Senność

Senność, nowa powieść Wojciecha Kuczoka to książka filmowa. Jej pierwszym szkicem był scenariusz pod tym samym tytułem, napisany na zamówienie reżyserki Magdaleny Piekorz. Adam jest młodym lekarzem naznaczonym piętnem tradycyjnego, prowincjonalnego wychowania. Rodzice lokują w nim wszystkie ambicje, jednak on, skrywający swój homoseksualizm i dręczony poczuciem winy, wie, że nigdy ich nie zadowoli. Robert to rozgoryczony autor jednej wybitnej książki. Pozostając pod dozorem żony i jej koszmarnej rodziny, od lat nie napisał ani słowa. Jego pracownia coraz bardziej staje się dla niego więzieniem. Róża była niegdyś wspaniałą i sławną aktorką teatralną, ale odkąd została żoną despotycznego karierowicza ? ?Pana męża?, cierpi na narkolepsję i całe dnie spędza w domowej samotni. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi bohaterów Senności, udręczonych własna niemocą, przecinają się. Czy te spotkania zmienią coś w ich życiu? Czy uda im się przebudzić z długiego snu? Przejmująca i brawurowo napisana powieść.Wojciech Kuczok obdarzony jest słuchem absolutnym do polszczyzny. Jego niezwykła inwencja językowa ma soczystość śląskiej gwary i swing wielkiej polskiej literatury. Czytanie Senności niesie radość obcowania ze słowem pisanym.Kazimierz Kutz

Informacje dodatkowe o Senność:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d

Kup książkę Senność

Senność - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarnyrobert
czarnyrobert
Przeczytane:2023-01-17, Ocena: 3, Przeczytałem,

Senność jest powieścią obyczajowo-turpistyczną – liczne fragmenty dostarczają doznań niczym spacer boso po chlewiarni. (Tematyka patologii, degeneracji, umierania, przemocy, beznadziejności, sytuacji bez wyjścia... )

Kurczok ukazuje w sposób szyderczo-komiczny epidemię współczesności:

- dysfunkcyjne relacje rodzinne
- miałkość ludzkiej egzystencji bez wyższych celów
- trwonienie życia w pogoni za kasą, sławą, seksem

Epidemia ta pożera całe spektrum społeczne od elit, po patologiczne niziny. Od cynicznego małżeństwa aktorki z bankierem, po brudny seks na melinie za flaszkę wódki.

FABUŁA  (spoilery):

W Senności przeplatają się trzy główne historie:

- ex-pisarza Roberta, którego nie-życie w domu teściów zostaje nagle skrócone rakiem
- pięknej Róży i jej makiawelistycznego męża bankstera, ruchacza innych pipek
- geja Adama i jego miłości do młodocianego patusa-oportunisty

Historie te łączy dramat niemiłości w dysfunkcyjnych relacjach: inercji wypalonego małżeństwa, związku cynicznie zawartego dla osiągnięcia innych korzyści, tragizmu miłości nieodwzajemnionej, obsesja kontroli, lawirowanie, kłamstwa, zdrady, czyli melanż antytez tego co powinniśmy mieć w dobrym związku.

Antybohaterowie, pokiereszowani inercją złego życia, poddają się, są unoszeni z nurtem życia, zamiast stać się jego aktywnymi uczestnikami. Ich chybione wybory zamiast zapewnić im wymarzoną przyszłość, prowadzą siłą rozpędu na mielizny marazmu i rozpadu. Dopiero bunt przeciwko poddawaniu się staremu schematowi daje im szansę na zmianę ku lepszemu: wyjście z patologii, z toksycznej relacji i odnalezienie prawdziwej miłości.

W wątku o Adamie dominuje sceneria śląskich obskurnych kamienic obszczanych przez psy i pijaków. Siedlisko patusów, alkusów, od drobnych złodziejaszków po psychopatycznych zwyrodnialców-kiboli. Tu wynajmuje nędzną garsonierę Adam – zagubiony wiejski chłopczyk, obecnie młody lekarz stażysta, ukrywający się gej, wiecznie zaabsorbowany wyidealizowanymi rojeniami o romansie z chłopcem. Lekarz Adam, nawet podając Robertowi diagnozę terminalnego raka, robi to jakby mimochodem, od niechcenia, z głową zajętą fantazjowaniem o swym młodocianym kochanku pięknisiu.
Piękniś – młody patus, żyjący w kamienicznej norze z matką-menelką, oddającą się starym pijakom za flaszkę wódki. Drobny pasożyt żyjący z wyrywania torebek na dworcu PKP i marzący o bogatym życiu ganstera. Początkowo oportunistycznie pozwala Adamowi obciągać sobie i go okrada z oszczędności, ale ostatecznie sam zagustuje w gejowskich uciechach i porzuci swą złodziejską profesję dla życia w roli utrzymanka doktorka.

