Siostra

"Grace, zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz."

Grace nie potrafi się pogodzić ze śmiercią swojej najbliższej przyjaciółki Charlie. Nie może spać ani skupić się w pracy, a jej związek z Danem powoli się rozpada. Dręczą ją ostatnie słowa przyjaciółki. Szukając wskazówki, znajduje stare pudełko należące do Charlie. Gdy je otwiera, staje się jasne, jak wielu rzeczy o niej nie wiedziała… W jej życiu pojawia się Anna, która twierdzi, że jest siostrą Charlie. Grace czuje się tak, jakby odnalazła nową rodzinę. Wkrótce dziewczyna zadomawia się u Grace i jej chłopaka Dana. Coś jednak zaczyna być nie w porządku. Z domu znikają przedmioty, Dan zachowuje się dziwnie, a Grace jest przekonana, że ktoś ją śledzi. Czy to tylko złudzenia? Czy w miarę jak Grace zbliża się do odkrycia prawdy o Charlie i Annie, zaczyna grozić jej coraz większe niebezpieczeństwo? Nie mogła nic zrobić, żeby uratować Charlie… Ale czy na pewno?

Informacje dodatkowe o Siostra :

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2017-04-11
Tytuł oryginału: The Sister
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik

Kup książkę Siostra

Siostra - opinie o książce

"Siostra" Louise Jensen to misternie skonstruowany thriller, pełen zwrotów akcji i mniej lub bardziej znaczących wątków pobocznych. Główną bohaterką jest Grace, która nie potrafi pogodzić się z nagłą śmiercią swojej najbliższej przyjaciółki Charlie. Dodatkowo przytłacza ją fakt, że Lexie, matka Charlie, obwinia ją o śmierć swojej córki. Grace znajduje się na skraju załamania, ledwie potrafi normalnie funkcjonować. Nadużywa alkoholu i leków nasennych, na niczym nie potrafi się skupić, a jej związek z Danem wisi na włosku, para bardzo się od siebie oddaliła. Gdy Grace odnajduje stare pudełko z pamiątkami odkrywa, że wielu rzeczy nie wiedziała o Charlie. Charlie nie wiedziała kto jest jej ojcem, zawsze chciała go poznać ale matka nie zamierzała zdradzić jej kim jest mężczyzna. Teraz Grace postanawia spełnić marzenie przyjaciółki i odnaleźć jej ojca. Gdy przystępuje do działania, niebawem na jej drodze staje Anna, która twierdzi, że jest przyrodnią siostrą Charlie. Grace i Anna od początku świetnie się dogadują, szybko nawiązują bliską relację. Grace pozwala nawe aby Anna zamieszkała z nią i Danem. Mężczyzna jednak nie jest tym faktem zachwycony, od początku widać, że nie darzy Anny zbytnią sympatią. Jego niechęć potęguje się, gdy pobyt kobiety z zapowiadanych kilku dni przeciąga się na całe tygodnie. W tym czasie wokół Grace zaczynają dziać się dziwne, niepokojące rzeczy. Kobieta ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Z domu znikają przedmioty. Ktoś włamuje się na jej konto na portalu społecznościowym i rozsyła wiadomości, a fala hejtu w internecie, po wypadku w przedszkolu, w którym pracuje Grace, sprawia, że kobieta zostaje tymczasowo odsunięta od pracy. To tylko kilka przykładów jeśli chodzi o nieprzyjemności, które spotykają Grace, lista jest o wiele dłuższa. Mimo wszystko kobieta chce odkryć prawdę o Charlie i Annie, chce zrozumieć co przyjaciółka miła na myśli w ostatnich słowach jakie dla niej zostawiła. Im bliżej prawdy tym niebezpieczeństwo jest coraz większe. "Siostra" to literacki debiut Louise Jensen i jak na debiut, thriller jest dość udany. Jednak niektóre elementy tej historii są dość przewidywalne. Naiwność Grace i fakt, że nie zauważała związku między niektórymi wydarzeniami a obecnością Anny, była wręcz absurdalna. Ślepo wierzyła we wszystko komuś kogo ledwie poznała, tylko dlatego, że jest to siostra jej najlepszej przyjaciółki. Jednocześnie autorka cały czas zwinnie zwodzi czytelnika i myli tropy, co sprawia, że książka jest ciekawa i wciągająca. Historia jest naprawdę wielowątkowa i momentami wręcz zagmatwana, nagromadzenie informacji bywa tak duże, że wprowadza nieco chaosu. Autorka prowadzi nas przez powieść w dwóch płaszczyznach czasowych. Jedne rozdziały o przeszłości, inne o teraźniejszości, ostatecznie w finale łączą się w spójną całość. Zakończenie jest dość zaskakujące. Przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć, a wszystkie tajemnice prędzej czy później wychodzą na jaw. Myślę, że książka jest warta polecenia.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2019-03-10,

