Opis ksiązki
Kup Teraz

Shantaram

Ocena ( 17 osób )
5.1
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-65282-31-6
Liczba stron: 800
Dodał/a książkę:goosik007
Recenzja - Shantaram

Majstersztyk powieści awanturniczej - inteligentny, sensacyjny, romantyczny, filozoficzny, zabawny, trzymający w napięciu. Trudno uwierzyć, że to zdarzyło się naprawdę! Był najbardziej poszukiwanym zbiegiem Australii. A teraz napisał powieść o swoim życiu. Shantaram to "boży pokój". To imię zagubionego człowieka cywilizacji zachodniej, który odnalazł prawdę o sobie w krajach Wschodu.

Lim, uzależniony od heroiny Australijczyk, ucieka ze znakomicie strzeżonego więzienia i wyjeżdża do Indii, gdzie może zniknąć w slumsach Bombaju. Wstępuje do mafii, której przywódca Khader Khan staje się jego mentorem i opiekunem. Poznaje również piękną i niebezpieczną Karlę, dręczoną przez mroczne sekrety przeszłości. Nielegalne interesy, fałszerstwa, przemyt i handel bronią prowadzą go do Afganistanu, gdzie razem z mafijnym bossem walczy przeciw Rosjanom.

Płonące slumsy i ekskluzywne hotele, romantyczna miłość i więzienne tortury, gangsterskie porachunki i bollywoodzkie filmy, duchowi przywódcy i brutalni guerillas, a przede wszystkim namiętna miłość do Indii - to życie człowieka, który właśnie tutaj odnalazł swoje przeznaczenie.

Gregory David Roberts - jego biografia mogłaby się stać inspiracją dla niejednego twórcy. Utalentowany pisarz, uzależniony od heroiny, popełnił serię napadów rabunkowych z imitacją pistoletu w dłoni. Skazany na 19 lat więzieni zdecydował się na ucieczkę, która poprowadziła go przez Azję, Afrykę i Europę. Był fałszerzem, przemytnikiem, handlarzem bronią i najemnikiem na usługach mafii. Po odsiedzeniu reszty wyroku, opublikował powieść Shantraram, która przyniosła mu światowy rozgłos.

Recenzja
olga_majerska Linia koment
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

 

Miłość od pierwszego wejrzenia to piękne i, wydawałoby się, mityczne uczucie, o którym wszyscy słyszeli, ale nikt go nie zaznał. Mnie, tak samo jak głównemu bohaterowi powieści Shantaram, udało się tego doświadczyć – dokładnie w momencie, w którym przeczytałam pierwsze zdanie tej ogromnej, epickiej historii.

 

Dużo czasu minęło i wiele się na świecie zmieniło, zanim nauczyłem się tego, co wiem o miłości, przeznaczeniu i ludzkich decyzjach, ale w gruncie rzeczy wszystko to dotarło do mnie w jednej chwili, kiedy zostałem przykuty do muru i zaczęły się tortury
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Najpierw zakochasz się w nasyconym aromatami, kolorami i wolnością Bombaju. Potem będziesz trzymać kciuki za szpital w slumsach i spać razem z przemykającymi po ulicach szczurami. Potem obgryziesz paznokcie z nerwów na wojnie. Książka przesycona zwrotami akcji, uczuciami i filozoficznymi przemyśleniami. Wciąga i nie wypuszcza ze swoich objęć. Polecam!
malutkaska plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2016,Posiadam,Przeczytane,
Ta książka niemal od momentu swojej premiery bije rekordy popularności na całym świecie. W lutym tego roku ponownie pojawiła się na polskim rynku wydawniczym i w stosunkowo krótkim czasie stała się numerem jeden w wielu sieciowych księgarniach. Na czym polega fenomen "Shantaram"? Co takiego Gregory David Roberts zamieścił na ośmiuset stronach swojej debiutanckiej powieści i wreszcie, dlaczego powieść tę nazywa się "czytelniczym Świętym Graalem"? Jeśli macie ochotę poznać odpowiedzi na te nurtujące Was pytania, zapraszam do lektury mojej przygody z Bombajem opisanym na kartach "Shantaram".

Zanim jednak opowiem Wam, o cieniach i blaskach letnich wieczorów spędzonych w towarzystwie "Shantaram", zatrzymam się chwilę na sylwetce samego autora. Nieznany dotąd szerszemu gronu czytelników Gregory David Roberts to klasyczny przykład człowieka z przeszłością: skazany za napady z bronią w ręku, po swojej ucieczce z australijskiego więzienia postanawia schronić się w Bombaju. Brzmi jak fabuła amerykańskiego filmu? Nie tym razem. To prawdziwa historia, a jej kolejne etapy stały się kanwą, na której powstała "Shantaram" - powieść zagadka, która w jakiś niewyjaśniony sposób podbiła serca wielu znanych gwiazd show biznesu.

Kluczem, który otwiera nam powieściowy świat jest wspominany już Bombaj, miasto wielu kultur, wielu narodowości i wielu religii, jedno z najbogatszych i najbardziej niebezpiecznych miejsc na ziemi. To tam nasz bohater, nazywany przez miejscowych Linbabą lub Shantaram ("Boży Pokój") próbuje zacząć "nowe życie". Kolejny etap jego egzystencji, z dala od więziennych murów, nie jest jednak drogą prawa i honoru, a raczej wierną kontynuacją dawnych przyzwyczajeń. Pomijając jednak kwestie zarobkowe, które i w Bombaju czynią z naszego Linbaby przestępcę, trzeba przyznać, że barwna i wielowymiarowa opowieść o Indiach zawarta na kartach "Shantaram" jest jedyna w swoim rodzaju, a prawd zamieszczonych pośród dziesiątek tysięcy zdań tej książki nie znajdziecie w żadnej innej powieści.

Wśród wielu wątków, które składają się na opowieść Linbaby, znajdziemy historię szczerej przyjaźni Prabakera z Linbabą, trudną relację miłosną między głównym bohaterem a tajemniczą Karlą i całe mnóstwo powiązań Lina z miejscowymi przemytnikami, które otworzą przed nami świat "ciemnych interesów". To właśnie te fragmenty Shantaram cieszyły się moim największym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że pochodzący z niewielkiej indyjskiej wioski Prabaker, "pierwsza klasa Bombaj-przewodnik" bardzo szybko został moim ulubionym bohaterem i to właśnie jego poczynania śledziłam z zapartym tchem. Jego szczerość, prostotę i otwartość względem innych zapamiętam na długo, a o stosunku Prabakera względem kobiet mogłabym pisać godzinami.

Wracając jednak do powieści, "Shantaram" nie jest lekturą łatwą. Nie należy ona do tych książek, które zabiera się na wakacje, by umilić sobie czas wypoczynku. To pozycja, która wymaga od czytelnika skupienia, chłodnej analizy i refleksji nad problemami, z jakimi każdego dnia mierzą się mieszkańcy Indii. Główny bohater tej książki zabiera nas do nieznanej czytelnikom rzeczywistości, do Bombaju, którego nie kojarzymy z przekazów medialnych. W mieście pełnym biedy, głodu, prostytucji i nielegalnych interesów nie łatwo nam się odnaleźć. Podróż, przynajmniej ta czytelnicza, do tego niezwykłego miasta jest nam jednak potrzebna, by zrozumieć, jakie mamy szczęście, że żyjemy w innej części świata, a problemy bohaterów "Shantaram" zupełnie nas nie dotyczą.

Mimo wielu pozytywów, które odkryłam w czasie lektury "Shantaram", nie jestem w stanie jednoznacznie ocenić tej wyjątkowo trudnej pozycji. Długie godziny spędzone na czytaniu, wcale nie sprawiały, że z biciem serca śledziłam losy naszego zbiega. Wręcz przeciwnie, każdy rozdział tej książki budził we mnie wiele skrajnych emocji, wśród których dominował żal, żal nad wieloma biednymi, niewinnymi ludźmi, którzy w karygodny sposób pożegnali się z życiem w tej opowieści. Sam Bombaj odmalowany w tej książce wyjątkowo skutecznie zniechęcił mnie do podróży po Indiach, a liczne aforyzmy do złudzenia przypominające sentencje z książek Paulo Coelho porozsiewane na kilkuset stronach skutecznie zniechęcały mnie na jakiś czas do dalszej lektury.

Jeśli jednak kochacie Indie, a Bombaj jest dla Was odzwierciedleniem całego świata w pigułce, to "Shantaram" jest dla Was pozycją obowiązkową, zwłaszcza, że Wydawnictwo Marginesy wydało już drugą część opowieści Gregory`ego Davida Robertsa pt.: "Cień góry", która stanowi kontynuację losów naszego bohatera. Sama na razie skutecznie omijam księgarską półkę z tą pozycją. Na jak długo, czas pokaże.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,
Jeszcze nigdy nie czułam się tak zawiedziona,że.....książka się skończyła.Chce jeszcze,chcę więcej.Napisać,że jest niezwykła,wciągająca,wzruszająca to zdecydowanie za mało.Tutaj jest wszystko czego szuka się i spodziewa po książce.Klimat Indii oddany bez wybielania.Miłość,zdrada,cierpienie cały przekrój uczuć- na przemian śmiałam się i płakałam.Jednak jak dla mnie najlepsza w książce jest postać Prabekera.Nie sposób go nie polubić.Jego tok myślenia czasem przypominał mi Kalego z "W pustyni i w puszczy". Tą książke po prostu trzeba przeczytać i samemu się przekonać.A jeszcze jedno,nie mogę się nadziwić,że to prawdziwa historia,taka zaskakująca nie raz wzruszająca do łez. Na pewno polecę wszystkim znajomym,bo takiej literackiej perełki nie można ukrywać tylko dla siebie.
tymbarkowax3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Przepiękna książka. Długo ją czytałam, bo aż dwa miesiące, ale ciągle coś mi przeszkadzało. Nie żałuję jednak i już zakupiłam drugą część. Jest to powieść bardzo mądra, pełna wielu cennych prawd życiowych i wartości, które powinny być ważne dla każdego z nas. Wiele w niej bólu, ale jest to historia pisana przez samo życie, a więc powinna być lekcją dla każdego człowieka!
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Przeczytałam ale nie do końca to moja bajka. Wszystko było by super gdyby nie te męczące czasami wręcz opisy. Jeszcze czas Indii nawet wciąga lecz później to już nie koniecznie. Trochę mnie nudziła.
kirya plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
6/6. Majstersztyk. Książka której nie sposób opisać w jednym zdaniu. hipnotyzuje, uderza, odurza, oczarowuje i wstrząsa indyjskim klimatem. tym prawdziwym, nie słodkim, nie turystycznym, a brudnym,przestępczym, śmierdzącym, nieobliczalnym, skąpanym w ludzkim pocie, odurzających aromatach przypraw i , niemiłosiernym upale w tłumie i hałasie. Trudno, doprawdy trudno uwierzyć, że autor to wszystko przeżył, jeszcze trudniej - że posiadł tak niezwykły dar pisania. Że nie jest to fikcja literacka, a historię napisało samo życie. Że w jakiś przedziwny sposób to wszystko łączy się w idealną monumentalną całość, każdy gatunek tu wpleciony jest idealnych proporcjach, niczego nie ma za dużo ani zbyt mało, zbyt powierzchownie zbyt mocno. Po kilku powrotach do książki próbuję wynaleźć jakieś wady, krytycznym okiem spojrzeć. Nie da się. Dobra literatura broni się sama. Majstersztyk.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Thriller/sensacja/kryminał,
Książkę tą czytałam z wypiekami na twarzy i pewną dozą niedowierzania (historia w niej przytoczona zdarzyła się naprawdę - samemu autorowi). Cieszyło mnie to, że Indie (bo właśnie tam rozgrywa się akcja powieści) zostały pokazane w jak najbardziej prawdziwym świetle (a nie jak w bollywoodzkich produkcjach) jako miasto, w którym bogaci pławią się w luksusach, a biedni (wbrew pozorom nie nieszczęśliwi) starają się przeżyć w slumsach i właśnie te osoby wzbudziły mój podziw i sympatię, bo tworzyły wspólnotę, w której każdy każdemu pomagał jak mógł.
A sam główny bohater Lin - no cóż, wpada z deszczu pod rynnę, bo po brawurowej ucieczce z australijskiego więzienia i trudnej aczkolwiek skutecznej aklimatyzacji w Bombaju zaczyna współpracować z mafią (co było oczywiste od kiedy poznał Kadirbaja ale mimo wszystko zastanawiałam się chwilami czy facetowi brakuje adrenaliny czy inteligencji)
Jednak dla mnie najlepszą i najbardziej wartościową postacią w owej książce jest Prabu (najlepszy przyjaciel głównego bohatera). Czytając można było śmiało sobie wyobrazić jego uśmiech rozświetlający drobną twarz młodzieńca, a widząc jak wielkie ma serce (mimo niewielkiego wzrostu) i, że za Linem jest w stanie wskoczyć w ogień, samemu chciałoby się mieć tak oddanego przyjaciela.
kselope plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka barwnie napisana. Jest wędrówką przez ścieżki własnego umysłu i uczuć. Pełna odkrytych prawd i fascynacji kulturą Indii. Pozycja godna uwagi nawet dla wybrednych.
goosik007 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książkę można przeczytać, ale osobiście zawiodłam się na niej. Jest fajna do momentu, kiedy opisywane są Indie - ludzie, zwyczaje, mentalność. W momencie, kiedy bohater zaczyna swoją przygodę z mafią, a Kadir zostaje jego mentorem, zaczynają się dysputy pseudofilozofczne, czekałam już tylko do zakończenia. I już nie wiedziałam czy czytam o Linbabie czy może o Rambo :P
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2016-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura australijska,Mam,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2016-08-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Olga_Majerska Linia koment
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
hania_sr Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Faraons Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
miki24gr Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,nie moje,papier,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2011-02-23, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów