Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-04-27
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-400-6
Dodał/a książkę:PawelG
Omawiana w niniejszej pracy problematyka dotyczy ważnej sfery ludzkiego życia – seksu. Seks nie oznacza tylko reprodukcji i zaspokojenia popędu biologicznego. Związany jest integralnie z całą osobowością, wzbogaca rozwój człowieka, rozwija więzi międzyludzkie. Seks jest tym czymś, co każdy z nas ma, niezależnie od stopnia społecznej czy życiowej niesprawności. Wyniki badań umożliwiły głębsze poznanie seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Być może badania te przyczynią się do ukształtowania nowego spojrzenia na tę zaniedbywaną przez lata kwestię. -------------------------------------------------------------------------------- „Problem życia seksualnego nadal należy do rzadko obecnych w publikacjach naukowych, również rzadko podejmowany jest w badaniach. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, o części z nich pisze sam autor opracowania. W części teoretycznej recenzowanej pracy szeroko został opisany problem seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Autor oparł się na bogatym piśmiennictwie. Podkreślam również wartość części empirycznej pracy wynikającą z ogarnięcia literatury przedmiotu. Na wyróżnienie zasługuje także bardzo bogaty zestaw bibliograficzny. Autor podjął ważny społecznie problem w kontekście normalizacji warunków życia osób z niepełnosprawnością, jak również w kontekście integracyjnego bytowania. Praca ta to wartościowa pozycja”. Z recenzji wydawniczej prof. zw. dr. hab. Czesława Kosakowskiego
andr Linia koment