Charlie wróciła do rodzinnej miejscowości po kilkuletniej nieobecności, a zaraz potem zmarła. Niedługo po pogrzebie w życiu przyjaciół dziewczyny pojawia się jej siostra. Pozornie przyjacielska, dobroduszna i sentymentalna Anna nie jest jednak osobą, za którąś wszyscy ją uważali. Czemu zawdzięczają jej obecność? Jaki cel ma kobieta? Czy wciąż mogą czuć się bezpiecznie?

Napis na okładce obiecuje nam „bestsellerowy brytyjski thriller”. Zazwyczaj do takich zachęcających haseł podchodzę z dystansem, zwłaszcza, kiedy dotyczą one debiutantów. Tym razem jednak okazało się, że powieść faktycznie zasługuje na pozytywne opinie, które ukazały się na jej temat, a każdy, kto ją przeczyta spojrzy na pewne sprawy w inny, nowy sposób.

Swoją opowieść Jensen snuje dwutorowo, z jednej strony wprowadzając nas w teraźniejsze wydarzenia, z drugiej pokazując czytelnikom, jakie decyzje bohaterów do nich doprowadziły. Taki sposób poznawania historii zdecydowanie odpowiada mi najbardziej, zwłaszcza w przypadku thrillerów czy kryminałów. Zwiększa wyczuwalne napięcie, stopniuje emocje, budzi ciekawość czytelnika. Niecierpliwie pokonywałam kolejne rozdziały, pragnąc jak najszybciej dowiedzieć się więcej na temat tytułowej siostry.

Powieść przepełniona jest tajemnicami przeszłości, które stopniowo wychodzą na światło dzienne. Autorka wyjawia nam je niespiesznie, co nie znaczy, że w powieście niewiele się dzieje. Jensen dobrze wie, ile powinnam nam zdradzić, by zaintrygować i zatrzymać przy książce przez długi czas. Kolejno ujawniane sekrety i dramaty zaskakują, budzą pytania, wywołują wątpliwości, a przede wszystkim zmuszają czytelnika do myślenia i próby poskładania tej historii w całość na własną rękę. Nie jest to jednak takie proste, bowiem autorka wciąż zaskakuje, zarówno zwrotami akcji, jak i pojawiającymi się informacjami, których istnienie zmienia nasze postrzeganie całej historii.

Jensen stworzyła bohaterów niezwykle wyrazistych i charakternych. Wobec żadnego z nich nie można pozostać obojętnym, niezależnie od tego, jakie miejsce zajmuje on w tej opowieści. Każdy z nich, zarówno bohaterzy główni, jak i drugoplanowi, budzą w nas wiele emocji i zmuszają do zajęcia stanowiska i wyrażenia swojej opinii. Co najważniejsze, nowe szczegóły i odkrywane tajemnice, zmieniają nasze postrzeganie tych ludzi. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, do naszego umysły zakrada się mrok i niepokój. Czy my na ich miejscu podjęlibyśmy podobne decyzje?

Sięgając po tę powieść, liczyłam na dobry thriller psychologiczny. Książkę, która mnie zaskoczy i zapadnie mi w pamięć. Wydaje mi się, że dla warstwy psychologicznej istotne znaczenie ma w tym przypadku obyczajowe tło wydarzeń, umożliwiające nam spojrzenie na to wszystko z zupełnie innej strony. Bardzo cenię dopracowane historie obyczajowe, a powieść Louise Jensen również można by do tej grupy zaliczyć, biorąc pod uwagę tematykę, na jakiej oparła się autorka. Trudne relacje międzyludzkie, niełatwe macierzyństwo, czy nieszczęśliwe dzieciństwo to najważniejsze kwestie poruszone w powieści.

Jensen bardzo sprawnie posługuje się słowem, pisząc lekko i subtelnie prowadząc czytelnika przez meandry powieści. „Siostrę” czyta się szybko, z wielką przyjemnością, a przy tym bardzo niecierpliwie podążając do zakończenia. Widać, że historia została dopracowana i przemyślana, a każdy szczegół ma w niej swoje miejsce. Ciężko do czegokolwiek się przyczepić.

To jedna z tych książek, które zasługują na uwagę czytelnika. Nie tylko osób ceniących sobie dobre, mroczne i klimatyczne thrillery, ale także tych będących fanami mądrych książek obyczajowych. Myślę, że to opowieść dla czytelników w różnym wieku i na różnych etapach życia, pozwalającą na relaks, ale również dobrą wieczorną rozrywkę.

Opis tej książki bardzo mnie zainteresował, a że jest to bestseller to musiałam czym prędzej zabrać się za lekturę. Ale czy na pewno jest to tak dobra książka, jak wszyscy mówią?

Grace i Charlie były najlepszymi przyjaciółkami. Wszystko zmienia się w chwili, gdy Charlie umiera, a Grace nie potrafi pogodzić się ze śmiercią przyjaciółki. Pewnego dnia odkrywa jak wielu rzeczy nie wiedziała o swojej przyjaciółce. Niedługo później pojawia się Anna, która podaje się za siostrę zmarłej dziewczyny, a to dopiero początek...

To, co mogę powiedzieć o tej książce już na początku, to z pewnością to, że trzyma ona w napięciu do samego końca.

Grace, która musi jakoś pozbierać się po śmierci przyjaciółki, wzbudza głównie litość. Jest tak naprawdę cieniem siebie z dawnych lat. Ciągle odczuwa niepokój, a żeby zasnąć musi brać tabletki nasenne.
Prawdę powiedziawszy ta bohaterka jest dla mnie kompletnie neutralna i nie poczułam się z nią w jakikolwiek sposób związana. Zazwyczaj udaje mi się nawiązać z głównymi bohaterami jakąś tam więź, ale tym razem tego po prostu nie było.
Z pewnością należy ona do takich postaci, o których nie pamięta się zbyt długo.

Zdecydowanie więcej mojej sympatii zyskała Charlie, która (jak można się domyślić) jest całkowitym przeciwieństwem głównej bohaterki. Jest, a raczej: była szaloną, szczerą i pełną życia młodą kobietą, która miała swoje marzenia i cele do spełnienia.

Ale, ale... Co z tą Anną?
No cóż. Chyba nie mogę powiedzieć o niej nic więcej jak to, że jest... dziwna. Od początku wydaje się taką jakąś zołzą, która coś ukrywa. I to coś naprawdę przerażającego.

Jest to moje pierwsze spotkanie z Louise Jensen i muszę powiedzieć, że jestem mile zaskoczona.
Nie spodziewałam się, że ta powieść będzie tak dobra i pochłonie mnie na długie godziny.
Choć przewidziałam kilka wydarzeń, które były dość istotne dla całej fabuły, to i tak jestem zafascynowana stylem i umiejętnościami pisarskimi autorki. Od jakiegoś czasu uwielbiam czytać thrillery i choć nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia, to wiem, że jest to jedna z tych lepszych książek. Już teraz jestem pewna, że sięgnę po kolejne książki pani Jensen i to z czystą przyjemnością.

Podsumowując:
Jest to ciekawa i dobra książka, która z pewnością zadowoli wszystkich miłośników lekkich thrillerów oraz poszukiwaczy lektury na długie, jesienne wieczory. Tajemnice, przerażające sytuacje, które sprawiają, że na ciele pojawiają się ciarki to coś co uwielbiam w takich powieściach. Ja jestem zdecydowanie na tak.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Grace , zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz. Ostatnie słowa Charlie od lat prześladują Grace. Co miała na myśli jej przyjaciółka? Co tak strasznego się wydarzyło, żezmusiło młodą dziewczynę do porzucenia dotychczasowego życia i wyprowadzenia się? A Grace tęskniła za najlepszą przyjaciółką i cały czas bardzo jej brakowało. Grace i Charlie, dwie najlepsze koleżanki od dziecka, przyjaciółki na dobre i na złe. Zawsze mogły na sobie polegać, bratnie dusze. Razem się cieszyły z sukcesów i razem płakały, gdy przydarzały się niepowodzenia. Zawsze nierozłączne... do czasu. Szukając odpowiedzi Grace postanawia odkopać pudełko zakopane przed laty. W pojemniku znajdują się ,,marzenia" dwóch dziewcząt. Charlie przed zakopaniem ,,skarbów" położyła na wierzchu różową kopertę i to ona stała się powodem tego, że Grace zapragnęła dobrać się do znaleziska. Może teraz, po śmierci przyjaciółki, znajdzie w niej odpowiedzi na dręczące ją pytania. Tymczasem w życiu Grace pojawia się Anna, która podaje się za przyrodnią siostrę Charlie. Grace bardzo chce widzieć w niej podobieństwa do swojej nieżyjącej przyjaciółki. Proponuje Annie pokój u siebie w domu, ku wyraźnemu niezadowoleniu Dana, swojego chłopaka. Czy decyzje Grace nie są zbyt pochopne? Zadziwiające jest to, że z chwilą pojawienia się ,,siostry" zaczynają dziać się w życiu Grace dziwne rzeczy. Siostra to debiut Louise Jensen i przyznaję, że jest naprawdę niezły i dający nadzieję na interesującą podróż literacką z kolejnymi historiami stworzonymi przez brytyjską pisarkę. Siostra przebojem wdarła się na pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii i przebywała tam przez pięć kolejnych tygodni. Ciekawe jak poradzi sobie na naszym rynku wydawniczym? Powieść Siostra została podzielona na dwie strefy czasowe ,,teraz" i ,,wtedy". Zastosowanie tych płaszczyzn pozwala na bardziej dogłębne poznanie bohaterów i ich historii w ogóle. W miarę przewracanych stron czytelnik przekonuje się, że nic nie jest takie, jakim zdawało się od początku. Tajemnice z przeszłości, które mają ciągle żywy wpływ na to co tu i teraz. Jensen dosłownie wodzi czytelnika za nos podsuwając mniej ważne informacje i fałszywe tropy, by pod koniec zaskoczyć. Nie jest tak dobrze od samego początku. W pierwszej chwili książka potwornie mi się dłużyła, ale ja się tak łatwo nie poddaję. Niektóre powieści mają magiczną barierę, po przejściu której ma się kłopoty z odłożeniem książki choć na chwilę. I tak