Opis ksiązki
Okładka - Sensacje z dawnych lat
Kup Teraz

Sensacje z dawnych lat

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2009-04-28
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788324400881
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Sensacje z dawnych lat

Najnowsze, uzupełnione wydanie bestsellera sprzed lat. Książka Romana Kalety to niezwykły w swym charakterze zbiór zagadek oraz ciekawostek historycznych i obyczajowych, wydobytych z wiekowych kodeksów rękopiśmiennych, czasopism i kalendarzy. Podane na kształt silva rerum, w sposób właściwy swemu gatunkowi pozbawione tematycznego i chronologicznego ładu, kreślą obraz rzeczywistości od schyłku XVI wieku po pierwsze lata wieku XX. Tytułowe "sensacje” życia codziennego, niejako podpatrzone ukradkiem, ukazują świat tamtych lat w nieznanym dotąd wymiarze. To świat ludzi z całym bogactwem ich uczuć, myśli, lęków i fascynacji.

Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Na pierwszy rzut oka „Sensacje z dawnych lat” mogą przerazić potencjalnych czytelników swoją objętością – to monumentalne dzieło liczy prawie dziewięćset stron. Iskry proponują odbiorcom kolejne wznowienie tomu Romana Kalety, tym samym dostarczając im mnóstwo ciekawostek, anegdot i dowcipów sprzed wieków. „Sensacje z dawnych lat” zrodziły się z fascynacji marginalnymi informacjami historycznymi oraz literackimi: to próba ocalenia kuriozów i śmiesznostek – nic więc dziwnego, że ciężka książka imponuje lekkością treści

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-06, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

To już czwarte wydanie tej obszernej publikacji. Poszerzone o wiele nowych historii. Wydane w 20 rocznicę śmierci autora. Tym razem doboru dodatkowych niewykorzystanych dotąd zapisków dokonała wdowa po zmarłym - Lena Kaletowa. "Sensacje z dawnych lat" to pozycja niezwykła nie tylko pod względem zawartości, ale już sam proces jej powstawania można nazwać niecodziennym. Otóż poczynając od lat 50. zeszłego wieku Roman Kaleta wraz z prof. Łanowskim, prof. Zubikiem, prof. Sinko w każdej wolnej chwili zasiadali przy stoliku w stołówce Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej we Wrocławiu i umilali sobie i innym czas opowiadaniem anegdot, dowcipów i wierszyków.


Wiele z tych opowieści opuściło mury stołówki i rozniosło się po mieście bawiąc tłumy Wrocławian. Roman Kaleta z racji, że był historykiem z wykształcenia przodował w opowieściach o "grzeszkach" znanych osobistościach z czasów magnaterii. Historie te tak się spodobały naczelnemu "Słowa Polskiego", że namówił Kaletę do stworzenia cyklu pod tytułem "Sensacje z dawnych lat", który ukazywał się w gazecie regularnie w odstępie 2 tygodni przez 5 lat. Niektóre teksty współtworzyli nawet czytelnicy. Kaleta zbierał wszystkie te historie do teczki i nigdy się z nimi nie rozstawał. Przynosił je na każde spotkanie przy stoliku w stołówce, aby pośmiać się wraz z przyjaciółmi. I wreszcie nadszedł dzień, w którym zbierane przez wiele lat opowieści zostały wydane w formie książki. Był rok 1974. Publikacja znalazła uznanie w oczach Jarosława Iwaszkiewicza, a prof. Julian Krzyżanowski dostarczył dodatkowych materiałów do kolejnego wydania. Zbieraniu nie było końca. Edycja druga z 1980 roku szybko okazała się niepełna i wydano kolejną już w 6 lat później. Niestety do 4 publikacji Roman Kaleta nie dożył.


Szkoda, że w trakcie lekcji historii w szkołach do których uczęszczałam nauczyciele nie ubarwiali suchych faktów właśnie takimi anegdotami. O ileż ciekawiej byłoby słuchać i łatwiej zapamiętać tych wszystkich bohaterów. Nie ma co ukrywać - nie byli oni bez skazy. Nie ma przecież ludzi pozbawionych wad. Jednak z tego co pamiętam o tych, którzy zasłynęli odwagą lub talentem nie często mówiło się w szkole negatywnie. Nieraz wręcz pomijano niewygodne fakty lub wspominano pokrótce tylko o ich chwalebnych dokonaniach. A dzięki tej lekturze po tak wielu latach dowiedziałam się niezmiernie ciekawych anegdot o Mickiewiczu, Sienkiewiczu, Kościuszce, Potockim, Krasickim, Naruszewiczu, Auguście III, Kochanowskim, Fredrze, Krasiński, Sobieskim, Radziwille, Chopinie, Koperniku. Poszerzyłam także swą wiedzę na temat przesądów, wierzeń dawnych epok. Ponadto bardzo ucieszył mnie fakt, że wiele historii związanych jest z moim rodzinnym miastem - Wrocławiem. Wydawało mi się, że już wiele wiem na temat stolicy Dolnego Śląska. Jednak ta publikacja uzmysłowiła mi w jak dużej byłam niewiedzy.


Czytałam, czytałam i czytałam. Zagłębiałam się w niej i odkładałam na później. Ten zbiór jest tak niezwykły, że nie chciałam zbyt szybko zakończyć jego lektury. Pragnęłam go zgłębiać po trochu, upajać się każdym, kolejnym słowem. Muszę przyznać, że wielość informacji zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Każda z tych historii może być poznawana oddzielnie, ale wszystkie tworzą spójną całość. Zbiór robi wrażenie nieuporządkowanego, jednak Roman Kaleta wzorował się na silva rerum (lesie różności). I właśnie takim zlepkiem historii są "Sensacje z dawnych lat". Lekturę umilają kolorowe reprodukcje portretów wspomnianych osób (np. Zagłoby z Bohunem) czy ważnych wydarzeń (pierwszy start balonu w 1783 roku). A na końcu znalazłam kilka słów komentarza Janusza Tazbira, który radzi podejść do lektury tej pozycji z "przymrużeniem oka". Przecież to sensacje. I ja wzięłam sobie jego radę do serca.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów