardej zielonej oprawie.

Polecam przeczytać tę książkę młodym czytelnikom oraz miłośnikom lubiącym spędzać czas w świecie roślin.

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
"Sekrety roślin" - przyroda zdradza swoje tajemnice   "Sekrety roślin" Anne-France Dautheville to książka pełna niezwykłych historii ze świata flory.

Świat roślin jest tajemniczy, jest w nim tyle niesamowitych zjawisk i nieprawdopodobnych historii. Panuje w nim niewidoczna logika natury. Jednak nie można dać się zwieść urokowi roślin, bowiem w ich świecie panuje walka o przetrwanie. Sekrety roślin odsłania Anne-France Dautheville.

"Sekrety roślin" to książka opisująca tajemnice flory. Anne-France Dautheville dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami oraz niezwykłymi historiami. Wszystko to dopełniają zabawne anegdoty, mało znane fakty i praktyczne porady.

Jak pisze we wstępie Jean-Marie Pelt: Ta książka staje w obronie "inteligencji" przyrody, inteligencji przebiegłej i zagadkowej, którą posługują się rośliny, aby żyć i przetrwać, mocno przytwierdzone do ziemi lub innych roślin.

Skąd pomysł na taką książkę? Świat roślin mnie fascynuje. Odkryłam go, uprawiając ogródek. Uznałam, że za tymi kształtami, kolorami, zapachami kryje się z pewnością jakaś logika. (...) Krótko mówiąc, rośliny stawiają mi różne pytania, a ja szukam w nauce zrozumiałych odpowiedzi i przedstawiam je jak piękną opowieść, wciąż na nowo.
Jedną z ciekawszych historii jest ta o trawie pampasowej (Cortaderia). Jej nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa cortar, czyli "ścinać". Brzegi liści tej rośliny są pokryte ostrymi krzemowymi ząbkami. Gdy nieostrożnie przeciągniesz dłonią po jednym z tych długich i wąskich liści, ziszczą się słowa "Marsylianki" i twoja krew "napoi ziemię".

Rozbawiła mnie opowieść o ananasie. Wyobraźcie sobie, że król Ludwik XIV po spróbowaniu ananasa, tropikalnego owocu sprowadzonego do Francji przez żeglarzy, zakazał go podawać nie tylko w jego pałacu, lecz także na całym świecie. Dlaczego? Nikt nie wyjaśnił królewskiemu kucharzowi, że to się obiera i że skórki się nie je!

Książkę Anne-France Dautheville czyta się niczym powieść z dreszczykiem. Niektóre informacje są zabawne, inne budzą lekki niepokój. Okazuje się bowiem, że rośliny potrafią być niebezpieczne. Dlatego należy je dobrze poznać. Z książki można dowiedzieć się np., jakie są właściwości pokrzywy, dowiedzieć się czegoś więcej o pomarańczy oraz przekonać się, do czego zdolna jest gorczyca.

Walorem lektury są czarno-białe rysunki przedstawiające przedstawicieli flory. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku, a szczególnie miłośnikom przyrody. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Coraz częściej, na polskim rynku wydawniczym można wyszukać pozycje popularnonaukowe, dotyczące otaczającego nas świata zwierząt i roślin. Bardzo mnie to cieszy, szczególnie że sama zaczęłam się tym tematem bardziej interesować. Bo chociaż rozmawiam z roślinami w swoim domu, nadaje im imiona, wycieram listki z kurzu, jakoś do tej pory, nie bardzo wnikałam w ich personifikacje i magiczne moce. :). Najwyższy czas to zmienić. Czym charakteryzuje się publikacja "Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy"? To przede wszystkim pięknie wydana, opatrzona rycinami i wieloma krótkimi ciekawostkami na temat roślin niewielka książeczka. Nie znajdziemy w niej długich wywodów, raczej mini encyklopedyczne, krótkie, ale niezwykle ciekawe anegdoty, dotyczące świata flory. Wszystkie te informacje napisane są, w sposób niezobowiązujący, ciekawy, pełen dystansu i humoru i nawiązujący do zagadnień związanych nie tylko z przyrodą, ale też z historią, mitologią, literaturą, wierzeniami, obyczajami, oraz powiedzonkami. Moją największą sympatię zdobył cykl: Moja babcia powiada... zawierająca rady niczym ze starych magazynów dla pań, lub staro babcinych wierzeń... :) Jakie wiadomości znajdziemy w książce? Np co zrobić, gdy nasz pies spotka się ze skunksem, dlaczego Ludwik XIV zakazał wwożenia na swój dwór ananasów, czym posmarować poparzone przez pokrzywę miejsce, z czego zbudowana są konopie, czym inspirowana była pierwsza butelka coca-coli, według których roślin można ustawiać zegarek, i wiele innych wspaniałych ciekawostek. Anne - France Dautheville ma dar do wyszukiwania i dzielenia się z czytelnikami niesamowitymi wiadomościami. "Sekrety roślin", które przed nami odkrywa są na to najlepszych przykładem. Powyższa publikacja, dedykowana jest, nie tylko do wielbicieli przyrody, ale przede wszystkim tym, którzy chcieliby się o niej czegoś dowiedzieć, jednak odstraszają ich naukowe wywody, encyklopedie i podręczniki akademickie. Całość książki jest niejednorodna i nie trzeba czytać jej od deski do deski. Wręcz przeciwnie, jej układ, to że, wiadomości nie są jakoś specjalnie poukładane tematycznie, raczej skłania do otworzenia na jakiejkolwiek stronie i zapoznania się z losowo wybranymi punktami. "Sekrety roślin" to jedna z tych książek, które stanowią idealny pomysł na prezent. Jest niezwykle piękna, wartościowa, interesująca (myślę, że nawet tych, którzy nie interesują się przyrodą, może kilka informacji zaciekawić). Uważam też, że "Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy." to też wspaniała pozycja, którą powinni wskazywać nauczyciele przyrody swoim uczniom. To genialny sposób by zainteresować młodzież tą tematyką i ciekawy pomysł na rozważania. Lektura tej książki, sprawiła mi wiele radości, choć kończąc ją miałam poczucie, że jest za krótka, że jeszcze kilka stron, by jej nie zaszkodziło. :) Gorąco polecam, szczególnie do poczytania na łonie natury :) kochamciemojezycie.blogspot.com
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Anne-France Dautheville francuska dziennikarka i pisarka, była pierwszą kobietą na świecie, która przemierzyła ziemię na motocyklu. W ubiegłym roku okazała się ikoną fashion show w paryskim domu mody Chloé. Ale tym, co najbardziej interesuje Anne-France nie są rajdy motocyklowe, ani moda, lecz świat roślin. Latami zgłębiała ich tajemnice i publikowała o nich książki. A zaczęła, jak większość z nas, od uprawiania swojego przydomowego ogródka. Świat roślin jest najliczniejszym życiem na Ziemi. Na jej powierzchni do pół metra pod powierzchnią wody żyje ponad trzysta tysięcy gatunków grzybów, roślin, glonów i porostów. Najstarszym przedstawicielem jest sinica, która liczy sobie 3,2 miliarda lat. Ciekawe książki się pożera. Ale można też je skubać, jak to robią kury, które szukają ziarna to tu, to tam, a potem dalej, w chaotycznej, nieprzewidywalnej wędrówce. Podobnie czytelnik tej książki, który znajdzie tu zdumiewające informacje o roślinach, kierując się jedynie nastrojem i wyobraźnią. Rośliny. Kochamy je. Ich uroda cieszy nasze oczy, ich zapach nosy. Nie doceniamy ich, ale z powodzeniem żywimy się nimi. Jednak w zanadrzu rośliny mają więcej niż nam się wydaje. Są bardzo fascynujące i kryją mnóstwo tajemnic. Ta króciutka książka zawiera 200 zebranych przez Anne-France Dautheville ciekawostek i anegdot o roślinach. Mało kto wie, że kilka tygodni po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie zakwitł oleander. Fiołek bujnie rośnie na glebie bogatej w cynk. Korzenie znanej wszystkim gorczycy pochłaniają z ziemi toksyczne metale. A kojarzycie z westernów takie kule suchych i brzydkich roślin. Rośliny te to róże jerychońskie, które potrafią wędrować ,,pchane" przez wiatr przez wiele kilometrów, by w odpowiednim miejscu znów zapuścić korzenie i zakwitnąć. Zostało udowodnione, że rośliny lubią gdy się do nich mówi, wtedy rosną szybciej, a niektóre gatunki są prawdziwymi melomanami. Na liście ciekawych roślin znajduje się również rzeżucha, która potrafi wystrzelić swoje nasiona na odległość dwóch metrów, jednak rekord należy do łaskotnicy pękającej, która strzela nasionami nawet na sto metrów, a odgłos temu towarzyszący można pomylić ze strzałem z karabinu. Karol Linneusz, wielki szwedzki botanik, zauważył uporządkowany charakter kwiatów - otwierają się i zamykają zawsze o tej samej godzinie, każdy według swojego rytmu. (...) W czerwcu 2001 roku Jean-Paul Collaert w czasopiśmie ,,Jardins de France" opublikował zegar kwiatowy dla Francji. Sekrety roślin to nie jest poradnik, przewodnik czy leksykon. To książka o florze, dla każdego, bo może zachwycić nie tylko miłośników przyrody. Tu nie znajdziecie suchych faktów, tylko wiele przydatnych ciekawostek, o których nie nauczyliście się w szkole. Książka napisana bardzo lekko i z humorem, dzięki czemu czyta się przyjemnie i szybko. Ozdobiona rycinami zebranymi przez Coline de Graaff-Gadesaude [odpowiedzialnej za opracowanie graficzne], które dodatkowo są radością dla oczu. Publikacja wzbogacona o mądrości ludowe i legendy będzie stanowić nie lada kąsek dla osób, które na co dzień interesują się botaniką. Gorąco polecam. Wilgotny las tropikalny tętni życiem. Choć pokrywa zaledwie sześć procent powierzchni Ziemi, szacuje się, że żyje w nim od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu procent wszystkich gatunków zwierząt i roślin.
Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2017-03-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 80 książek 2017,

Światem roślin interesuję się od zawsze. W szkole średniej uczyłam się w zawodzie, który pozwalał mi na częsty kontakt z ozdobnymi kwiatami, krzewami i drzewami, a obecnie chętnie pomagam w ogrodach znajomych, sadząc i dbając o zielone istotki. Niczym odkrywczym nie będzie więc wiadomość, że bardzo lubię sięgać po literaturę poświęconą roślinom. Niestety, współcześnie rzadko wydaje się książki na ich temat. Nauki przyrodnicze zdają się chętniej skupiać na zwierzętach, co samo w sobie nie jest oczywiście niczym złym. Nie rozumiem tylko, dlaczego tak niewiele uwagi poświęca się grzybom, porostom i im podobnym - w końcu bez świata roślin nie byłoby na Ziemi życia.
Anne-France Dautheville w swojej książce prezentuje dokonania i wpływ na naszą egzystencję flory oraz mnóstwo fascynujących ciekawostek na temat wszystkiego, co zielone, nie tylko z perspektywy biologicznej. Nie brakuje tu historycznych i religijnych anegdotek na temat roślin (m.in. powód nienawiści Ludwika XIV do ananasów) oraz powiedzonek babci autorki, która wydaje się dość ekscentryczną - i niezwykle sympatyczną - postacią. Sama Anne-France jest osobą zaskakującą czytelnika na każdym kroku, a jej pasja i miłość do roślin nie tylko zaraża, ale wywołuje też na ustach poczciwy uśmiech. W swych wywodach przypomina troszkę ciotkę-plotkę, która prędko chce wypowiedzieć się na multum tematów i przeskakuje pomiędzy nimi, wpędzając w nasze rozumowanie małe zamieszanie.
Na pierwszy rzut oka Sekrety roślin to książka niewielka, posiadająca ponad sto stron i przypominająca nieco chaotyczny zielnik, w który wkradły się - poza ilustracjami roślin - sylwetki ludzi, zwierząt i fantastycznych istot, m.in. jednorożca. Przeglądając ją po raz pierwszy, jedynie po rysunkach, wpadłam w niemałą konsternację - Sekrety roślin wydały mi się książką szalonej wiedźmy! Również pomysłowość w nadawaniu tytułów króciutkim rozdzialikom, szczerze mnie zadziwiała - nie zabrakło w nich odniesień do polityki (np. lewicowa cebula), historii (np. entente cordiale) oraz wielu innych, różnorodnych dziedzin poznania. Chwilami swoiste poczucie humoru i nadmierna kreatywność autorki pozostawiały wiele do życzenia, aczkolwiek po kilkunastu stronach przestały mi one przeszkadzać. Fakty zawarte w Sekretach... są doprawdy interesujące i jest ich naprawdę dużo. Dzięki nim poznałam świat roślin od zupełnie innej strony, walecznej i magicznej. Sekrety roślin nie są książką dla każdego. Miłośnika wszelakiej roślinności bez wątpienia zachwyci rozmaitość faktów przedstawionych w tej pozycji, jednakże osoba podchodząca do tematu flory bardziej naukowo może być zawiedziona. Wiele tu opowiastek z życia codziennego i doświadczenia autorki, przyprawionych kuriozalnym humorem i czarno-białymi ilustracjami. Bohaterami książki nie tylko są rośliny, ale i zwierzęta, ludzie, istoty fantastyczne... Polecam tę książkę serdecznie, jest idealna na wiosnę - odpręża, intryguje i zachęca do spacerów na łonie natury.