też jest z Siostrą. Thriller, którym bez wątpienia jest Siostra został napisany lekko i aż dziw bierze, że czyta się go lekko i po przejściu owej bariery naprawdę szybko. Jednak jeżeli szukacie bohaterów z którymi chcielibyście się utożsamić, to tutaj ich nie znajdziecie. Otóż ja niestety nie polubiłam postaci stworzonych przez Jensen, ale nie uważam tego za minus. Spotykałam się już z wieloma bohaterami literackimi, których nie darzyłam sympatią, a byli bardzo ciekawi i wyraziści. Postaci w Siostrze chwilami mnie denerwowały, ale nie znaczy to, że zostały źle wykreowane. Lubię thrillery psychologiczne, więc i ten wpisuje się w mój czytelniczy gust. Nie sądzę, że trafi na najwyższą z moich półek, nie wiem nawet, czy jeszcze kiedyś do niego wrócę, ale uważam, że warto po niego sięgnąć. Na pewno będę chciała przeczytać kolejną książkę Brytyjki, która już niedługo. A Siostrę tymczasem polecam.
Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2017r,
" Siostra " to debiutancka powieść pełna tajemnic i zagadek, która została podzielona na dwie płaszczyzny czasowe -- Wtedy i Teraz. Książka zaczyna się od momentu, gdy jedna z przyjaciółek, 25-letnia Grace, stara się odkopać schowany wcześniej kuferek ze skarbami, który włożyły wraz z Charlie. Jest to tak zwany pudełkowy bank pamięci. Cały dzień obie przyjaciółki zbierały swoje skarby, by kiedyś, po kilku latach, mogły zobaczyć, o czym marzyły i czy te marzenia się spełniły. Gdy już zakopywały pudełko, Charlie położyła jeszcze na wierzch różową kopertę, a w niej tajemnicę, która miała być wyjaśniona po latach. Gdy Grace odkopuje wspólny kuferek, nie ma przy niej Charlie. Kobieta nie potrafi pogodzić się ze śmiercią przyjaciółki, a na dodatek dręczą ją ostatnie słowa przez nią wypowiedziane. Zaczyna swoje małe dochodzenie, przy okazji rujnując swój związek z chłopakiem. Nagle niespodziewanie w jej życie wkracza Anna, siostra Charlie. Przeprowadza się do mieszkania Grace i jej chłopaka. Od tej pory zaczną się dziać dziwne rzeczy i to, co wydawało się dla Grace niemożliwe, stanie się realne. Kłamstwa, tajemnice, znikające rzeczy z domu oraz śledzący ją wiecznie cień. Czy to tylko złudzenie? Czy odkrywanie prawdy oraz przyjaźń z Anną to dobry pomysł? Jakie konsekwencje przyjdzie ponieść Grace? Czy taka przyjaźń, jaka łączyła nasze bohaterki jeszcze istnieje? Książka jest świetna! Trzyma napięcie i nie pozwala czytelnikowi się nudzić, a w miarę przewracanych stron zaczyna miarowo przyspieszać, by wreszcie mknąć niczym lokomotywa ciągnąca za sobą wagoniki stresu, niedowierzania, zatrzymując oddech i przyspieszając bicie serca. Autorka wprawnie wprowadza nowe postacie, tajemnice, reakcje, które zmieniają bieg akcji i wprowadzają czytelnika w nowe nieznane rejony. Bohaterowie są świetni. Grają, są utkani z pozorów, trudni do szybkiego rozszyfrowania. A na końcu okazuje się, że nic nie jest takie, jak wydawało się na początku. ,,Siostra" to jednym słowem bardzo dobry debiut, jak i thriller. Trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca. Autorka zaserwowała nam zaskakujące zwroty fabuły, mylące tropy, które w doskonały sposób dozują napięcie. W efekcie otrzymujemy thriller, od którego trudno się oderwać. Polecam!!!

Tym razem sięgnęłam po pierwszą książkę Autorki. Już dało się odczuć, że ma dryg do tworzenia ciekawych i wciągających historii, co udowadnia w każdym kolejnym thrillerze. Pozostaje w gronie moich ulubionych pisarek.

Kolejna dobra książka Louise Jensen. Po raz kolejny okazuje się, że tajemnice z przeszłości zawsze kiedyś ujrzą światło dzienne. Okazuje się , że jedna decyzja podjęta pod wpływem emocji albo zbyt pochopnie determinuje przyszłość kilku osób. Kiedy sekret wychodzi na jaw kilka osób ma zniszczone życie. Czy aby musiało do takiej sytuacji dojść? Czy prawdą jest, że każda matka kocha swoje dzieci? Czy miłość wszystko wybacza? Ciekawa lektura.

Przez tę książkę zarywałam noce, na szczęście była tak przystępnie napisana żę wystarczyły tylko dwie. Majstersztyk! Tajmnicza atmosfera towarzyszy nam od pierwszych stron, a akcja rozkręca się błyskawicznie. Od razu można się domyślić, że główna bohaterka skrywa jakiś mroczny sekret lecz jej nieporadność życiowa i naiwność są aż rażące. Wychodzi na jaw mnóstwo kłamstw, wszystko ciągle się zmienia i plącze i kiedy już myślałam że wiem wszystko okazywało się że miałam rację tylko w połowie. Lubię gdy zakończenie w thrillerze mnie zaskakuje i miałam przy tej książce pełen pakiet zaskoczeń. Polecam bardzo !

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Grace po śmierci swojej najbliższej przyjaciółki Charlie dręczy wyniszczające poczucie winy oraz smutek. Dręczą ją słowa Charlie, która zrobiła coś strasznego oraz list w kopercie, którego przyjaciółka kiedyś nie pozwoliła jej przeczytać. Teraz bohaterka próbuje odbudować swoje życie, ale ciąży jej przeszłość, chce więc odnaleźć pewną osobę, która być może da jej jakieś wskazówki.

Nagle w jej życiu pojawia się Anna- która podobno jest siostrą Charlie. Z „nową siostrą” Grace nawiązuje silną więź, to jest jak nowy początek… Ale zaczynają się dziać dziwne rzeczy w jej życiu, podejrzane wypadki.

Fabuła jest pełna stopniowo odkrywanych sekretów i kłamstw, odsłaniania przeszłości, tego co się działo, kim są bohaterowie. Intrygujące niedopowiedzenia, ciekawa warstwa fabularna z psychologiczną nutą czynią ten thriller bardzo zajmującą lekturą.
„Siostra” to intrygujący thriller o tym, że ludzie nie zawsze są tym kim ci się wydaje; o ogromnym poczuciu winy, o osaczającym żalu po stracie bliskiej osoby.

„Pewnymi rzeczami się dzielimy, inne zachowujemy dla siebie. Dobre i złe. Prawdy i kłamstwa.”

Nie ma  chyba nic  gorszego niż  życie  w ciągłym poczuciu winy. Wśród niedomówień i kłamstw.

Niesamowite   jest również to, jak  bardzo zdesperowana jest osoba, która  czuje się osaczona i napiętnowana winą, do tego stopnia, że bez żadnego zastanowienia  obdarowuje nieznaną sobie osobę, która daje jej cień nadziei  na  odnalezienie prawdy.

Jest to nie tylko  opowieśc o przyjaźni i zazdrości lecz o tym  jak  cienka granica jest pomiędzy  tymi dwoma uczuciami.

Trzecia siostra
Louise Jensen0
Okładka ksiązki - Trzecia siostra

Bestsellerowa autorka Siostry i Surogatki znowu przyprawi cię o dreszcze. Lepiej przygotuj się na zarwaną noc, bo od tej książki nie można się oderwać...

Rodzina
Louise Jensen0
Okładka ksiązki - Rodzina

Czy błąd matki może kosztować córkę wszystko? Wstrząśnięta nieoczekiwaną utratą męża Laura stara się zapewnić bezpieczną przyszłość sobie i swojej...