W wątku o Robercie mamy obraz nudy i banału klasy średnio-elitarnej, żyjącej swoimi błahymi problemami. Ex-pisarz Robert, obecnie bez weny, trwoni czas na ciepłej posadce w suterynie sądowego archiwum, gdzie przez okienko na poziomie bruku podgląda nogi przechodniów w nadziei, że czasem ujrzy pod spódniczką jakąś szparkę bez majtek. Nie lubi powrotów do domu, wiec relaksuje się stojąc w ulicznych korkach dających mu odrobinę wolności. Mieszka z żoną w domu teścia lewicowego polityka żądnego sławy i teściowej wsłuchanej w radyjo-maryjo. Z małżeństwa już dawno uleciał gaz, a wraz z nim kreatywność Roberta. Żona pozbawiona pożytecznego zajęcia, stała się upierdliwą, męczącą pedantką z ADHD, stanami lękowymi, słowotokiem, alergią na kurz, męża i samą siebie. Robert lawiruje by unikać jej i zadań jakie mu wymyśla. Żyjąc w tym środowisku Robert powoli umiera, zarówno metaforycznie, jak w rzeczywistości na terminalnego raka. Wielostronicowe rozmyślania Roberta o nieuchronnym końcu, opisy lęku przed bólem, wizualizacje śmierci, wizyta na cmentarzu i wspomnienia pogrzebów bliskich, wywołują doznania jeszcze bardziej bolesne i ponure niż pierwsza historia gejowskiej relacji w patologicznym środowisku.

W najlżejszym wątku o Róży otrzymujemy oklepaną lekcję, że pieniądze szczęścia nie dają. Róża jest najpiękniejszą twarzą w mieście, aktorką, modelką z billboardów. Wysublimowana inteligentka pełna paradoksów, stroniąca od nizin społecznych, ugrzęzła w nieszczęśliwym małżeństwie z korposzczurem - bankierem bez skrupułów. Cyniczny związek zawarty z jego inicjatywy i kalkulacji, miał zapewnić jemu prestiż, a jej bezpieczeństwo finansowe. Róża żyje dostatnio, ale więdnie w tej pustej relacji bez miłości i szacunku, bezpardonowo zdradzana przez męża bankstera, wielbiciela kokainy i płatnych szparek.

STYL :

Powieść powstała jako adaptacja scenariusza filmowego, więc brzmi specyficznie, bardziej jak scenariusz filmowy, niż górnolotne dzieło literackie. Narracja-relacja jest prosta, szydercza, nieraz grubiańska – jakby spisana przez średnio-lotnego psychola. Znacie ten typ: cham z drwiącym uśmieszkiem, nie znający świętości, litości i współczucia, gotów dosadnie wykpić każdego, wszystko, łącznie z niemocą agonii konania na raka w kwiecie wieku.

PODSUMOWANIE :

Reasumując, pozycja ciekawa, aczkolwiek fragmentami męcząca. Wiele scen wywoływało we mnie feerię negatywnych emocji, głównie uczucie żołądka podchodzącego pod gardło. Nużyły tasiemcowe opisy sytuacji nieistotnych. Parę razy zaśmiałem się, czasem całkiem głośno. Końcówka powieści jest najprzyjemniejsza i lekko się czyta. Daje poczucie nadziei na lepsze. Po dobrnięciu do końca powieści zaznałem ulgi, a serce pokrzepiła refleksja, że w moim życiu wprawdzie też nie było słodko, jednak nie zaznałem aż tyle sennego gnoju, co Kurczok zaserwował tym biednym bohaterom swojego dzieła.

Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Forma książkowa wpadła w moje ręce przypadkiem, choć twórczość duetu, Kuczok-Piekorz znana mi była sporo wcześniej, i bardzo sobie ją cenię, tak samo jak najnowszy film reżyserki, udało mi się być na pokazie filmowym gdzie była również ona. Książka robi wrażenie mimo irytujących, czasem rozwlekłych fragmentów analiz wewnętrznych postaci. z drugiej strony te opisy, są wartością dodaną nie jest to 6 na sto procent ale dla mnie jest rewelacyjna. choć nie jest lekturą dla każdego, styl językowy autora, jest raczej niepowtarzalny i ciekawy. A tematyka, niby oderwana od rzeczywistości nieco sztuczna, a jednak prawdziwa. książka jest napisana na podstawie scenariusza, który ze swojej głowy wypuścił Kuczok. Ale różni się nieco scenami, i dialogami choć rzeczywiście jedno odpowiada drugiemu. Obraz wzruszył mnie bardziej, (piszę te słowa po ponownym obejrzeniu filmu Piekorz), ale słowa wzbudziły więcej emocji w synapsach.
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Przeczytałam, ale jej nie polecam.
Avatar użytkownika - Verri
Verri
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
Interesująca, budząca przemyślenia książka, ciekawy styl językowy autora
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Bardzo przyjemna książka. Opowiada historie trzech zupełnie różnych bohaterów, których łączy tylko bezczynna egzystencja. Dążą oni do odzyskania sensu życia i jednocześnie borykają się z bezsennością. Książkę na prawdę lekko się czyta. Można się przy niej uśmiać do łez.
Avatar użytkownika - hania22
hania22
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bardzo dobra książka, po przeczytaniu której pozostają refleksje mogące pomóc "obudzić się" do lepszego życia. Dostępna także w formie audiobooka i adaptacji filmowej.
Avatar użytkownika - Tosia1996
Tosia1996
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Całkiem interesująca książka. Historia trójki głównych bohaterów - Róży, Adama oraz Roberta, którzy jakby nie patrzeć borykają się z problemem senności w sensie dosłownym lub przenośnym. Każda historia toczy się w swoim środowisku, dopiero na samym końcu bohaterowie poznają się. W ,,Senności" poruszony został problem prawdziwej miłości, zdrady małżeńskiej, związków homoseksualnych.
Avatar użytkownika - popo2011
popo2011
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Trzy historie, z czego najbardziej chwyta historia pary homoseksualistów. Mnie. Niezwykły sposób obrazowania językiem. Dlatego ( może ze względu na obsadę) nie mam ochoty oglądać filmu.
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Zachęcona całkiem dobrym filmem skusiłam się na książkę. Trzy historie, które zazębiają się ze sobą spotkaniami bohaterów w najważniejszych momentach ich życia. Zdradzana i oszukiwana żona, pisarz z twórczą niemocą i tragiczną diagnozą oraz młody lekarz zakochany w podwórkowym łobuzie. Zdawałoby się, że będzie wciągać, ale lekko nuży i nie rekompensuje tego dość specyficzny styl autora, który po pewnym czasie staje się męczący
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ciekawa lektura znakomicie napisana. Intryga wciąga a dotyczy trzech bohaterów. Podobał mi się też film zrealizowany na jej podstawie. Polecam !
Avatar użytkownika - ARTa
ARTa
Ocena: 3, Czytam,
Szczerze powiedziawszy- nuda.

Trzy osoby, trzy splatające się historie. Przygnębiające, czasem z brutalnymi wątkami. Życiowe dylematy. Problem uczciwości względem siebie samych i innych ludzi. Ucieczka od życia, od trudnych relacji, własnej bezsilności. Sam Autor tak pisze o tej powieści: "trzy warianty tej samej życiowej przypadłości (...) opowieść o emocjonalnym letargu..."

Avatar użytkownika - Regalia
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Gnój
Wojciech Kuczok0
Okładka ksiązki - Gnój

Gnój to przejmująca "antybiograficzna” opowieść o rodzinnej przemocy, historia traumatycznego dzieciństwa, a także historia pewnej rodziny i pewnego...

To piekielne kino
Wojciech Kuczok0
Okładka ksiązki - To piekielne kino

„Można mieć nadzieję, że podobnie jak w muzyce, definitywnie wyodrębni się kino popularne i kino poważne, klasyczne – ograniczone jedynie wewnętrzną...