Opis ksiązki
Kup Teraz

Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2013-10-22
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 978-83-7705-454-3
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:izabela81
Recenzja - Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60
Książka ukazuje życie kulturalne i towarzyskie w Polsce lat 60. Od zwiastunów zmian w obyczajowości tamtego okresu, takich jak: Festiwal Młodzieży, polityka Gomułki i Cyrankiewica, list biskupów polskich do niemieckich, obchody 1000-lecia państwa, Klub Krzywego Koła, List 34 pisarzy, poprawa statusu materialnego Polaków, ułatwienia w kontaktach z zagranicą, zdjęcie „Dziadów”, poprzez spotkania towarzyskie związane z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi (wernisaże, bankiety po premierach teatralnych i filmowych, koncertach) po życie towarzyskie środowisk: plastyków, aktorów, filmowców, estradowców, naukowców, sportowców, dziennikarzy, studentów. Zwiedzimy kultowe miejsca, kabarety, kluby studenckie w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie i wielu innych miastach. Przeczytamy o festiwalach piosenki w Opolu, Sopocie, Świnoujściu, Szczecinie. Przyjrzymy się, jak wyglądało życie towarzyskie w ośrodkach wypoczynkowych i sanatoriach, takich jak: Ciechocinek, Zakopane, Kudowa Zdrój, Krynica Górska, Sopot, Dębki. Zajrzymy także za kulisy życia towarzyskiego w kręgach dyplomatycznych, na transatlantyku „Stefan Batory”, podczas Targów Poznańskich, przy okazji pobytu w Polsce światowych gwiazd. Epokę lat 60. wspominają między innymi: Maryla Rodowicz, Daniel Olbrychski, Jerzy Gruza, Zofia Czerwińska, Marek Piwowski, Michał Urbaniak, Janusz Głowacki, Krystyna Zachwatowicz, Urszula Sipińska, Zdzisława Sośnicka, Irena Szewińska. Wybór obejmujący około 200 fraszek, których autorami są wybitni polscy pisarze i poeci od renesansu do czasów współczesnych, między innymi Jan Kochanowski, Wacław Potocki, Stanisław Trembecki, Julian Tuwim, Magdalena Samozwaniec, Jan Izydor Sztaudynger, Stanisław Jerzy Lec. Zebrane utwory zostały podzielone na kilka grup tematycznych dotyczących związków między dwojgiem ludzi - miłosnych uniesień, zabiegów o względy ukochanej osoby, rozczarowań i zawodów, jakie niesie z sobą miłość. W znacznej ilości fraszek została pokazana miłość cielesna, związane z nią marzenia i kompleksy. Ich autorzy w żartobliwy sposób i z tzw. przymrużeniem oka dokonują trafnej oceny ludzkiej natury.
Recenzja
annia Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,

Przenosimy się 50 lat wstecz. Do tętniących nocami klubów czy na prywatne imprezy. Alkohol, jaki tylko udało się zdobyć, lał się strumieniami, doprowadzając do wielu zabawnych lub tragicznych sytuacji. Dla tych, którzy mają trochę więcej lat, książka ta będzie okazją do cofnięcia się do czasów młodości i spojrzeniem na znane gwiazdy z nieco innej strony, dla młodszych czytelników będzie to szansa na poznanie niesamowitego klimatu okresu PRL-u.

 

Znane nazwiska aktorów, pisarzy, reżyserów czy piosenkarzy, popularne wówczas miejsca wypełniają każdą stronę książki, napełniając ją pełnym energii i dynamiki życiem

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
morgit plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Nooo, kiedyś to się bawiono ;) Bardzo fajny portret imprezowej Polski i życia towarzyskiego lat 60.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annia Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów