Siła nawyku

Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.

Charles Duhigg udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.

· Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
· Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
· Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
· W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
· Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąć na oślep?

Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.

Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times

· Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
· Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy

Tłumaczenie na 31 języków

Informacje dodatkowe o Siła nawyku:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2013-04-03
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7705-270-9

Kup książkę Siła nawyku

"Ale wiara jest kluczowa. Nie musisz wierzyć w Boga, ale musisz umieć wierzyć, że będzie dobrze".

Siła nawyku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka, która zaskoczyła! Uwielbiam książki, które mają wpływ na organizowanie i kreowanie swojej rzeczywistości. Jednak nie na wszystko mamy wpływ... Nawyki które mamy my, społeczeństwo czy spece od marketingu często są poza nami. Nawyki mogą mieć idealny wpływ na ułatwienie codzienności, ale za kilka lat ten sam nawyk może zniszczyć nam życie. Mnóstwo historycznych faktów, zachowań i osobowości to siła tej książki! Nie znajdziesz tu gotowego sposobu na poradzenie sobie ze swoimi trudnościami, ale tak szeroki zakres analizy sytuacji pozwala zdecydowanie na znalezienie wskazówek dla siebie. Jak już mówiłam nie czyta się jej jak powieści, ale wyciągnęłam z niej dla siebie mnóstwo wartości, ciekawych faktów i historii, o których nie miałam pojęcia! Jestem zdecydowanie na tak!

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Przez ponad 400 stron tę książkę czyta się jak dobrą powieść. Autor zapoznaje nas z tajnikami uczenia się, zmiany, wypracowywania i nabierania nawyków, opisując w każdej z trzech części aspekty tego zagadnienia.

W pierwszej części autor skupia się na przyzwyczajeniach. Pokazuje neurologiczne podstawy tworzenia się ich w naszym mózgu. Poznamy historię Eugene`a i jego żony, oraz ulubioną uczestniczkę badań nad nawykami amerykańskich naukowców - Lisę Allen. Te historie potrafią zmotywować do zmian i lepszego życia.

Druga część jest trochę bardziej analityczna, ale nie mniej ciekawa. Duhigg opisuje nawyki korporacji, które odniosły międzynarodowy sukces, opierając je na ludzkich pragnieniach, ale także wskazuje na to, jak katastrofalne skutki może mieć każda drobna zmiana nawyków w pracy szpitala.

Ostatnia, trzecia część to już nawyki w świecie społecznym i historia m.in. Martina Luthera Kinga Juniora i jego ruchy na rzecz walki o prawa obywatelskie. W jaki sposób można zmienić myślenie ludzi? Większych grup? Jak zbudować największy kościół wyznawców religii w Stanach Zjednoczonych? W końcu, czy można uniewinnić mordercę, który jednoznacznie udowodni, że do popełnienia zbrodni popchnęły go wypracowane przez wiele lat nawyki?

Maksymą przewodnią tej książki jest powiedzenie pewnego majora (którego poznacie na kartkach tej książki), który miał zwyczaj powtarzać: "Mówię ci, jeśli taki wieśniak jak ja, jest w stanie się tego nauczyć, to znaczy, że może to zrobić każdy. Cały czas powtarzam moim żołnierzom, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli tylko wykształcisz właściwe nawyki".

Ile w tym wszystkim prawdy? Przekonaj się inwestując w tę książkę. Ona może pomóc ci zmienić  nawyki, a potem Ciebie i Twoje życie - na lepsze.

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-08-30, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nie ukrywam, że lubię czytać różnego rodzaju poradniki, książki dotyczące rozwoju, bo chcę zmieniać swoje życie, być szczęśliwsza. Wiadomym jest, że od samego przeczytania nic się samo nie zrobi, ale zawsze mogę znaleźć jakąś inspirację, a na przykładzie innych osób zobaczyć, że można. Do tej książki ciągnęło mnie już dosyć długo i cieszę się, że w końcu trafiła w moje ręce. Na pewno dużym plusem jest język. Chociaż treści w niej zawarte są momentami skomplikowane, to wszystko jest bardzo przystępnie i zrozumiale napisane, nawet dla totalnych laków, więc czyta się przyjemnie. Cieszę się, że przeczytałam tę książkę, bo wiele mi uświadomiła i pozwoliła zobaczyć, jak działa mój mózg. Naprawdę nie sądziłam, że na podstawie nawyków można aż tak dużo powiedzieć o drugim człowieku. Szokujące było dla mnie to, jak pewna sieć sklepów po odpowiednich analizach potrafiła powiedzieć, która kobieta spodziewa się dziecka i w którym najprawdopodobniej miesiącu ciąży jest. Albo wytłumaczone zostaje, dlaczego owoce w sklepach zazwyczaj znajdujemy blisko wejścia. Tak - to też ma związek z ludzkimi nawykami. Takich przykładów jest oczywiście dużo więcej i naprawdę ciekawie się o tym czytało. Nawet stacje radiowe wybierając piosenki analizują nasze przyzwyczajenia. Trochę ta książka jest rozwleczona i myślę, że spokojnie można ją by było skrócić. Denerwujące było też zaczynanie historii, przerywanie ją inną i ponowne wracanie do niej. Ja wolałabym przeczytać całość od razu, a nie w kawałkach. Jednak to nie jest taki typowy poradnik. Autor nie podaje na tacy gotowych rozwiązań. On pokazuje, a raczej uświadamia, jak nawyki działają, jak się kształtują i jak można je zmienić. Ale potrzeba naszego zaangażowania, naszego przeanalizowania i naszego planu do walki ze złymi nawykami. Tego nikt za nas nie zrobi. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-12-20, 52 książki 2014,
Książka w przystępny sposób tłumaczy mechanizmy działania nawyku i podaje prosty przepis na to, w jaki sposób wyrwać się z jego szpon. Jaki? Zachęcam do lektury.
Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014,
Interesująca pozycja, która wskazuje jak nasze życie składa się z nawyków dobrych, jak i złych. Siła ich jest ogromna, mogą decydować o naszym życiu, o tym czy zdobędziemy nasze cele. Czytając ją często nachodziły mnie myśli: "rzeczywiście, oj, tak". Niby wiele kwestii jest nam znanych, ale nie były uświadomione, nie widziałam wcześniej powiązań. Książka jest podzielona na kila większych części, mówi o nawykach jednostek, organizacji, ruchach. Wskazuje wiele przykładów i są one pogłębione. Książka jest napisana przez amerykańskiego dziennikarza śledczego i czuć łatwość słowa. Czuć też trochę "amerykańskość". Można sobie jednak uświadomić wiele rzeczy - jak choćby przykłady z pianą szamponu albo uczuciem świeżości po paście do zębów. Nawyki ludzkie są podstawą sprzedaży wielkich koncernów, które potrafią, coraz dokładniej, za pomocą badań sprawiać, abyśmy nabywali nawyki, które są korzystne dla firmy. Mimo, że tomiszcze jest opasłe (400 stron), czyta się ją jak powieść. Teorii jest niewiele, za to wiele przykładów. Jeśli kogoś zainteresuje temat dogłębniej, to jest masa przypisów, które ja opuściłam. Ta książka, to bestseller w Ameryce. Podobna do "Wywieranie wpływu na ludzi" Cialdiniego. Trochę mi zabrakło więcej przykładów jak przełożyć to na siebie, to znaczy zmieniać własne nawyki tak by się nam przysłużyły, ale to nie jest książka o charakterze poradnika, bardziej socjologiczna, psychologiczna, z naciskiem na to pierwsze.
Avatar użytkownika - Booko24
Booko24
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
,,Siła nawyku" to pozycja, po którą warto sięgnąć, gdyż rzuca ona światło na sprawy, które przeważnie były oczywiste, ale nie do końca zrozumiałe. Jak już wcześniej wspomniałem ogromnym plusem jest dla mnie brak terminologii naukowej, mimo iż to książka traktująca przede wszystkim o ludzkiej psychice, czyli co nam tak właściwie w głowie siedzi z naukowego punktu widzenia. Zamiast tego możemy zapoznać się z przykładami zmian nawyków, które w swoim życiu postanowili poczynić zarówno zwykli ludzie jak i światowe korporacje. Dzięki temu zabiegowi Duhigg'a książkę czyta się przyjemnie, ,,od środka" poznając schemat zmiany nawyku, co sprawia, że czytelnik zawartą w książce wiedzę, będzie łatwiej mógł wykorzystać w swoim życiu i czynić kroki ku lepszemu.
Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Świetnie napisana książka odkrywająca co niektóre tajemnice ludzkich zachowań. Dotychczas nie sądziłam że przyzwyczajenia mają taką siłę. Nie każdy bowiem nałóg nazywamy tym właśnie imieniem. Zazwyczaj jest to "tylko" przyzwyczajenie, zwyczaj, rytuał - coś co towarzyszy nam od zawsze.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Kiedy sięgnęłam po tę książkę, od razu przyszły mi na myśl moje złe przyzwyczajenia. Któż ich przecież nie ma? Poza tym jaskrawa żółta okładka z ludzikami w kółkach wyglądający jak chomiki przyciąga spojrzenie i daje do myślenia. "Siła Nawyku" to książka, którą czyta się świetnie. Napisana lekkim, przystępnym językiem wciąga od pierwszego zdania do ostatniej kropki. Książkę czyta się tak jak dobry podręcznik do marketingu. Każda ze spraw jest opisana zrozumiałym językiem a mechanizmy nawyków są jasno wypunktowane. Dowiadujemy się o tym jak działa i jak powstaje nawyk, a także że są sposoby na to by je zmienić. W książce jest mnóstwo ciekawostek i maksymalnie interesujących historii z życia przeciętnych ludzi, gwiazd sportu czy specjalistów z wielu dziedzin. Zdecydowanie polecam!
Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2020-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Rewelacyjna książka, bardzo ją polecam. Zmienia myślenie i tworzy nam możliwości. Świadome kreowanie nawyków, obecnie jest dla mnie idealnym czasem.

Avatar użytkownika - wixx8765432
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Siła komunikacji
Charles Duhigg0
Okładka ksiązki - Siła komunikacji

Wszyscy chcemy prowadzić rozmowy, które coś znaczą. Chcemy, żeby nasze rozmowy pogłębiały bliskość i prowadziły do rozwiązywania problemów. Chcemy czuć...

Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności
Charles Duhigg0
Okładka ksiązki - Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności

Młoda kobieta rzuca studia doktoranckie i zaczyna grać w pokera. Wdrożywszy się w system analizowania możliwych scenariuszy i wyliczania szans na ich...