Siostrzyczka

Zaczyna się typowo. Młoda skromna kobieta zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa Philipa Marlowe'a. Prosi go, by odszukał jej brata, chłopca z prowincji, który wyjechał do pracy do wielkiej metropolii i wkrótce słuch po nim zaginął. Marlowe zaczyna szukać, jednak okazuje się, że ani ona nie jest zupełnie tym, za kogo się podaje, ani jej brat nie jest taką biedną zagubioną owieczką, jak opisała go siostra. W miarę rozwoju akcji Hollywood traci swój blask, atmosfera staje się coraz ciemniejsza, a trup pada gęsto.

Informacje dodatkowe o Siostrzyczka:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-245-8937-1

Kup książkę Siostrzyczka

Siostrzyczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2018-11-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2018,

Noir w najlepszym stylu, czyli trochę klasyki. Raymond Chandler zabiera nas do ciemnego i pełnego intryg Los Angeles.

Do Philipa Marlowe'a zgłasza się Orfamay Quest, małomiasteczkowa dziewczyna szukająca brata, który nie daje znaku życia. Już od początku czujemy że coś jest nie tak, bo w bardzo długim i finezyjnym przesłuchaniu brakuje wielu istotnych informacji. Finezja zaczyna się już zanim pojawia się klientka - choć z tą gażą dla detektywa bywa różnie - kto czytał, to zapewne pamięta "pomarańczkę" i muchę (której motyw jeszcze powróci w reinterpretacji popularnego powiedzenia). I tak, to właśnie te dwa odwołania znalazły się w "Kocie Syjonu" (podobnie jak samo biuro, u Wlazło nad "kebabem", tu nad kawiarnią).
Marlowe - jak przystało na pozornie hardego romantyka o miękkim sercu i twardym siedzeniu bierze angaż za nędzne pieniądze po to tylko, by natychmiast wystawić się na niebezpieczeństwa, szemranych typków, podejrzane interesy, wśród których - od trupa do trupa - szuka śladów Orrina. Trop zawiedzie go do hollywoodzkiej fabryki marzeń, gdzie typy nie mniej szemrane obracają większymi pieniędzmi, ale motywacje pozostają podobne. Czy uniknie kolca od lodu wbijanego w kark?
Noir jest o tyle specyficzny, że wiemy tylko tyle, ile autor oczami i ustami protagonisty jest gotów nam zdradzić. Rozwiązania nie wyskakują tu co prawda jak królik z  kapelusza, ale też nie odgadniemy od razu połączeń, motywacji i całej intrygi na bazie szczątkowych, stopniowo odkrywanych danych. I tak Chandler snuje tę opowieść, barwnym, gorzkim i soczystym jak Vermont IPA językiem, nie szczędząc kobietom bezczelnych odzywek, a miastu i społeczeństwu gorzkich uwag. Fragment gdy Marlowe jedzie przez miasto  - "Nie jesteś dziś człowiekiem, Marlowe" - to poezja w czystej postaci. Prozą.
Poza przestępcami nie brak tu oczywiście pięknych kobiet - których względy nasz bohater potrafi odrzucić - i policji, z którą zawsze ma na pieńku, wiele przed nimi ukrywa i zdradza im tylko część prawdy, by na własną rękę dowiedzieć się, jak wygląda cały obraz.

Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2017-05-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku,
Całkiem "zgrabny" kryminał z odpowiednią dawka humoru i pikanterii. Czyta się szybko, wciąga już od pierwszych stron, a jak już myślisz, że rozwiązałeś zagadkę, pojawia się nowy wątek. Daję mocną "4", ale juz teraz wiem, że do Pana Raymonda Chandlera wrócę. Z wielką ciekawością
Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku :),
Stary, dobry kryminał. Klasyka gatunku w wykonaniu Chandlera.
Avatar użytkownika - Dzoanaa
Przeczytane:2011-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Tajemnice Poodle Springs
Raymond Chandler0
Okładka ksiązki - Tajemnice Poodle Springs

Poodle Springs to pozornie spokojne, luksusowe miasteczko bogaczy, do którego przeprowadza się Philip Marlowe po ślubie z Lindą Potter, córką milionera...

Człowiek, który lubił psy
Raymond Chandler0
Okładka ksiązki - Człowiek, który lubił psy

"Pewnego dnia u właściciela schroniska dla psów zjawia sie prywatny detektyw. Próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia pewnej pani. W schronisku odnajduje...