Siła nawyku

Data wydania: 2013-04-03
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7705-270-9
Dodał/a książkę:izabela81
Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy.

Charles Duhigg udowadnia, że odpowiednie pokierowanie wyrobieniem nowych lub zmianą dotychczasowych nawyków może diametralnie odmienić czyjeś życie, ale także funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych, państw... Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele.

· Jak jeden człowiek od reklamy namówił Amerykanów do codziennego mycia zębów i dlaczego pasta Pepsodent stała się najpopularniejszą pastą do zębów na świecie?
· Jak Lisa, przez wiele lat uzależniona od papierosów i alkoholu, otyła, zadłużona i niezdolna do utrzymania stałej pracy, zmieniła się w wolną od nałogów, zgrabną kobietę sukcesu?
· Co sprawia, że Starbucks odnosi światowy sukces?
· W jaki sposób Procter & Gamble przekonał klientów, że świeże powietrze wymaga odświeżaczy powietrza?
· Dlaczego pływak, Michael Phelps, wygrał wyścig płynąć na oślep?

Badania nad działaniem mechanizmu stojącego za nawykami pomagają firmom w dotarciu do klienta, organizacji odpowiednich kampanii promocyjnych, reorganizacji przedsiębiorstw, usprawnieniu działania placówek zdrowia i wielu innych działaniach. Drobna zmiana, wprowadzona na stałe dzięki wykształceniu nowego nawyku, często prowadzi do lawinowych przekształceń i spektakularnych sukcesów.

Jedna z najlepszych książek roku według The Wall Street Journal i Financial Times

· Od ponad 40 tygodni w czołówce listy bestsellerów New York Times
· Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy

Tłumaczenie na 31 języków
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-30, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Nie ukrywam, że lubię czytać różnego rodzaju poradniki, książki dotyczące rozwoju, bo chcę zmieniać swoje życie, być szczęśliwsza. Wiadomym jest, że od samego przeczytania nic się samo nie zrobi, ale zawsze mogę znaleźć jakąś inspirację, a na przykładzie innych osób zobaczyć, że można.

Do tej książki ciągnęło mnie już dosyć długo i cieszę się, że w końcu trafiła w moje ręce. Na pewno dużym plusem jest język. Chociaż treści w niej zawarte są momentami skomplikowane, to wszystko jest bardzo przystępnie i zrozumiale napisane, nawet dla totalnych laków, więc czyta się przyjemnie.

Cieszę się, że przeczytałam tę książkę, bo wiele mi uświadomiła i pozwoliła zobaczyć, jak działa mój mózg. Naprawdę nie sądziłam, że na podstawie nawyków można aż tak dużo powiedzieć o drugim człowieku. Szokujące było dla mnie to, jak pewna sieć sklepów po odpowiednich analizach potrafiła powiedzieć, która kobieta spodziewa się dziecka i w którym najprawdopodobniej miesiącu ciąży jest. Albo wytłumaczone zostaje, dlaczego owoce w sklepach zazwyczaj znajdujemy blisko wejścia. Tak - to też ma związek z ludzkimi nawykami. Takich przykładów jest oczywiście dużo więcej i naprawdę ciekawie się o tym czytało. Nawet stacje radiowe wybierając piosenki analizują nasze przyzwyczajenia.

Trochę ta książka jest rozwleczona i myślę, że spokojnie można ją by było skrócić. Denerwujące było też zaczynanie historii, przerywanie ją inną i ponowne wracanie do niej. Ja wolałabym przeczytać całość od razu, a nie w kawałkach.

Jednak to nie jest taki typowy poradnik. Autor nie podaje na tacy gotowych rozwiązań. On pokazuje, a raczej uświadamia, jak nawyki działają, jak się kształtują i jak można je zmienić. Ale potrzeba naszego zaangażowania, naszego przeanalizowania i naszego planu do walki ze złymi nawykami. Tego nikt za nas nie zrobi.

kingaczyta.blogspot.com
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2014,
Książka w przystępny sposób tłumaczy mechanizmy działania nawyku i podaje prosty przepis na to, w jaki sposób wyrwać się z jego szpon. Jaki? Zachęcam do lektury.
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Interesująca pozycja, która wskazuje jak nasze życie składa się z nawyków dobrych, jak i złych. Siła ich jest ogromna, mogą decydować o naszym życiu, o tym czy zdobędziemy nasze cele. Czytając ją często nachodziły mnie myśli: "rzeczywiście, oj, tak". Niby wiele kwestii jest nam znanych, ale nie były uświadomione, nie widziałam wcześniej powiązań. Książka jest podzielona na kila większych części, mówi o nawykach jednostek, organizacji, ruchach. Wskazuje wiele przykładów i są one pogłębione.
Książka jest napisana przez amerykańskiego dziennikarza śledczego i czuć łatwość słowa. Czuć też trochę "amerykańskość". Można sobie jednak uświadomić wiele rzeczy - jak choćby przykłady z pianą szamponu albo uczuciem świeżości po paście do zębów. Nawyki ludzkie są podstawą sprzedaży wielkich koncernów, które potrafią, coraz dokładniej, za pomocą badań sprawiać, abyśmy nabywali nawyki, które są korzystne dla firmy.
Mimo, że tomiszcze jest opasłe (400 stron), czyta się ją jak powieść. Teorii jest niewiele, za to wiele przykładów. Jeśli kogoś zainteresuje temat dogłębniej, to jest masa przypisów, które ja opuściłam. Ta książka, to bestseller w Ameryce. Podobna do "Wywieranie wpływu na ludzi" Cialdiniego. Trochę mi zabrakło więcej przykładów jak przełożyć to na siebie, to znaczy zmieniać własne nawyki tak by się nam przysłużyły, ale to nie jest książka o charakterze poradnika, bardziej socjologiczna, psychologiczna, z naciskiem na to pierwsze.
Booko24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Mam,
,,Siła nawyku" to pozycja, po którą warto sięgnąć, gdyż rzuca ona światło na sprawy, które przeważnie były oczywiste, ale nie do końca zrozumiałe. Jak już wcześniej wspomniałem ogromnym plusem jest dla mnie brak terminologii naukowej, mimo iż to książka traktująca przede wszystkim o ludzkiej psychice, czyli co nam tak właściwie w głowie siedzi z naukowego punktu widzenia. Zamiast tego możemy zapoznać się z przykładami zmian nawyków, które w swoim życiu postanowili poczynić zarówno zwykli ludzie jak i światowe korporacje. Dzięki temu zabiegowi Duhigg'a książkę czyta się przyjemnie, ,,od środka" poznając schemat zmiany nawyku, co sprawia, że czytelnik zawartą w książce wiedzę, będzie łatwiej mógł wykorzystać w swoim życiu i czynić kroki ku lepszemu.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetnie napisana książka odkrywająca co niektóre tajemnice ludzkich zachowań. Dotychczas nie sądziłam że przyzwyczajenia mają taką siłę. Nie każdy bowiem nałóg nazywamy tym właśnie imieniem. Zazwyczaj jest to "tylko" przyzwyczajenie, zwyczaj, rytuał - coś co towarzyszy nam od zawsze.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Kiedy sięgnęłam po tę książkę, od razu przyszły mi na myśl moje złe przyzwyczajenia. Któż ich przecież nie ma? Poza tym jaskrawa żółta okładka z ludzikami w kółkach wyglądający jak chomiki przyciąga spojrzenie i daje do myślenia. "Siła Nawyku" to książka, którą czyta się świetnie. Napisana lekkim, przystępnym językiem wciąga od pierwszego zdania do ostatniej kropki. Książkę czyta się tak jak dobry podręcznik do marketingu. Każda ze spraw jest opisana zrozumiałym językiem a mechanizmy nawyków są jasno wypunktowane. Dowiadujemy się o tym jak działa i jak powstaje nawyk, a także że są sposoby na to by je zmienić. W książce jest mnóstwo ciekawostek i maksymalnie interesujących historii z życia przeciętnych ludzi, gwiazd sportu czy specjalistów z wielu dziedzin. Zdecydowanie polecam!
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,