Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami

Czarne dziury zawsze były przedmiotem szczególnej fascynacji. Dziwne, niszczycielskie, zaginające czasoprzestrzeń, pożerające wszystko monstra dostarczały niekończącej się pożywki zarówno pracom naukowym, jak i literackim. Pracując nad coraz doskonalszym wizerunkiem Wszechświata, astronomowie odkryli, że czarne dziury nie tylko stanowią ważny, jeśli nie najważniejszy, element na mapie kosmosu, ale wiele z nich jest przerażająco głośnych, wręcz hałaśliwych. Są to szalone, wyzywające i pobudzające wyobraźnię odkrycia, których dokonano dzięki zaangażowaniu najpotężniejszych i najbardziej błyskotliwych idei ludzkiego umysłu - idealny materiał na bohatera bestselleru.
Czarne dziury to silniki grawitacyjne - najwydajniejsze generatory energii w całym kosmosie. Z tego powodu odegrały kluczową rolę w kształtowaniu Wszechświata. To jedna z najniezwyklejszych i najdziwaczniejszych cech natury, na jakie się natknęliśmy: czarne dziury będące najbardziej destrukcyjnymi i niedostępnymi obiektami we Wszechświecie okazują się również obiektami o fundamentalnym znaczeniu.
,,Silniki grawitacji" Caleba Scharfa to intrygująca i błyskotliwa opowieść o tym, czego dowiedzieliśmy się o czarnych dziurach i co spodziewany się jeszcze odkryć.

Caleb Sharf jest dyrektorem Centrum Astrobiologii na Uniwersytecie Columbia. Jego artykuły pojawiają się w ,,Scientific American" ,,New Scientist", ,,Science" i ,,Nature". Jest także konsultantem m.in. ,,Discovery Channel", ,,Science Channel" i ,,New York Timesa". Autor książki ,,Extrasolar Planets and Astrobiology", która w 2011 roku przyniosła mu nagrodę Chambliss Astronomical Writing Award przyznawaną przez American Astronomical Society.

Informacje dodatkowe o Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-07-03
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami

Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami - opinie o książce