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2017-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Anne-France Dautheville to francuska pisarka i dziennikarka zafascynowana światem roślin. Dzięki książce ,,Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy" wprowadza Czytelnika do świata natury i odkrywa przed nim liczne tajemnice, ciekawostki, anegdoty i historie związane z obserwacjami roślin. Świat roślin ciągle się zmienia. Jedne gatunki giną, inne są dopiero odkrywane. Autorka podaje przeróżne informacje, które często zadziwiają. Sosna Coultera rosnąca w Kalifornii może ważyć do trzech kilogramów, a kiedy spada z drzewa jest w stanie zabić człowieka, więc lepiej nie stać pod tym drzewem. Lotos potrafi sam wytworzyć ciepło, utleniając cukry i skrobię zgromadzoną w komórkach, dzięki temu temperatura pomiędzy jego płatkami wynosi 35 stopni Celsjusza. Anne-France Dautheville podaje także wiele ciekawych porad, które można wykorzystać na co dzień np.: jeśli chcemy wypędzić muchy z domu możemy rozłożyć w kilku miejscach gałązki rącznika pospolitego, gdyż muchy nie znoszą jego zapachu. Ślimaki zjadające rośliny można spryskać 2% roztworem kofeiny, by uciekły od tego zapachu. Tam gdzie pod powierzchnią ziemi znajduje się cynk, fiołki rosną bujnie i gęsto. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego niektóre rośliny jedzą muchy? Dlaczego prostytutki w starożytnym Rzymie rozgryzały nasiona orlika? Jakie rośliny potrafią ,,wyciągnąć" z wody szkodliwe cząsteczki? Jak wyprodukować sól w ogrodzie? I wiele innych informacji sięgnijcie po tę książkę. Dodam, że jest ona bardzo gustownie i starannie wydana, posiada rysunki na każdej stronie, a tekst jest rozmieszczony bardzo przejrzyście. Autorka ma lekki styl i w zabawny sposób odkrywa tajemnice roślin. Czyta się niezwykle przyjemnie, z zainteresowaniem i na pewno książka będzie gratką dla miłośników przyrody.
Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2017-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 16 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego Jedne bywają kapryśne, wymagające, zaborcze, okrutne, inne są przewidywalne, przyjazne i nie sprawiają otoczeniu kłopotów. Są i takie, które czują się dobrze tylko w jednym miejscu. Niczym samotnicy z wyboru nie lubią towarzystwa innych i nie tolerują obecności kogoś niechcianego. Może to wydać się nieprawdopodobne, ale mowa o roślinach. Ich sekrety zebrała w książce Anne-France Dautheville, francuska podróżniczka i miłośniczka wszystkiego, co zielone. Podczas pracy we własnym ogrodzie, zaczęła zauważać zależności między roślinami, ich upodobania związane z glebą, nasłonecznieniem, opadami i sąsiedztwem innych przedstawicieli flory. Efektem fascynacji i zgłębiania problemu jest ciekawie wydana, bogato ilustrowana książka „Sekrety roślin”, którą czyta się z zainteresowaniem i z emocjami, wciąż dziwiąc się, że drzewa, krzewy, kwiaty, ich korzenie, liście, nasiona mogą kryć tyle tajemnic. Autorka opisała florę różnych kontynentów. Obok roślin mało znanych umieściła popularne, często niedoceniane gatunki, które widujemy w parkach, ogrodach, na skwerach czy w lasach, nie zastanawiając się nawet, że mogą być źródłem produktów cennych dla naszych organizmów. Tak samo jednak mogą zaszkodzić, a nawet zabić, jeśli wykorzysta się je w nieodpowiedni sposób. Niektóre rośliny działają niemal magicznie na zwierzęta, lecząc je lub wprawiając w euforyczny stan. Inne żyją z wybranymi gatunkami fauny w symbiozie. Jeszcze inne najlepiej czują się we własnym towarzystwie i potrafią stawać się agresywne wobec niechcianych sąsiadów, na przykład wykorzystując inwazyjnie swoje korzenie, które rozrastają się i niczym śmiercionośne macki oplatają intruza pod ziemią. Wokół działania roślin narosło wiele legend. Autorka przytacza je, sięgając często do przykładów z historii, mitów, literackich i geograficznych anegdot, fragmentów książek, a nawet filozoficznych traktatów. Któż nie pamięta z baśni i innych utworów czarodziejskiego kwiatu paproci, skrytobójczego działania belladonny czy różnych zastosowań korzenia mandragory, którego kształt przypomina człowieczą postać? Te motywy i wiele innych przykładów składają się na fascynującą opowieść o świecie roślin, który rządzi się swoimi prawami, nieraz przypominającymi świat ludzi Książka Anne-France Dautheville na pewno jest gratką dla wszystkich miłośników roślin, ogrodników i tych, którzy lubią sobie „podłubać w ziemi”, choćby tylko w balkonowych skrzynkach czy doniczkach z kwiatami. Ciekawostki, porady, ryciny i rysunki mogą jednak zainteresować każdego, gdyż łączą opowieści o roślinach z kontekstami artystycznymi, społecznymi i historycznymi. I nieraz naprawdę zadziwiają! BEATA IGIELSKA
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
ROŚLINY JEJ ŻYCIA Jako pierwsza kobieta przemierzyła na motocyklu cały świat. Została też ikoną mody fashion show w paryskim domu mody Chloé. A jednak to rośliny i ich niezwykły świat stały się najważniejszą rzeczą w jej życiu. Anne-France Dautheville, bo o niej mowa, stworzyła wiele książek poświęconych florze, a jej najnowsza publikacja, która już 16 marca zagości na księgarskich półkach, po raz kolejny zabierze nas w świat szalonych roślinnych ciekawostek. Czy wiecie, że jedna z najsilniejszych trucizn na Ziemi znajduje się w pestkach jabłek? Albo że na podstawie cyklu konkretnych gatunków kwiatów można regulować zegarki? A może chcielibyście dowidzieć się, co wspólnego mają glony oraz samoloty? Albo czegoś więcej o płciowych życiu roślin? To wszystko jest tutaj. W tej niepozornej, ale jakże fascynującej książce, która przybliża nam ponad dwieście faktów i ciekawostek o roślinach. Czyżby to była kolejna lekcja biologii? Nic bardziej mylnego! „Sekrety roślin” to komedia, tragedia, dramat, horror i thriller w jednym. A na dodatek oparty na naukowych faktach! Jak książka poświęcona przyrodzie może łączyć w sobie tak wiele z gatunków literackiej fikcji wspomnianych powyżej? Może, jeśli autor nie zdecyduje się na akademickie snucie wykładu na dany temat, a wybierze tylko to, co najciekawsze, najbardziej porywające i jednocześnie zachęcające do samodzielnego zgłębienia poszczególnych kwestii. Takie podejście zawsze jednak wynika z jednej konkretnej rzeczy, a jest nią oczywiście pasja. Frazes? To prawda, ale większość nauczycieli, których spotykamy na swojej drodze potrafi tylko zrazić nas do przedmiotu, bo zamiast chcieć, muszą go wykładać. Pasją natomiast najczęściej zarażają nas Ci, którzy sami ją dzielą, nie koniecznie profesjonaliści; nawet jeśli opowiadają o rzeczach, które w ogóle nas nie interesują. Tak jest właśnie w przypadku niniejszej książki, która z pewnością stanie się niesamowitą lekturą także dla tych, niezainteresowanych naszymi zielonymi sąsiadami. Co trzeba zauważyć, Dautheville swoje najnowsze dzieło napisała tak ciekawie, że nawet kiedy podaje suche fakty o pochodzeniu znanych nam warzyw (nawet tak swojskiej zdawałoby się cebuli), chłoniemy je z zainteresowaniem. Wszystko bowiem przedstawia nam w sposób lekki, wręcz esencjonalny, a przede wszystkim łatwo przyswajalny. „Sekrety…” to taka roślinna odtrutka na akademicką nudę, pełna znakomitych ilustracji, humoru i nuty szaleństwa. Dlatego polecam je gorąco Waszej uwadze. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/14/sekrety-roslin-przyroda-uchyla-listka-tajemnicy-anne-france-dautheville/
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2017-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie
Anne-France Dautheville0
Okładka ksiązki - Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie

Zielone opowieści autorki bestsellerowych Sekretów roślin. Historia, botanika, językoznawstwo, entomologia, kultura, zoologia i religie odsłaniają tajemnice...